Nejvíc peněz dostaly obce blízko Jaderné elektrárny Temelín.

Nejvíc peněz dostaly obce blízko Jaderné elektrárny Temelín. | foto: MF DNES

Jihočeský kraj poprvé odtajnil, kde končí stamiliony od ČEZ za Temelín

  • 8
Téměř 107 milionů korun rozdělil loni ČEZ v jižních Čechách mezi obce, města, sportovní a kulturní spolky. Kraj, v němž polostátní firma provozuje jadernou elektrárnu Temelín, poprvé od roku 2009 zveřejnil, kam konkrétně peníze šly. Nejvíc dostaly obce blízko elektrárny.

Peníze rozdělujete netransparentně a nikdo neví, kam jdou. Tak dlouhodobě kritizovala opozice v krajském zastupitelstvu plnění Rámcové dohody mezi společností ČEZ a Jihočeským krajem.

Státní firma na jejím základě rozděluje každoročně přes sto milionů korun na rozvoj regionu. Dosud ale nikdo nevěděl, komu peníze jdou. Až po pěti letech kraj seznam příjemců zveřejnil. I když jen za loňský rok.

Kdo také dostal peníze od ČEZ

Obec Temelín - 10 mil. Kč

Týn nad Vltavou - 10 mil.

Udržení hokeje v ČB - reklamní partnerství - 5,6 mil.

Dříteň - 5 mil.

Všemyslice - 4 mil.

Hluboká nad Vltavou - nápravy škod při povodních - 1,4 mil.

Jindřichův Hradec - 1,05 mil

Olešník - 1 mil.

Žimutice - 750 tis.

V roce 2013 poslal ČEZ do jižních Čech skoro 107 milionů korun. Nejvíc peněz šlo přímo městům a obcím, osmnáct procent částky putovalo na sport, dvacet procent na kulturu a společenské akce.

"Ze 110 milionů dáváme každoročně zhruba 47 milionů třem desítkám obcí v okolí elektrárny na rozvoj infrastruktury, vybavenosti a spolkový život," popsal mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Pětapadesát milionů jde na akce po celém kraji a zbytek se rozděluje podle aktuální potřeby - například loni na likvidaci škod při povodních.

Opozice dříve naznačovala, že peníze skrytě tečou převážně obcím, kde starostují sociální demokraté. Podle seznamu příjemců darů od ČEZ z roku 2013 to tak není.

Podle údajů, které kraj zveřejnil, dostala nejvíce peněz města, kde působí starostové z ODS. Je to však tím, že největšími příjemci jsou města a obce blízko elektrárny. Například Temelín a Týn nad Vltavou si rozdělily po deseti milionech. A v obou působí jako starostové občanští demokraté.

Pro Temelín s 800 obyvateli je to přitom pětina obecního rozpočtu. "Loni jsme dělali čistírnu a nějaké komunikace," uvedl temelínský starosta Petr Macháček.

"Jsme za to velmi rádi. Dokud neexistovala Rámcová smlouva, tak se tu jenom udržovalo, nebyly peníze na investice," dodal starosta.

Letos má obec v plánu opravu bývalé školy, kde je knihovna a tělocvična. "Vyměníme okna a uděláme novou fasádu. Letos také uděláme sanaci kanalizace v Kočíně," řekl Macháček.

Stejnou částku dostal i Týn nad Vltavou. Tam kromě daru míří letos i další peníze od ČEZ. Součástí Rámcové smlouvy z roku 2009 je totiž i závazek energetické společnosti investovat v souvislosti s plánovanou dostavbou dalších bloků elektrárny do infrastruktury v kraji.

Celkem se má jednat o 2,5 miliardy korun. A právě v pondělí začala v Týně stavba nového kruhového objezdu. Hotový by měl být na konci června, ČEZ za něj zaplatí osm milionů korun.

Opozice chce vědět ještě víc

Přestože kraj zveřejnil kompletní seznam příjemců peněz od energetické společnosti, opozici to nestačí.

"Jsem spokojen, že je do budoucna zabráněno tajnému rozdělování peněz na tajná místa. Ale vadí mi, že nemáme seznam za předchozí roky," uvedl předseda klubu zastupitelů Jihočeši 2012 Luboš Průša.

Podle něj nemají data z loňského roku, která kraj zveřejnil na nátlak opozice, velkou váhu. ČEZ si prý už "dával pozor".

Hnutí na zveřejnění příjemců z let 2009-2012 bude trvat. "Pokud se tak nestane, zkusíme to soudní cestou," dodal Průša. Od podpisu Rámcové smlouvy v roce 2009 podpořil ČEZ jihočeské projekty částkou přes 600 milionů korun.