Kultura v Českých Budějovicích i přes některé problémy žije. Skvělou podívanou každoročně slibuje akce Umění ve městě. Loni se tak například ze slepého ramene Malše vynořily Tři Grácie Radka Andrleho.

Kultura v Českých Budějovicích i přes některé problémy žije. Skvělou podívanou každoročně slibuje akce Umění ve městě. Loni se tak například ze slepého ramene Malše vynořily Tři Grácie Radka Andrleho. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Seďte doma za pecí, píše firma kvůli kultuře vedení Českých Budějovic

  • 2
Magistrát Českých Budějovic se dohaduje se společností Proces kvůli Strategii rozvoje kultury. Členové pracovních skupin tvrdí, že firma nesplnila zadání. Ta pochybení odmítá a v jejich korespondenci nechybí ani urážky o neschopnosti vedení města.

Jak pohnout s kulturou a rozvíjet ji několik dalších let? Od Strategie rozvoje kultury v Českých Budějovicích si magistrát hodně sliboval. Projekt odstartoval dotazník v roce 2012.

Teď je jaro 2014 a město bude rádo, když se k dokončení vůbec dostane. Se společností Proces, která měla její zpracování na starosti, se totiž už delší dobu dohaduje. A v e-mailové korespondenci padají i poměrně ostrá slova směřující především na náměstkyni primátora Ivanu Popelovou.

"Neznám žádné město, které by se stále vymlouvalo na nedostatek času či mnoho jiných pracovních povinností při zpracování tak závažného dokumentu, jakým je jakákoliv strategie, návrhová část či akční plán. To si pak skutečně raději žádnou takovou zakázku nevyhlašujte a seďte doma za pecí," píše v dopise z 10. března jednatelka Procesu Andrea Hrušková.

Adresován byl právě náměstkyni Popelové. Společnost Proces už dokonce obeslala i všechny českobudějovické zastupitele, které upozorňuje, že "každým dalším rozhodnutím náměstkyně se studie stávala nekonkrétnější díky její neschopnosti odborně komunikovat s experty naší společnosti za vaše město." Jenže podle vyjádření lidí, kteří při přípravě strategie spolupracovali, neschopnost ukazovali naopak zaměstnanci Procesu.

"Neustále čekali na nějaké výsledky od nás. Postupovali dost povrchně a nekoncepčně. Město přitom mělo zájem na tom, aby vznikl nezávislý dokument. Ukázalo se, že nejsou schopni splnit zadání," konstatoval Hynek Látal, historik umění a předseda magistrátní kulturní komise.

Sám byl zároveň členem skupiny, která se se zaměstnanci Procesu několikrát sešla. Námitky, že zástupci budějovické kulturní scény a magistrátu málo spolupracovali, jsou podle Látala scestné. Dosavadní výsledný dokument tak městu nenabízí žádnou koncepci.

Na debatu nebyli připraveni

Andrea Hrušková reagovala, že její firma postupovala na základě zadání, a tudíž neví, jaký výsledek si město představovalo. Neměli prý takové pravomoci, aby mohli městu diktovat, co mají dělat. Zároveň zdůraznila, že Proces ještě nikde neměl takové problémy jako v Budějovicích a jejich zaměstnanci jsou odborníci na svém místě.

Jenže minimálně loňské podzimní projednávání návrhové části dokumentu v zastupitelském sále radnice tomu však vůbec neodpovídalo. Shodla se na tom i většina účastníků. Na debatu, kde byla i MF DNES, přijela dvojice z Procesu nepřipravená a při prezentaci nedokázala zodpovědět téměř žádný z dotazů.

Celý postup přípravy strategie byl podle provozovatelky Kredance a členky pracovní skupiny Barbory Paulátové nešťastný.

"Nakonec jsem z toho měla dojem, že je to spíše ztráta času. Ti, kteří měli jednání vést, svou roli nezvládali. Na jednom ze setkání po nás například bez přípravy chtěli, ať navrhneme slogan, který by reprezentoval město. Z vlastní zkušenosti dobře vím, že tímhle stylem se takové věci nedělají," upozornila Paulátová.

I Hrušková z Procesu uznává, že výsledná návrhová část strategie není optimální, ale je to prý hlavně chyba vedení města. Několikrát upozorňovala, že Popelová odmítala společné schůzky. To je však v rozporu s tím, když tvrdí, že právě rozhodnutí náměstkyně nebyla přínosná.

Možná se ještě dohodnou

Celý spor přesto nakonec zřejmě zamíří k dohodě a konkrétnímu výsledku. "Poslali jsme Procesu jedenáct připomínek k návrhové části, kde žádáme o odstranění nedostatků. Zástupci firmy šest z nich akceptovali a dokument snad dopracují. Otázka je, zda je to ještě reálné, protože to, co požadujeme, znamená hlubší analýzu navržených projektů, což asi bez dalšího jednání pracovních skupin nebude možné," potvrdila Popelová.

Pokud to přece jen bude pro magistrát dostatečné, vyplatí za dílo 150 tisíc korun. Stejnou částku už stála první, analytická část. Ankety se zúčastnilo 519 lidí. Z toho 300 odpovídalo po telefonu, 219 vyplnilo dotazník na webu.

Nakolik pak kulturní strategie Budějovicím pomůže, se teprve ukáže. Podle oslovených lidí z kulturní scény je potřeba, aby město konkrétně vědělo, co chce, a zlepšilo komunikaci a vztahy s lidmi, kteří mají chuť se veřejně angažovat. Zároveň však vnímají, že českobudějovická kulturní scéna je v lepší formě než dříve.

Pozitivně se v tomto směru vyjádřila nejen Barbora Paulátová, ale i Ondřej Doležal z klubu Horká vana. "Myslím, že kultura tady teď šlape," řekl Doležal. Město podle něj v poslední době pokročilo, ale vše je podle něj více než o strategiích na papíře o aktivní spolupráci.