Jan Smolík z Fakulty strojní při ČVUT představil v Kovosvitu obráběcí stroj WeldPrint 5AX – sedmnáctitunový kolos, jenž umožňuje vytvářet kovové díly o hmotnosti až 400 kilogramů, které pak zároveň obrábí. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Utajovaný stroj kovové díly „tiskne“ i obrábí, Kovosvit ho vyvinul s ČVUT

  • 2
Strojírenská firma Kovosvit MAS znovu nabývá ztracenou stabilitu. Letos mají tržby překročit jednu a půl miliardy korun a společnost se chce zaměřit hlavně na domácí a evropský trh. Podnik ze Sezimova Ústí na Táborsku se navíc pochlubil novým strojem, jehož utajovaná výroba trvala tři roky.

Stroj využívá v České republice novou technologii, na vývoji firma spolupracovala s Českým vysokým učením technickým (ČVUT) v Praze v letech 2013 až 2016. Po celou dobu byl projekt přísně tajný.

„Museli jsme zajistit, aby na obou pracovištích byli správně informovaní pracovníci, kteří se projektu zúčastní. To se nám naštěstí podařilo, do prvního seznámení s veřejností nikdo nic nevěděl,“ uvedl Jan Smolík z Fakulty strojní při ČVUT.

Vytvořené byly přísné smlouvy na utajení, které stále platí. Účastníci projektu si dávají velký pozor na únik informací.

Díly, které v Kovosvitu vyrobil obráběcí stroj WeldPrint 5AX.

Technologie byla slavnostně odhalena na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Samotný stroj představili minulý týden. Za plachtou se v areálu Kovosvitu ukrýval více než sedmnáctitunový kolos. Obráběcí stroj WeldPrint 5AX umožňuje vytvářet kovové díly o hmotnosti až 400 kilogramů, které se obrábějí v jednom prostoru.

Stroj vznikl díky nové technologii hybrid manufacturing, kterou vlastní Kovosvit s Výzkumným centrem pro strojírenskou výrobní techniku a technologii ČVUT. Jde o jedinou technologii pro vytváření kovových dílů vyvinutou plně v Česku.

„Konkurenčních firem nabízejících podobnou technologii je na světě deset. Bude těžké se prosadit na trhu, ale není to nereálné. Hned po brněnském veletrhu se ozvali zájemci, se kterými jednáme,“ sdělil Smolík.

Výhodou technologie spojující additive manufacturing, tedy 3D tisk, a obrábění v jednom stroji je i nižší cena. Konečné náklady na vytvořený díl při produktivitě půl kilogramu za hodinu představuje dva a půl tisíce až tři a půl tisíce korun za kilogram s kompletními náklady. V budoucnu se počítá se snížením na dva tisíce korun. To je zhruba 25 až 30 procent ceny nejlevnějších produktů a technologií světové konkurence.

V praxi stroj navaří svár, ochladí ho, očistí, obrábí a znovu očistí. To vše s minimálním vlivem na deformaci materiálu a pod dohledem termokamery. Technologie umožňuje vytváření plných dílů s vnitřními kanály, duté díly s vnitřní podpůrnou strukturou, svařování různých kombinací kovů, obrábění a mnoho dalšího. Vrstvy nanáší formou elektrického oblouku, právě v tom je proces jedinečný.

Novinka se začne prodávat až příští rok, nyní Kovosvit vydělává na prodeji jiných strojů.

„Obrat za první kvartál činí 330 milionů. Celkem jsme vyrobili 68 strojů a prodali jich 67. Pro letošní rok by měl obrat činit 1,6 miliardy. Částka odpovídá 355 vyrobeným strojům. Věříme, že jsme toho schopni,“ oznámil Libor Kuchař, generální ředitel společnosti Kovosvit MAS. K obratu přispívá také slévarna, s níž se počítá i do budoucna.

Krize je zažehnaná, ale stále chybí kvalifikovaní pracovníci

Firma má za sebou vážnou krizi, během které nebyla schopna vyplácet mzdy a přišla o řadu zaměstnanců. To má být podle jejího ředitele, který se do firmy vrátil začátkem roku, minulostí. (více čtěte zde)

„Jsme stabilní firma, která plní své uzavřené dohody. Nemáme závazky vůči státu ani zaměstnancům. Všechny pohledávky splácíme podle plánu,“ shrnul Kuchař.

Nedostatek pracovních sil ale řeší podnik dál. Potýká se s nízkým počtem pracovníků v oblasti strojírenství a slévárenství. Chybí především kvalifikovaní zaměstnanci.

„Zavedli jsme novou strukturu mezd a změnu systému odměňování. U nejvýše kvalifikovaných pracovníků došlo ke zvýšení platů. Kromě toho se snažíme spolupracovat se školami například prostřednictvím praxí,“ objasnil Kuchař.

Sezimovoústecká firma se chce orientovat hlavně na klíčový tuzemský trh, odkud přichází zhruba polovina tržeb. „Kromě českého a slovenského trhu se chceme zaměřit na země Evropské unie. Aktivní jsme v Německu, což klade vysoké nároky na poskytnutý servis a kvalitu služeb,“ uvědomuje si Kuchař.

Na celkových tržbách mají mít podíl i důležité zakázky z Ruska, které v minulosti zapříčinilo problémy Kovosvitu. Méně významné zakázky má český podnik i v Číně nebo Indii. Letos se zúčastní veletrhů v Rusku, Německu, Polsku či na Slovensku.