V Třeboni se teď bruslí na venkovním kluzišti, jehož provoz je příliš drahý. | foto: Marek Podhora, MAFRA

V Třeboni plánují krytý zimní stadion a na pláži u Světa bazén i hřiště

  • 5
Třeboň představila dvě hlavní novinky za víc než sto milionů korun. Místo venkovního kluziště, jehož tříměsíční provoz stojí 800 tisíc korun, může vyrůst krytý zimní stadion. A u rybníka Svět nový park s bazénem. Hotové mohou být za dva roky.

Hřiště na beachvolejbal, pétanque, minigolf, venkovní šachy, bazén i příjemné posezení v parku. Třeboňská radnice chce pláž u rybníka Svět proměnit na zónu pro odpočinek. Zhruba tříhektarový prostor poblíž centra města chce rozdělit na sportovně-relaxační areál a letní koupaliště. Zatím je na projekt hotová pouze studie.

V části pláže od ulice U Světa by vznikl volně přístupný park, kde by vyrostla hřiště, posezení a občerstvení s volným vstupem. Areál, v němž by se mohlo najednou bavit až 800 lidí, by byl přístupný celoročně a zamykal se pouze přes noc.

Druhá část pláže nabídne návštěvníkům jen v letní sezoně pětadvacetimetrový bazén a celkem 900 metrů čtverečních vodních ploch s atrakcemi mezi písečnou pláží a veslařskou loděnicí.

„Pravděpodobně by ho doplnila letní restaurace, dětské brouzdaliště, skluzavka a tobogan. Vstup do bazénu zpoplatníme a prostor bude oplocený,“ sdělil na veřejném projednávání místostarosta Josef Pindroch (ANO).

V rybníce Svět se během léta osvěží návštěvníci v obou částech pláže. Venkovní bazén nakonec přes námitky některých obyvatel vyhřívaný nebude.

„Zkušenosti z jiných měst napovídají, že pokud je voda teplá a venku je třicet stupňů, lidé do bazénu s vyhřívanou vodou nevlezou,“ podotkla starostka Třeboně Terezie Jenisová (KDU-ČSL).

Sportovně-relaxační areál si přeje vedení města vybudovat za čtyři miliony korun. „Na jaře příštího roku se odstraní tři drobné stavby, které teď slouží jako skladové prostory. V tu dobu už bychom chtěli část parku vybavit pro workoutová cvičení a zhruba do zimy bychom mohli být kompletně hotoví,“ poodhalil plány Pindroch.

Přeměna levé části pláže, kde má vzniknout brouzdaliště a bazén, by se mohla vyšplhat na 40 milionů korun. Už v roce 2018 by si vodu a atrakce vyzkoušeli první návštěvníci.

O zimní stadion stojí školy i hobby týmy

Druhou velkou investiční akcí Třeboně má být krytý zimní stadion. Sportovci a školy se od roku 2008 prohánějí na venkovním kluzišti na Tyršově stadionu.

„V České republice už najdeme dohromady jen šest venkovních kluzišť. Mají drahý provoz a fungují maximálně tři měsíce v roce,“ podotkl radní Bohuslav Jirák (ČSSD). Životnost venkovního kluziště se neúprosně blíží ke konci. Tři měsíce provozu přijdou město na 800 tisíc korun.

Plánovaný zimní stadion za zhruba 65 milionů má vzniknout v areálu Na Hliníku. Nyní je město před dokončením projektové dokumentace k územnímu řízení. Třeboň již v listopadu požádala o dotaci na projekt ministerstvo školství. Když se podaří získat na stavbu peníze, začne stavba krytého stadionu na jaře 2018.

Základní motivací pro stavbu krytého stadionu je velká poptávka po ledě jak ze strany škol, tak i sportovních týmů. Ty jinak musí jezdit do krajského města nebo Jindřichova Hradce. Navíc má být sportoviště bezbariérové, což uvítají českobudějovičtí sledge hokejisté. Ti mají v plánu tady trénovat.

„Loni jsme hráli z devíti domácích zápasů jen jeden v Budvar aréně. Každoročně řešíme termíny tréninků a bojujeme o volné plochy na zápas. Je to nepříjemné pro partnery i sponzory. Zimní stadion v Budějovicích navíc není bezbariérový,“ zmínil předseda klubu handicapovaných hokejistů Zdeněk Klíma.

Podle průzkumu by měl být stadion využívaný 64 hodin týdně. Předběžně studie vypočítává provozní náklady na dva miliony korun v období od září do března. Celkem se do prostoru vejdou dvě stovky diváků. O bruslení má předběžně zájem zhruba 30 škol a 24 hobby týmů.