V Kovosvitu se vyrábí multifunkční obráběcí stroje. Na snímku je montáž jednoho...

V Kovosvitu se vyrábí multifunkční obráběcí stroje. Na snímku je montáž jednoho z nich. | foto: ČTK

Kovosvitu se daří. Zaměstnanci to poznají na platech

  • 0
Další velmi úspěšný rok má za sebou strojírenský závod Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí na Táborsku. Společnost loni navýšila tržby o více než pětinu na 2,2 miliardy korun. V roce 2010 byla před bankrotem.

Hospodaření společnosti Kovosvit MAS s více než 800 zaměstnanci se za pět let diametrálně změnilo. Když do ní v roce 2010 přišel nový majitel František Komárek, generovala roční ztrátu 180 milionů korun. Došlo k omezení pracovního týdne a propouštění. Nyní je vše jinak. Tržby dosáhly 2,2 miliardy korun a zisk 200 milionů.

„Když jsem do společnosti nastupoval, byla na pokraji bankrotu. Během následujících let se podařilo firmu restrukturalizovat a v současné době je jedním ze šesti světových výrobců hi-tech strojírenských technologií,“ říká majitel společnosti a předseda představenstva František Komárek.

Kovosvit v Sezimově Ústí

Kovosvit založil v roce 1939 významný český podnikatel Tomáš Baťa. Jeho tradice se ve městě drží dodnes. Loni firma oslavila 75 let svého působení na trhu strojírenských technologií. Po celou dobu své existence je v českých rukou.

Za rok 2014 dodal Kovosvit na trh 360 strojů. Z toho byla celá polovina hi-tech technologií, zbytek tvořily klasické CNC obráběcí stroje. Je to o 14 procent strojů více než v roce 2013.

„Hlavním důvodem je zvýšená poptávka po vysoce sofistikovaných strojírenských produktech a po kompletních strojírenských celcích na klíč,“ vysvětluje mluvčí Kovosvitu Iva Ruskovská.

Stroje s logem Kovosvitu putovaly především do zahraničí, kam z celkového objemu výroby šlo 66 procent zakázek. Zbytek mířil českým zákazníkům. Kromě personální obměny stojí za úspěchem i rozsáhlé investice do rozvoje firmy.

„V roce 2014 jsme proinvestovali téměř 220 milionů korun. Mezi zásadní investice patřilo vybudování nové lakovny, která je po dobu jednoho roku ve zkušebním provozu. Po jejím ověření bude odpovídat nejvyšším standardům ekologické zátěže pro životní prostředí jak regionu, tak samotných zaměstnanců,“ poukázal generální ředitel společnosti Pavel Justin.

Další významné investice šly například do nákupu nové, již druhé tavicí pece v hodnotě 10 milionů korun. První Kovosvit koupil v roce 2013 za 40 milionů. Šedesát procent odlitků jde na export.

Významným krokem pro rozvoj společnosti bylo rozšíření portfolia podnikání o oblast energetiky a hydrotechniky. V roce 2014 vznikla samostatná divize MAS HYDRO, která úspěšně vstoupila na trh a nyní expanduje do zemí EU s produkcí inovativních technologií pro malé vodní elektrárny.

Dobré výsledky posledních let se odrazí i na platech. A také na počtu zaměstnanců. V roce 2009 firma musela propustit 300 lidí a počet pracovníků klesl pod 600. Aktuálně jich má 870.

„S rozšiřováním výroby a exportu průběžně přijímáme nové zaměstnance. Optimalizovali jsme také systém odměňování. Letos navyšujeme plošně variabilní složku mzdy o čtyři procenta, abychom více ocenili pracovité a tvořivé zaměstnance. Pro pracovníky výrobních profesí jsme vytvořili skokovou motivaci. Dosáhnou-li vyšších výkonů v porovnání let 2014 a 2015, potom jim náleží bonus ve výši až 10 procent,“ popisuje Justin.