Vodní elektrárna Dlouhé Stráně.

Vodní elektrárna Dlouhé Stráně. | foto: Heliasport.cz

Kovosvit se pouští do výroby nových turbín, bude nabírat desítky lidí

  • 0
Nová pracovní místa nabídne v dalších letech Kovosvit MAS v Sezimově Ústí. Ročně bude přijímat deset zaměstnanců do nově založené divize MAS Hydro, která vyrábí turbíny pro vodní elektrárny. Jen tato firma chce mít v roce 2020 stovku zaměstnanců.

Strojírenská firma Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí začala vyrábět efektivnější turbíny pro vodní elektrárny, které mají malý spád. Dnes má nová divize MAS Hydro dvacítku zaměstnanců a ročně chce přijmout vždy deset nových.

Kovosvit MAS

Sezimovoústecká společnost Kovosvit MAS má sedmdesátiletou tradici ve výrobě a vývoji obráběcích strojů. Získala řadu ocenění za technický přínos ve vývoji strojů. Své výrobky dodává hlavně subdodavatelům pro automobilový, energetický, letecký a strojírenský průmysl. Firmu ovládá maltská společnost FPK Group Limited. Kovosvit MAS měl za rok 2013 tržby 1,75 miliardy korun a navýšil počet zaměstnanců oproti předchozímu roku o stovku na 758. Roční zisky firmy se pohybují mezi 140 a 200 miliony korun.

„Rozhodli jsme se využít malé hydroenergetické revoluce, která se postupně šíří Evropou. Klasický typ turbíny obohacujeme o naše inovace,“ říká ředitel nové divize podniku MAS Hydro František Švec.

V Kovosvitu se tradičně vyrábějí standardní turbíny. Nové nevznikají sériově, ale na míru pro každou lokalitu, kde se investor rozhodne elektrárnu postavit.

„Klasické typy turbín ve většině případů vyžadují velké zásahy do přírody a přinášejí s sebou nemalý objem stavebních prací. Naše řešení je velmi ekologické a ekonomicky efektivní. Minimalizujeme potřeby stavebních konstrukcí a úprav okolí toku. Jsme schopni turbínu vyrobit v kompaktním provedení a instalovat i do obtížněji přístupných lokalit včetně extrémních geografických poloh,“ dodává Švec.

Firma spolupracuje se školou, zapůjčuje stroje

Firma už uzavřela první tři kontrakty v Německu a další nyní buduje v Česku. Vyjednává i o spolupráci v Anglii, kde jsou malé vodní elektrárny dotačně podporovány. Rýsují se také první dodávky nových turbín pro elektrárny do Itálie a Francie.

V divizi, která má samostatný vývoj i hydrotechnickou laboratoř, nyní pracuje dvacet zaměstnanců, z toho čtyři konstruktéři. Firma spolupracuje také s několika univerzitami.

S firmou už dnes intenzivně spolupracuje například Střední průmyslová škola strojní a stavební v Táboře. Její studenti chodí do společnosti na praxi či exkurze, firma se zase prezentuje na školních akcích.

„Podporujeme se navzájem, oni nám například zapůjčují nástroje, dávají zbytkový materiál. V případě, že studenti po ukončení studia hledají práci, je tato společnost často první na řadě už proto, že jako strojírenská firma je v regionu stěžejní,“ popsal zástupce ředitele průmyslové školy Pavel Štamberk, který má spolupráci školy a firem na starosti.