Zloději berou vše, je jim jedno, jestli jehličnan, nebo tvrdé bukové dřevo. Navíc ani většinou nemají obavy z okamžitého dopadení. (Ilustrační snímek)

Zloději berou vše, je jim jedno, jestli jehličnan, nebo tvrdé bukové dřevo. Navíc ani většinou nemají obavy z okamžitého dopadení. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Topení na zimu i výhodný byznys. Z lesů mizí stromy za statisíce

  • 10
Zloději řádí v jihočeských lesích. Kradou desítky kubíků dřeva. Někteří se ani neobtěžují kácením, přijedou si pro už poražené stromy. Nejvíce případů hlásí Jindřichohradecko.

Několik týdnů kácel třiačtyřicetiletý muž z Jindřichohradecka stromy, jako by mu patřil celý les. V červenci a srpnu porazil u Horních Dvorců 45 smrků, borovic, buků a modřínů za 30 tisíc korun.

Naposledy vyrazil na dřevo minulý pátek. Policistům se ho poté podařilo dopadnout, muž je nyní podezřelý z krádeže a brzy ho čeká soud. Zmíněný zloděj je však jen jedním z mnoha. Jihočeské lesy dostávají pořádně zabrat a minimálně podle statistik se v lesích načerno kácí stále více.

„Loni evidovali policisté 68 případů krádeží dřeva, za prvních sedm měsíců tohoto roku jich vyšetřují 42. Je tak pravděpodobné, že loňská čísla budou do konce roku překonána,“ potvrdil jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura.

Kradou jednotlivci i organizované skupiny

Škody dosahují statisíců korun a z lesů mizí stromy po desítkách. Nekradou pouze jednotlivci, ale i organizované skupiny. Ty pak dřevo dále prodávají. Někteří se ani neobtěžují kácením, přijedou si pro už poražené stromy. Podobný případ se stal nedávno opět na Jindřichohradecku a také Táborsku.

„Minulý týden takto ukradli z volně přístupné skládky dřeva v lese u Kunžaku na Novobystřicku smrkovou kulatinu. Majiteli tak způsobili škodu ve výši nejméně 128 744 korun,“ spočítala jindřichohradecká policejní mluvčí Hana Millerová.

„Vytěžené klády odcizili na začátku července na Chýnovsku. Škoda byla téměř 23 tisíc korun. Nejsou to ojedinělé případy,“ navázal táborský mluvčí policie Miroslav Doubek.

Podle hlášených krádeží je nejhorší situace na Jindřichohradecku, především v lesích kolem Nové Bystřice, kde je nízká hustota osídlení a rozlehlé zalesněné plochy. Třeba městu Nová Bystřice patří kolem 700 hektarů.

Tamní hlavní lesník Zdeněk Beneš naštěstí žádné větší krádeže nezaznamenal. „Určitě nám nevzali nic z již pokáceného a připraveného dřeva, o tom máme přehled. Samozřejmě na tak obrovské ploše nelze uhlídat vše, a tak se občas stane, že se z lesa nějaký strom ztratí. Většinou ho vezme někdo, kdo s ním pak doma topí,“ uvedl Beneš a dodal, že od soukromých majitelů lesů o krádežích ví.

Zloději berou vše, je jim jedno, jestli jehličnan, nebo tvrdé bukové dřevo. Navíc ani většinou nemají obavy z okamžitého dopadení. Někteří jsou schopni se představit jako specializovaná firma, která kácí pro majitele. „Narazil jsem na muže kácejícího v lese, který jsem spravoval. Když jsem se ho zeptal, kdo mu to dovolil, řekl, že mu patří, a ještě byl drzý,“ zavzpomínal na jeden starší případ lesník z Prachaticka.

Palivové dřevo je drahé

I přes obtížné odhalování, některé případy policie objasní. Před několika týdny dopadla dvojici mužů (44 a 52 let), kteří nakradené dřevo dál rozprodávali. „Je důležité, aby majitelé co nejlépe zabezpečili a z lesa odvezli už pokácené stromy,“ doplnil Bajcura.

Nedovolené kácení bude pokračovat, protože rostou náklady na vytápění domácností a jeden prostorový metr palivového dřeva stojí od 1 000 do 1 500 korun. Navíc je problém třeba i se získáním výseku. Zatímco ještě třeba před sedmi lety stál metr pár desítek korun, dnes jsou to stovky a zájem často převyšuje nabídku.