Zloději stojí takřka o jakékoliv kolo. (Ilustrační snímek)

Zloději stojí takřka o jakékoliv kolo. (Ilustrační snímek) | foto: Policie ČR

Kola se v Budějovicích kradou denně, ale to nezamčené zloději nechtěli

  • 5
V republikovém projektu Bez kola obstály České Budějovice na jedničku. Bicykl bez zámku zůstal u Lannovy třídy pět hodin. Jinak ale kola mizí ve velkém. Od ledna eviduje budějovická policie přes 150 krádeží.

V Českých Budějovicích se nekrade. Je to pravda, alespoň pokud se jedná o výsledky celorepublikového projektu, který se zaměřil na krádeže kol.

Při testu na rušné ulici kolo nikdo nevzal ani po pěti hodinách, přestože nebylo zamčené. V Hradci Králové, který dopadl nejhůře, vydrželo na místě jen čtyři minuty (více o testu zde).

"Kolo jsme postavili nedaleko Lannovy třídy. Za pět hodin čekání upoutalo pozornost několika chodců, kteří se pozastavovali nad tím, že chybí jakékoliv zabezpečení. O odcizení však pravděpodobně ani jeden z nich neuvažoval," konstatoval Jan Marek z České pojišťovny, která stojí za projektem Bez kola.

Spoustu krádeží lidé nehlásí

Realita už však pro České Budějovice i celý Jihočeský kraj tak růžová není. Jen na Táborsku od začátku roku do konce července zloději ukradli 84 kol, na Českobudějovicku jich zmizelo ještě více, do konce června celkem 153, v podstatě jedno za každý den. Škody jsou dohromady stovky tisíc korun.

"To jsou jen hlášené trestné činy, kdy škoda přesahuje pět tisíc korun," zdůraznila jihočeská policejní mluvčí Lenka Holická.

Skutečná čísla jsou však ještě o desítky případů větší, protože mnoho krádeží lidé nehlásí. Buď kvůli nízké ceně jejich kola, nebo proto, že nevěří, že by se ho ještě podařilo najít. Šance přitom rozhodně nejsou mizivé. Objasněnost těchto případů je v Jihočeském kraji 17,5 procenta.

Naposledy před několika dny se podařilo policistům chytit zloděje přímo při činu v Lidické třídě v Českých Budějovicích. To majitel kola v hodnotě 30 tisíc korun z Českého Krumlova už takové štěstí neměl. Bicykl mu minulý týden ukradli dokonce z uzavřené klece u obchodního domu.

"Nejčastěji se kradou ze sklepů, koláren či garáží. Setkali jsme se však i s případem, kdy zloděj za jízdy shodil cyklistu z kola a následně s ním ujel. Jindy dokonce zmizelo z balkonu v šestém patře," upozornila Renata Kosová z České pojišťovny. Hodně kradou také z okolí restaurací a obchodů.

Pořádný zámek stojí přes tisícovku

Tam už totiž kolo chrání většinou jen zámek a i ty odolnější vydrží před odhodlaným zlodějem maximálně tři minuty. Jejich hlavním úkolem je spíše odradit nebo zdržet pachatele tak dlouho, že si ho někdo všimne. Méně bezpečné zámky odolávají jen pár vteřin.

Prodejce kol a cyklistických potřeb Petr Dvořák z Českých Budějovic považuje za nejlepší zámky Trelock. "Mají speciální složení a nefunguje na ně ani dusík. Jsou skladné a zároveň ne tak těžké jako podkovy," vyzdvihl některé výhody.

Ceny jsou samozřejmě vyšší, pohybují se většinou od 1 000 do 1 500 korun podle druhu. Obyčejný zámek je přitom možné pořídit za necelou stovku.