Kulturní dům Střelnice v Táboře

Kulturní dům Střelnice v Táboře | foto: Slavomír Kubeš , MF DNES

Tábor mohl získat zpět Střelnici. Raději Dvořákovi povolil převod na syna

  • 1
Táborská radnice nevyužila šanci získat zpět kulturní dům Střelnice, i když měla předkupní právo. Místo toho povolila podnikateli Karlu Dvořákovi, kterému ho loni prodala za pět milionů, aby ho převedl na syna a následně na jeho firmu. Opozici se postup nelíbí.

Podnikatel Karel Dvořák tvrdí, že do rekonstrukce Střelnice v minulosti investoval 90 milionů korun. Po radnici chtěl, aby mu dům buď prodala, nebo vyplatila za opravu 49 milionů korun a budovu si ponechala. To však bylo příliš a Tábor se Střelnice před rokem vzdal a raději ji Dvořákovi prodal.

Nyní měli táborští zastupitelé možnost získat objekt zpět do městského majetku, šanci ale nevyužili, a to aniž by věděli, za kolik by jej podnikatel městu zpět prodal.

Naopak umožnili mu převod kulturního domu darem na syna a pak na jím ovládanou firmu. Od podnikatele jim totiž přišla žádost, aby odsouhlasili převod budovy. Nejprve na Dvořákova syna Karla a z něj pak na firmu Karel Dvořák - Obchodní dům s.r.o., kde je syn jediným jednatelem a společníkem.

Radnice bude mít nadále předkupní právo, pokud se bude nemovitost do deseti let znovu prodávat.

"V darovací smlouvě se všechny závazky k městu včetně předkupního práva, které bylo už při převodu budovy z města na pana Dvořáka staršího, zavazuje jeho syn respektovat a dodržovat. Proto jsme připravili čtyřstrannou dohodu mezi městem, Karlem Dvořákem mladším a starším a firmou, která Střelnici bude nově vlastnit," řekl místostarosta Tábora Emil Nývlt z ČSSD.

Zastupitel: Chtějí se vymanit ze závazků

Důvod, proč Dvořák nemovitost převádí, Nývlt ani podnikatel nezveřejnili. Jednou z příčin může být to, že jiná Dvořákova firma se loni dostala do insolvence, a jak upozornila před rokem MF DNES, měla tehdy dluhy 370 milionů korun.

Nicméně, návrh vedení radnice souhlasit s převodem Střelnice se ani trochu nelíbil opozičním zastupitelům, kteří celou dobu její prodej kritizovali.

Místo nachystané dohody zastupitelka Michaela Petrová z uskupení Jinak! navrhla, aby město využilo své předkupní právo a Střelnici znovu získalo. "Chystáme se stavět a provozovat víceúčelovou sportovní halu a já myslím, že to samé by si zasloužila i kultura," zdůvodnila Petrová.

K ní se přidali komunisté, kteří chtěli od začátku kvůli prodeji Střelnice referendum a organizovali i protest proti prodeji budovy.

"Je to podobný scénář, jako použila rodina Dvořákových v průmyslové zóně k převedení pozemků na Galerii Dvořák, a také se vymanila ze všech závazků," varoval zastupitel Ladislav Šedivý před povoleními převodu Střelnice.

Návrh Petrové jednat o odkoupení budovy neprošel. Přitom nešlo o definitivní rozhodnutí, zastupitelé mohli alespoň zjistit, na kolik si nyní Dvořák dům cení, protože v dohodě o převodu na firmu syna není o ceně ani slovo.

"Pokud by návrh zastupitelstvo schválilo, Dvořák by navrhl cenu a pak by to zastupitelstvo znovu schvalovalo," řekla vedoucí odboru majetku Dana Švecová.

Karel Dvořák mladší ve středu nebyl k zastižení. Telefony v sídle firmy nikdo nezvedal.