Oprava klášterů v Českém Krumlově

Oprava klášterů v Českém Krumlově | foto: Marek Podhora, MAFRA

Opravy klášterů v Krumlově vrcholí. Kvůli obří dotaci musí skončit v červnu

  • 0
Za klášterními zdmi v bývalém sídle minoritů a klarisek v centru Českého Krumlova pracuje denně zhruba stovka řemeslníků a restaurátorů. Stavební práce finišují. Aby město dostalo slíbených 323 milionů z EU, musí opravy památek zvládnout do června.

Při pohledu z nádvoří kláštera sv. Kláry se zdá nemožné stihnout obnovu rozsáhlého památkově chráněného areálu v historickém jádru Českého Krumlova za necelé tři měsíce.

Část fasád je pod lešením, venku šlapete místy po hlíně, narážíte na hromady stavebního materiálu. Z pohledu stavbyvedoucího však všechno šlape jako hodinky. Stavební firmy práce ženou, aby je měly do konce června hotové.

„Práce pokračují podle plánu venku i v interiérech. Předlážďují se finální cesty, v zahradách nastupují zahradníci na vybudování zavlažujícího systému. Finišuje se také v interiérech. Řemeslníci obkládají, malují, dláždí, kompletují elektriku,“ popsal stavbyvedoucí Antonín Vychopeň.

Krumlovský komplex je výjimečný. „Je to trojklášteří, což je unikát. Dvojklášteří v zemi jsou, ale trojklášteří je snad v Česku jen jedno. Skládá se z bývalého kláštera minoritů, klarisek a bekyň, který už je opravený a sídlí v něm Střední uměleckoprůmyslová škola sv. Anežky České,“ vysvětlila Kateřina Slavíková, která je stavební manažerkou rekonstrukce.

Radnice se do nákladného projektu pustila s příslibem dotace z evropských fondů. Dlouho připravovaná rekonstrukce začala teprve loni v červenci, práce se zpozdily kvůli výhradám ministerských úředníků k podanému projektu téměř o rok. Ministerstvo kultury plány radnice podpořilo až po dlouhém vyjednávání, kdy už hrozilo, že město o přislíbených 323 milionů korun přijde.

Problémy prodloužily práce

A protože se při tak velké stavební zakázce objevila řada problémů, musela radnice začít znovu vyjednávat o prodloužení termínu na dokončení celé akce. Všechny důležité stavební práce musí město stihnout do 30. června, na vnitřní vybavení a otevření klášterů pro veřejnost chce získat čas do konce října.

„Prodloužení je na dobré cestě. Žádáme o něj kvůli problémům, které vznikly během stavby. Zdržely nás hlavně insolvence některých subdodavatelů, dlouhé jednání Úřadu pro hospodářskou soutěž i cenné nálezy, například gotické malované trámy,“ objasnil krumlovský starosta Dalibor Carda.

Radní aktuálně rozhodli o výběrových řízeních na vybavení revitalizovaných klášterů nábytkem, informačními technologiemi i pořízením mobilního pódia, které má cestovat mezi zahradou a dvory a sloužit pro pořádání kulturních akcí.

„Největší radost mám z toho, že se podaří zrekonstruovat i celý vnitřek kostela. Myslím, že to bude jeden z nejkrásnějších prostorů, a už se objevují zájemci o varhanní koncerty v příštím roce,“ podotkl Carda.

Radnice nebude muset přidat na obnovu klášterního kostela Panny Marie a Božího těla žádné peníze. Dostala povolení opravit ho z částky, kterou město ušetřilo díky dobrému hospodaření na stavbě.

Bezbariérový přístup

„Ze dvora tu měla být například postavena nájezdová rampa pro vozíčkáře. Příšerná konstrukce, která se sem vůbec nehodila. Nakonec ji nemusíme stavět. Našli jsme původní úrovně podlah, k nimž jsme se vrátili, a jsou pohodlné i pro vozíčkáře. Tím jsme uspořili za stavbu obrovské rampy, ale i za podlahy. Když najdete pod linoleem původní podlahy, samozřejmě je nevyhodíte,“ upřesnila Slavíková.

V interiérech kláštera klarisek s metr tlustými zdmi už jsou nová dvojitá okna, majestátní barokní místnosti mají zavedené rozvody elektřiny a ústřední vytápění, které je už od února vyhřívá. Zbývá položit podlahy, dodělat dlažbu a dokompletovat elektriku.

V zahradě už je vysázená vinná réva, jejíž maličké sazenice jsou u bytelných opěr z akátového dřeva. Na historickém altánku u zdi včera pokládali pokrývači novou šindelovou střechu.

Spolu se stavebníky, restaurátory a zahradníky už Českokrumlovští připravují i využití církevních památek pro veřejnost. Například ve velkém ambitu minoritského kláštera vznikne expozice středověkého umění a konvent klarisek ožije interaktivní výstavou věnovanou životu ve středověku a středověkým uměním a řemeslům.