Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Na jihu Čech je nakažených klíšťovou encefalitidou dvakrát víc než loni

  • 2
Lékaři varují před nárůstem zrádné klíšťové encefalitidy. Klíšťat je mnohem víc než v předchozích dvou sezonách. Letošní poměrně deštivé počasí je pro ně ideální. A s jejich vysokou populací roste i riziko nákazy obávanou klíšťovou encefalitidou a lymskou boreliózou.

Ačkoli prázdniny jsou teprve na začátku a největší vlnu nákaz od drobných parazitů zaznamenávají lékaři obvykle v červenci a druhou v září, už první letošní počty pacientů jsou varující.

„Nemocných s klíšťovou encefalitidou je na jihu Čech o polovinu víc než loni v této době. V polovině roku 2015 jsme evidovali sedm případů, letos 15,“ poznamenala krajská epidemioložka Jitka Luňáčková.

Při pohledu do jednotlivých okresů je šest pacientů z Táborska, čtyři z Českokrumlovska, tři ze Strakonicka a po jednom z Českobudějovicka a Prachaticka. Zatím žádný případ nenahlásili lékaři z Písecka a Jindřichohradecka.

„Když se podíváme na věk těch patnácti nemocných, nejvíc jich patří do skupiny 45 až 64 let. Je to celkem osm pacientů, pro které je toto onemocnění, často i kvůli dalším chronickým chorobám, velmi nebezpečné. Často se potýkají s doživotními následky v podobě velké únavy, bolesti hlavy i pohybového postižení,“ podotkla Luňáčková.

Lidé si vozí nemoc do jiných krajů i zemí

Lékaři stále zdůrazňují, že proti klíšťové encefalitidě se mohou lidé účinně bránit očkováním, které lze podstoupit celoročně. Rodiče mohou nechat očkovat dítě od jednoho roku věku. Nejdůležitější je podle odborníků pro aktivní seniory, kteří žijí přes léto na chalupě v přírodě nebo rybaří či chodí na houby a borůvky.

Jižní Čechy jsou totiž evropsky známým ohniskem klíšťové encefalitidy a z turisticky oblíbeného regionu si ji odvážejí i rekreanti z jiných krajů a zemí. Jihočeši pravidelně vedou neslavný republikový primát v počtu těchto nákaz.

Vakcína proti klíšťové encefalitidě nespadá mezi povinná očkování, lidé si ji tak musí hradit sami. Jenže už i zdravotní pojišťovny přišly na to, že se jim vyplatí přispět svým klientům na vakcínu a ušetřit mnohonásobně vyšší výdaje za léčbu.

„Průměrné náklady na léčbu jednoho klienta VZP s klíšťovkou loni dosáhly částky 14,5 tisíce korun,“ sdělil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý. Dodal, že od března zvýšila největší pojišťovna v zemi příspěvek na vakcínu proti klíšťové encefalitidě z 500 na 650 korun.

Boreliózy je stejně jako loni

Zajímavé je, že počet pacientů s lymskou boreliózou, která je nejčastějším onemocněním přenášeným infikovanými klíšťaty, se v kraji nezvýšil. Vloni jich hygienici v jižních Čechách v polovině roku evidovali 48, letos 47.

Lymskou boreliózu považují odborníci za méně nebezpečnou než klíšťovou encefalitidu, pacient se z ní může při včasné a kvalitní léčbě antibiotiky zcela vyléčit. Ale nelze se proti ní bránit očkováním.

„Přesto by se vyléčení lidé měli mít před klíšťaty i nadále na pozoru a chránit se repelenty a vhodným oblečením. Boreliózu totiž mohou dostat znovu,“ připomíná lékařka Dagmar Benešová z budějovického očkovacího centra Avenier.