VIDEO: V Krokodýlí zoo v Protivíně se líhli vzácní gaviálové indičtí

  • 3
Protivínská krokodýlí zoo se může chlubit další světovou raritou. Ve čtvrtek dopoledne se tam vylíhlo 14 mláďat kriticky ohroženého gaviála indického. Dvacet vajec snesla 6. března čtyřicetiletá samice Ganga. Otcem je samec Čambal měřící 4,7 metrů a vážící kolem dvou metráků.

Mláďata zatím měří v průměru 34 centimetrů a váží sto gramů. V dospělosti ale mohou dorůst až do šesti metrů.

„Je to velký úspěch a počet mláďat nás samotné překvapil. Zatím jsou ještě v inkubátoru, návštěvníkům se představí 8. května,“ popsal ředitel protivínské zoo Miroslav Procházka, který ještě nedávno odhadoval, že malých krokodýlů bude podstatně méně.

Vajíčka gaviálů mají totiž i v Indii zhruba devadesátiprocentní úmrtnost. Pouze deset procent projde vývojem zdárně do konce. Šest vajec navíc bylo poškozených, protože je samice nakladla do vody a dopadem na betonové dno se trochu nakřápla.

„Tři vajíčka máme ještě v inkubátoru, uvidíme, jestli se vylíhnou mláďata i z nich,“ dodal Procházka.

Protivínská krokodýlí zoo se tak stala prvním zařízením, kde se podařilo spářit kriticky ohrožený druh krokodýla v mírném klimatickém pásmu. Do loňského roku se gaviálové rozmnožovali jen v Indii, Bangladéši a Nepálu, tedy zemích původu.

Loni se povedlo odchovat jedno mládě na Floridě v Saint Augustine. „I to je ale lokalita, která je domovinou krokodýlů. Jedná se tak o odchov v přirozených podmínkách,“ upozornil Procházka.

Až malí gaviálové povyrostou, poputují do světa

V Protivíně žilo dosud osm gaviálů. Už tak to byla třetí největší skupina na světě. Protivínští odborníci pracovali šest let na tom, aby vzácným krokodýlům vytvořili i v zajetí podmínky podobné těm, které mají ve volné přírodě. Výsledkem bylo úspěšné nastartování pohlavního cyklu těchto ohrožených plazů.

Až malí gaviálové povyrostou, poputují do světa. Kvůli kapacitě zařízení totiž nebude možné, aby si je protivínská zoo všechny nechala.

„Hned ve čtvrtek jsem volal do Indie do centra ochrany, abychom se poradili o dalších krocích,“ potvrdil Miroslav Procházka. O podívanou na gaviálí mláďata ale návštěvníci nepřijdou ještě dlouho.

Gaviál indický patří k nejvzácnějším druhům na světě. Spadá proto pod velmi přísnou ochranu. Vyvézt je tak znamená spoustu papírování a povolení.