Loni v létě se do ulic Krumlova vydal s kytarou i redaktor MF DNES Petr Kubát,...

Loni v létě se do ulic Krumlova vydal s kytarou i redaktor MF DNES Petr Kubát, aby si při reportáži vyzkoušel, jak náročné je hrát pro turisty. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Krumlov omezí pouliční muzikanty. Místní si stěžovali, že ruší noční klid

  • 1
Pouliční muzikanti v centru Českého Krumlova často nerespektují noční klid. Po stížnostech obyvatel a podnikatelů chystá radnice novou vyhlášku, která stanoví pro pouliční produkci přesná pravidla. Činnost buskerů se díky ní má podařit dostat do přijatelných mezí.

Každé léto se jich v Českém Krumlově vystřídá několik desítek. Někteří jezdí zdaleka a jejich cílem je výdělek, jiní ulice využívají jako zkušebnu. Najdou se mezi nimi ostřílení muzikanti, ale i hráči, kteří své okolí spíše ruší. Mnohdy nerespektují dobu nočního klidu ani další nepsaná pravidla.

Letošní léto v historickém jádru města bude právě kvůli nim pro pouliční umělce jiné než ty předchozí. Po stížnostech obyvatel a podnikatelů s nimi vedení radnice došla trpělivost. Ve městě začne platit po vzoru Prahy nová vyhláška.

V nezávazné formě se o regulaci buskingu krumlovští radní pokusili už loni. Navrhovaná doporučení ale umělci často nebrali vážně a stížností přibývalo. Letos dojde i na konkrétní zákazy a přesné vymezení jednání umělců.

„Ve chvíli, kdy by buskeři naše doporučení z loňska respektovali, nemuseli bychom k takto striktnímu kroku přistupovat. Jenže těch stížností přibylo. Z doporučení se tak stanou pravidla,“ řekl starosta Dalibor Carda.

Podle radních není cílem pouliční umělce z historického jádra vytlačit, ale spíše dát jejich produkci jasná pravidla. „Lidé se díky nim zastavují, je to pěkná kulisa. Jde o to si vzájemně vyjít vstříc. Někdo má obchod s hudebními nosiči a muzikant mu před krámem začne vyhrávat vlastní melodie. Tyhle věci nejdou k sobě,“ popsal místostarosta města Josef Hermann.

Pouliční vystoupení by měla být podle nové vyhlášky vždy živou produkcí, při které se umělci obejdou bez zesilovačů, hlučných reproduktorů nebo bicích souprav. Každé vystoupení musí mít nějaký limit svého trvání a má se odehrávat jen na místech, kde nebude příliš vadit.

I provozovatelé restaurací a kaváren se shodují na tom, že buskeři ulice města mohou zatraktivnit a k turistickému městu zkrátka patří. Kritizují ale dlouhá a špatná vystoupení a nebo hráče, kteří mají velmi omezený repertoár. „Když se vám před kavárnou usídlí flašinetář, který hraje celý den dokola pořád tu samou melodii, je to opravdu na zblbnutí,“ tvrdí.

Dalším problémem jsou buskeři, kteří svou produkci protahují i do nočních hodin. „Tito lidé si neuvědomují, že svým jednáním vyvolávají reakci u místních. A ta teď přichází,“ dodal starosta.

Jako vzor pro vyhlášku si Krumlovští vybrali diskutovaný dokument, který možnosti buskingu omezuje v Praze. „Teď se její přípravou budou zabývat kulturní a komise pro cestovní ruch. Uvítal bych, kdyby se do přípravy zapojili i samotní buskeři, máme jich tady několik velmi kvalitních,“ uvedl Carda.