Lázně Aurora v Třeboni čeká velká rekonstrukce.

Lázně Aurora v Třeboni čeká velká rekonstrukce. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Klíčoví pracovníci odešli z Lázní Aurora. Kvůli „vojenskému režimu“ ředitele

  • 17
Třeboňské Lázně Aurora hledají nové pracovníky. Od roku 2015 odtud postupně odešlo mnoho kmenových zaměstnanců. Provoz to podle ředitele, který nastoupil do funkce jednatele loni v březnu, nezatěžuje a radnice je s jeho prací spokojená.

Mezi obyvateli Třeboně se o tom mluví dlouho. Lázně Aurora, které navštíví za rok více než 20 tisíc hostů, hledají prostřednictvím úřadu práce 14 pracovních pozic a nedaří se jim naplnit dříve prestižní místa, která nikdy nebyl problém rychle obsadit.

Současný ředitel městských lázní Milan Kramárik to přičítá nepříznivé situaci na trhu práce. Od počátku jeho působení ve společnosti ale z Aurory odešly desítky důležitých kmenových pracovníků.

Dva fyzioterapeuty, lékaře, wellness maséra, číšníka, čtyři kuchaře nebo pět míst v sekci úklidu inzerují lázně na třeboňském úřadu práce. Aurora má celkem 290 zaměstnanců, jejichž skladba se ale od jara 2015 proměnila.

Lázně Aurora

Specializují se na léčení poruch pohybového aparátu, revmatických chorob, poúrazových a pooperačních stavů. Průměrná délka pobytu hostů v Lázních Aurora činila za rok 2015 10 dnů. Ubytovací kapacita v jednolůžkových a dvoulůžkových pokojích nebo apartmánech je 564 lůžek ve 289 pokojích. Dalších 250 lůžek je k dispozici v depandancích vzdálených několik minut pěší chůze od lázeňského komplexu. V roce 2015 vytvořila společnost účetní zisk ve výši 16,8 milionu korun.

Právě loni v březnu do funkce jednatele lázní nastoupil Milan Kramárik, který předtím působil v několika společnostech včetně lázní. Ten podle několika dnes již bývalých zaměstnanců nastolil v lázních přísný režim, který neunesla řada vedoucích pracovníků a po krátké době odešla. Koncem léta podal výpověď například i vedoucí technického útvaru a zároveň balneotechnik.

„Nezaměstnanost na Třeboňsku poklesla pod hranici čtyř procent, to způsobuje v některých profesích problém. Poptávka převyšuje nabídku, důsledkem je fluktuace. V současné době evidujeme více případů, kdy pracovní poměr končí ve zkušební době,“ říká ředitel Kramárik a dodává, že na nedávné konferenci Sdružení lázeňských měst mají i jiná zařízení tohoto typu stejný problém se získáváním pracovní síly.

Jenže zaměstnanci, kteří působili v městské společnosti pod jeho vedením, vidí situaci jinak. „Pan ředitel procházel lázně a fotil nedostatky. Věděla jsem, že lépe svou práci dělat neumím, a že pokud někdo bude chtít, v tak rozsáhlém provozu vždy najde dílčích nedostatků klidně sto. Do té doby jsem vždy byla všemi předchozími řediteli i vedením města hodnocena velice dobře,“ řekla MF DNES jedna z bývalých pracovnic, jejíž jméno redakce zná.

Několik bývalých zaměstnanců i z vedoucích pozic potvrdilo, že kvůli interním neshodám a ‚vojenskému režimu‘ ředitele postupně odešli od jara 2015 klíčoví pracovníci, kteří v lázních působili řadu let.

Personální průvan má podle současných i bývalých zaměstnanců vliv na provoz. A změnu mohou pocítit i hosté. Například hromadné procedury se otevírají na úkor individuálních, u nichž není dostatek personálu, a zavírají se i rehabilitační oddělení. Přes léto zavřeli v lázních bowling a znovu se plánuje omezení jeho provozu i v zimě.

„V lázních nám bylo vždy moc dobře, ale letos bylo na personálu poznat, že atmosféra se změnila k horšímu,“ říká Jan Hrach s tím, že jako samoplátce nepocítil výraznou změnu kvality služeb. Senior se svou manželkou navštěvuje lázně již více než dvacet let.

Klient z Moravy tvrdí, že zhoršení služeb pocítil už minulý rok. „Nejhorší je migrace obsluhy na procedurách. Jste zvyklí na určitého člověka na rehabilitaci, ale teď se to pořád mění. Hodně lidí, co tu byli roky, odtud odešlo,“ říká host, který do Aurory jezdí 25 let.

„Skutečnost, že teď hledáme nové lidi, nemá na provoz žádný vliv a ani ho to neohrožuje. Není to jen otázka počtu personálu. Najednou onemocní čtyři lidé a je to relativně významný výpadek a složitě se nahrazuje,“ vysvětluje ředitel lázní.

„Aktuálně celkový počet zaměstnanců roste s nárůstem počtu klientů a kvalitou služeb. Nová organizační struktura, platná dnem účinnosti fúze Bertiných lázní a Lázní Aurora od ledna, má například na pozici číšník lázeňského domu Aurora 24 pracovníků oproti původním dvaceti. Jde tedy o stav, který odpovídá našim potřebám a situaci na trhu práce,“ dodal Kramárik.

Současného ředitele lázní podporuje radnice, podle které jsou lázně nyní v nebývalé kondici. To potvrdili i radní, které oslovila MF DNES.

„Pan Kramárik má plnou podporu rady města jako valné hromady. Ve funkci ho hodnotíme velmi pozitivně a jsme s výsledky jeho práce spokojeni,“ uvedl místostarosta Josef Pindroch (ANO).