Zdeněk Zunt si koupil v roce 2006 za zhruba milion korun pozemek v písecké

Zdeněk Zunt si koupil v roce 2006 za zhruba milion korun pozemek v písecké lokalitě Sv. Václav. Když začala stavba, zjistil, že pozemek je nejen na bývalé skládce, ale že je zde velký výskyt nebezpečných těžkých kovů. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Chtěl dům v Písku, místo parcely nevědomky koupil toxickou skládku

  • 21
Zdeněk Zunt si koupil na okraji Písku v lokalitě Svatý Václav pozemek a chtěl tu začít stavět rodinný dům. Jenže v projektu se stala chyba a parcela je na místě bývalé skládky. V zemi tu tak leží kromě staré obuvi, lahví a drátů také nebezpečný arzen.

Vedle Zuntova pozemku byl naplánován lesopark s rybníčkem a dětským hřištěm. Proto si vybral parcelu na kraji, aby měl větší soukromí. Během výkopových prací zjistil, že pozemek je zamořený, protože tu kdysi bývala skládka. Za sanaci pozemku by musel dát 3,6 milionu korun, tedy třiapůlnásobek kupní ceny.

Nešťastný majitel koupil parcelu od společnosti Lesostavby Třeboň. Po firmě už roky chce zaplatit sanaci nebo vrátit peníze. Společnost ale tvrdí, že záležitost je promlčena. Kauzu teď řeší písecký soud. "Nebudu to komentovat. Řeší to soud a já ho nechci ovlivňovat," řekl ředitel Lesostaveb Třeboň Jaroslav Junek.

Zunt pozemek od developera koupil v roce 2006, základy domu se začaly kopat o tři roky později. "Měl jsem zrovna dovolenou a stavební firma mi volala, že vykopala skládku komunálního odpadu," popsal Zunt.

Sanace pozemku, který si Zdeněk Zunt koupil, byla vyčíslena na 3,6 milionu..

Následně se ukázalo, že pod povrchem číhá mnohem větší nebezpečí než jen hrnce, boty, láhve a dráty. Průzkum ukázal, že celá parcela je zamořena jedovatým arzenem. Naměřená hodnota čtyřikrát překračuje maximální limity.

"V půdě jsou vidět různě barevné vrstvy, na kterých je patrné, kdy se tam co ukládalo. Nejhorší je vrstva popílku, který je toxický," popsal mladý podnikatel, který se zabývá výrobou a prodejem sportovního oblečení.

Za komunismu tu byla skládka nebezpečného odpadu

Na západním okraji Písku, tam kde nyní končí Václavské předměstí, byla za socialismu skládka. Vyvážel se sem i odpad z galvanovny. "Těžké kovy tu způsobují ekologickou zátěž. Samotná skládka komunálního odpadu by nebyl takový problém," uvedl písecký starosta Ondřej Veselý.

S tímto vědomím tu minulé vedení radnice před lety naplánovalo obytnou zónu Svatý Václav s přilehlým lesoparkem a území prodalo Lesostavbám Třeboň. Už tehdy bylo jasné, že část oblasti je kvůli těžkým kovům nevhodná k bydlení, a právě tuto část měl zakrývat lesopark.

Developer se pře také s radnicí

Lesostavby Třeboň se v Písku dohadují například i s radnicí kvůli infrastruktuře k pozemkům. Firma měla vybudovat infrastrukturu v celé oblasti a předat ji městu. K tomu však došlo jen částečně. V reálu to vypadá tak, že k některým pozemkům vede jen hliněná cesta vysypaná štěrkem. Chybí tu veřejné osvětlení i chodníky.

Avšak nějakým způsobem došlo k tomu, že se hranice stavebních parcel v projektu posunula o několik desítek metrů do zamořeného území. Ke smůle Zdeňka Zunta to právě jeho pozemek odnesl nejvíc.

Firma: sanaci nezaplatíme

Zunt chtěl celou situaci řešit, obrátil se proto na Lesostavby Třeboň i na město. Nejdříve se uvažovalo, že by se plocha sanovala z evropského fondu. Plán nevyšel. Developer nechtěl o variantě, že vyčištění zaplatí, vůbec slyšet. Sanace Zuntových 921 metrů čtverečních by stála přes 3,6 milionu.

Lesostavby Třeboň totiž v lokalitě i nyní nabízejí další pozemky. Jakákoli snaha o mimosoudní vyrovnání padla. Zunt proto developerovi sdělil, že kauzu zveřejní v médiích. "Nemělo by jim to vadit, pokud si myslí, že jsou v právu," míní Zuntova advokátka Jitka Třeštíková.

Lesostavbám to však očividně vadí. V dopise totiž právnička firmy hrozí, že si společnost nenechá poškozovat dobré jméno.

"S ohledem na vámi předestřenou medializaci celé věci však především vašeho klienta jménem svého klienta důrazně vyzývám ke zdržení se všech kroků, které by mohly vést k neoprávněnému poškozování dobré pověsti společnosti Lesostavby Třeboň," uvedla advokátka Andrea Žatková.

Zunt se nejvíc bojí toho, že než soudy rozhodnou, může firma zkrachovat a jemu zbude zamořený pozemek. "Po Písku se říká, že firma má problémy," řekl Zunt. Písecká radnice o problému ví, několikrát se účastnila jednání mezi Lesostavbami Třeboň a Zuntem. Prý ale nemůže nic dělat.