Zámek se sýpkou v Kostelní Vydří získal v krajské anketě čtenářů iDNES.cz nejvíce hlasů.

Zámek se sýpkou v Kostelní Vydří získal v krajské anketě čtenářů iDNES.cz nejvíce hlasů. | foto: Ladislav Němec, MF DNES

Chtěli bychom opravený zámek v Kostelním Vydří, přejí si Jihočeši

  • 4
Čtenáři iDNES.cz v anketě vybírali jihočeskou památku, která by si zasloužila záchranu. Nejvíc hlasů dostal zámek se sýpkou v Kostelním Vydří na Jindřichohradecku, který tak postupuje do celorepublikového hlasování.

Krajské kolo ankety iDNES.cz odstartovalo v úterý 26. června úderem poledne a trvalo až do poledne 24. července. Lidé vybírali z pěti možností a každý hlasující si mohl zvolit jen jednu.

Vyberte z 13 finalistů památku, která stojí za záchranu

Nakonec dostal nejvíc hlasů a to 762 zámek se sýpkou v Kostelním Vydří. Druhé místo obsadil hamr u Veselí nad Lužnicí s 568 hlasy. Pro třetí zemědělskou usedlost v Horním Záhoří hlasovalo 481 čtenářů. Celkem v anketě padlo 2 262 hlasů.

Barokní zámek v Kostelním Vydří, který získal nejvíce hlasů, vznikl počátkem 17. století a na začátku 19. století byl přestavěn.

"Patří k němu sýpka, která vznikla přestavbou původní gotické tvrze," říká Kateřina Voleská z pracoviště Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích. Zámek se sýpkou ale dlouhodobě chátrá a je v havarijním stavu.

Kaplička sv. Jana Nepomuckého, Svéraz. Foto: Ladislav Němec

Další z nominovaných památek byla Kaplička sv. Jana Nepomuckého ve Svérázi na Českokrumlovsku. Barokní výklenková kaplička stojí nedaleko kostela sv. Petra a Pavla.

Kaplička začala chátrat už v 80. letech 20. století. V 90. letech z ní byla odcizena socha sv. Jana Nepomuckého.

"Nyní z ní zbylo pouze obvodové zdivo bez střechy. Přesto dotváří charakter místa," upozorňuje Voleská. 

Tvrz Hamr poblíž Veselí nad Lužnicí. Foto: Ladislav Němec

Na Táborsku také mnohé mrzí, jak vypadá středověká tvrz Hamr. Leží šest kilometrů jihovýchodně od Veselí nad Lužnicí.

V 18. století byla stavba, která dodnes budí respekt, přestavěna na sýpku a přízemí sloužilo k bydlení.

"V první polovině 20. století zde fungoval domov důchodců, ale později byl objekt opuštěn, částečně vyhořel a od 70. let 20. století neustále chátrá," podotýká Voleská z českobudějovického z pracoviště Národního památkového ústavu.

Fara č.p. 4 v Hodušíně na Táborsku. Foto: Ladislav Němec

Další z památek, jejíž stav je víc než špatný a zasloužil by změnu k lepšímu,  vznikla v době "venkovského baroka". Jde o Faru čp. 4 v Hodušíně na Táborsku.

Barokní stavba byla postavena v roce 1797. Ukrývá se pod bujnou vegetací v malé osadě Hodušín, ležící při hlavní silnici mezi Táborem a Milevskem.

"I přes to, že není dlouhodobě udržována a souvisle chátrá, si objekt zachovává hodnoty venkovské barokní architektury, a to jak v exteriéru, tak interiéru," poznamenává pracovnice Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

Chátrající zemědělská usedlost č.p. 6 v Dolním Záhoří na Písecku. Foto: Ladislav Němec

Poslední z nominovaných byla zemědělská usedlost čp. 6 v Dolním Záhoří na Písecku.

"Architektonicky nejhodnotnější grunt v obci Dolní Záhoří představuje jeden z dochovaných hodnotných příkladů zděné lidové architektury na Písecku. Na přestavbě tohoto statku se v 50. letech 19. století podílel i lidový umělec Jan Panovec z nedalekých Vrcocic," říká Voleská.

Výsledky krajského kola najdete zde

Obytné stavení, jež se může pyšnit typickým dvoupatrovým volutovým štítem charakteristickým repertoárem členících prvků a štukových detailů (římsa, pilastry či kapličková nika), podléhá spolu s ostatními součástmi areálu stále pokračující destrukci.

Příběhy, které nakonec mohou, nebo už dopadly dobře

Ze seznamu památek určených k opravě už vypadly budovy, na jejichž opravě se postupně pracuje. "Patří k nim zámek v Českém Rudolci, jemuž se někdy přezdívá ´malá Hluboká´ nebo fara čp.1 v Jiníně," uvedla Kateřina Voleská z pracoviště Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

K objektům, které se už zachránit podařilo, patří například nedávno obnovená rotunda na Javorníku. Radost budou mít všichni, kteří se po letech přijedou podívat na tvrz v Cuknštejně nebo v Drslavici. Druhou z nich začalo využívat po roce 1948 tamní JZD. Obě tvrze nechali opravit jejich současní majitelé.

Která z památek v Jihočeském kraji by si podle vás zasloužila opravit jako první?

Vyberte jednu z památek, u které nejvíc litujete současného stavu.
celkem hlasů: 2262

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:00 úterý 24. července 2012. Anketa je uzavřena.

Zámek se sýpkou v Kostelní Vydří na Jindřichohradecku
Zámek se sýpkou v Kostelní Vydří na Jindřichohradecku 762

Barokní zámek vznikl počátkem 17. století a na začátku 19. století byl přestavěn.

Tvrz Hamr u Veselí nad Lužnicí na Táborsku
Tvrz Hamr u Veselí nad Lužnicí na Táborsku 568

V první polovině 20. století zde fungoval domov důchodců, ale později byl objekt opuštěn, částečně vyhořel a od 70. let minulého století neustále chátrá.

Zemědělská usedlost čp. 6 v Dolním Záhoří
Zemědělská usedlost čp. 6 v Dolním Záhoří 481

Jeden z dochovaných hodnotných příkladů zděné lidové architektury na Písecku. Na přestavbě se podílel i lidový umělec Jan Panovec z nedalekých Vrcocic.

Kaplička sv. Jana Nepomuckého, Svéráz na Českokrumlovsku
Kaplička sv. Jana Nepomuckého, Svéráz na Českokrumlovsku 296

Barokní výklenková kaplička nedaleko kostela sv. Petra a Pavla začala chátrat už v 80. letech 20. století. V 90. letech z ní byla odcizena socha sv. Jana Nepomuckého.

Fara čp. 4 v Hodušíně na Táborsku
Fara čp. 4 v Hodušíně na Táborsku 155

Barokní stavba byla postavena v roce 1797. Ukrývá se pod bujnou vegetací v malé osadě Hodušín, ležící při hlavní silnici mezi Táborem a Milevskem.

Upozornění

Hlasovat v anketě můžete zde.