Korejská vizážistka připravuje Zdeňka Pikla na výstup v muzikálu Casanova v...

Korejská vizážistka připravuje Zdeňka Pikla na výstup v muzikálu Casanova v Daegu. | foto: archiv Divadla Pikl

Korejci tleskali muzikálu Casanova. Ten se teď vrací na Hlubokou

  • 0
Jihočeští herci a zpěváci se minulý týden vrátili z Jižní Koreje. Na festivalu ve městě Daegu vystoupili pětkrát s muzikálem Casanova. Korejci jim několikrát tleskali vestoje a smáli se českým narážkám. Prožít to můžete i vy. Představení se totiž vrátilo po roce do Hluboké.

Příběh o legendárním svůdníkovi, vzdělanci i špionovi spojil svět Dálného východu a jižních Čech. Divadelníci z Hluboké okouzlili tisíce Jihokorejců, kteří jim několikrát tleskali vestoje a ukláněli se. Dokonce se smáli stejným vtipům jako čeští diváci.

Casanova na zámku

  • 19., 20., 26. a 27. července
    Začátky ve 21:15 hodin
  • 9., 10., 16., 17., 23. a 24. srpna
    Začátky ve 20:45 hodin
  • Vstupné 420 a 440 korun
  • Předprodej www.cbsystem.cz

Divadlo Pikl přivezlo na konci června do města Daegu v Jižní Koreji muzikál Casanova, známý z nádvoří zámku v Hluboké nad Vltavou. Herci byli jedinými Čechy, kteří letos na asijském festivalu vystoupili.

"Jižní Korea je Mekkou muzikálů. Zdeněk Barták, autor hudby ke Casanovovi, je tam váženou a známou osobností. Dělal v Koreji několik velkých představení a má různá ocenění. Ptali se ho, jakou novinku by doporučil na letošní festival, a on vybral nás," líčí herec a producent Zdeněk Pikl.

Korejci oslovili Jihočechy v dubnu. Mezitím už se zkoušela i pražská verze Casanovy v Divadle Broadway. "Nechtěli jsme tomu nejdřív ani věřit. S celým týmem jsme si to uvědomili, až když jsme seděli v letadle," říká Pikl.

Odletu předcházela spousta příprav. Divadelníci museli do Koreje dodat detailní popisy scény, osvětlení a rekvizit. "Korejci jsou perfekcionisté. Vytvořili dokonalou iluzi naší scény v Hluboké," podotýká Pikl.

Hned po příletu se na Čechy vrhl na letišti místní televizní štáb a natáčel o nich reportáž. Druhý den byla nabitá tisková konference. V denících vyšly velké články s fotkami herců. "Během tiskovky po mně chtěli, abych zazpíval svůj part. Naštěstí jsem se z toho vymluvil," usmívá se Pikl. Naráží na to, že jako nezpěvák a činoherník má v celém představení jen jeden duet napsaný na míru.

Zbraně nevezli, tak jim dali současné pistole

Překvapilo ho, jak diváci v Asii přijali středoevropský historický příběh. Většina muzikálů tam má totiž asijské téma.

"Byla to pro nás pocta a prestižní záležitost. Zároveň jsme nesměli zklamat autory, diváky a sami sebe. Už jsem jednou v Koreji byl a věděl jsem, že diváci nejsou tak hlasití a emotivní jako naši. Omyl! Najednou začali během našeho představení spontánně tleskat a smát se typicky českým narážkám a replikám. Při děkovačce pískali a ukláněli se," vypráví Pikl, který hraje starého Casanovu.

Do Asie vezli jen kostýmy a nejnutnější rekvizity. "Zbraně a kordy jsme z bezpečnostních důvodů raději nechali doma. Jenže Korejci nám sehnali současné pistole a náš děj se odehrává v 18. století. Museli jsme to na scéně maskovat," směje se Pikl.

Kultura je druhou hlavní prioritou jihokorejské vlády

Jednatřicetičlenný divadelní tým, kde nechyběli například zpěváci Jan Kopečný nebo Michaela Nosková, strávil na Dálném východě týden. Zkoušky začínaly už dopoledne. Na prohlídku města a památek herci moc času neměli. V Daegu žije 2,5 milionu obyvatel a přezdívá se mu Jižní Soul.

Jihočeši vystoupili celkem pětkrát. Pokaždé zhruba pro 600 lidí. V divadlech panuje přísný režim. "Například neexistuje, aby si herec dal během zkoušení malé nejlehčí pivo. Jsou také velice opatrní. Měli jsme scénu s hořící svíčkou a herečku sledovalo několik hasičů," říká Pikl.

V roli Adély se v Hluboké nad Vltavou představí Eliška Ochmanová. Girolama hraje a zpívá Jan Kopečný.

Jihokorejci jsou muzikály přímo posedlí. Jen v hlavním městě Soulu jich uvádějí 80 až 100 denně. "Od velvyslance Jaroslava Olšana jsme se dozvěděli, že kultura je druhou hlavní prioritou jihokorejské vlády. Hned po bezpečnosti země. Až za kulturou je zvýšení postavení žen ve společnosti a podpora malého a středního podnikání. Lidé tam tvrdě pracují a chtějí se odreagovat. Proto Korejci dávají obrovské peníze do kultury. Prostě chléb a hry jako za starého Říma. Zírali jsme na to s otevřenou pusou. U nás je kultura pomalu na posledním místě priorit," přemýšlí Pikl.

Pár dní po návratu do Čech zamířili s Casanovou na divadelní přehlídku do Rychnova nad Kněžnou. Svým představením uzavírali dvacátý ročník známého festivalu Poláčkova léta.

Ve čtvrtek se muzikál po roce vrátil na nádvoří zámku v Hluboké nad Vltavou. Divadelníci ho tam loni uvedli ve světové premiéře. Hudbu složil skladatel Zdeněk Barták. Věnoval ji jako dárek k Piklovým šedesátým narozeninám. Libreto napsal Petr Markov, o režii se stará David Cody, který stál už za úspěchy Jedné noci na Karlštejně a Romea a Julie.

V hlavních rolích vystupují Jan Kopečný, Lukáš Randák, Zuzana Benešová, Michaela Nosková i dětská hvězda Filip Antonio jako desetiletý Casanova. Hostují také pěvkyně z Jihočeského divadla Iva Hošpesová a Dagmar Volfová.

"Příští rok zřejmě oživíme Romea a Julii ve větším obsazení. Kdo chce ještě vidět jihočeského Casanovu, má letos na delší dobu poslední možnost," dodává Pikl.