V jihočeské Putimi nedaleko Písku odhalili při tradičních slavnostech sochu

V jihočeské Putimi nedaleko Písku odhalili při tradičních slavnostech sochu Švejka (23. 8. 2014). | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Kulturní událost roku na jihu Čech? Čtenáři zvolili první sochu Švejka

  • 1
Jihočeskou kulturní událostí loňského roku je odhalení sochy Švejka v Putimi. Rozhodli o tom čtenáři v anketě na iDNES.cz. Na druhém místě skončila proměna Jihočeské komorní filharmonie, třetí příčku obsadil koncert Jonase Kaufmanna na Mezinárodním hudebním festivalu v Českém Krumlově.

Dobrý voják z Haškova románu získal 318 hlasů. V obci na Písecku stojí od loňského srpna. Je to vůbec první Švejkova socha v Česku. Přitom ve světě už má třináct plastik.

„Máme z toho velkou radost. Od srpnového odhalení k nám proudí spoustu lidí a fotí se u sochy. V prvních týdnech se dokonce občas stály fronty na snímek,“ pochvaluje si starosta Putimi Petr Matouš.

Hlasování čtenářů iDNES.cz

1. Odhalení první sochy Švejka            318
2. Proměna Jihočeské filharmonie        245
3. Koncert Kaufmanna v Krumlově       186
4. Otevření Jihočeského muzea           150
5. Cena Knižního klubu pro D. Váchu  143
6. Výstava Jiřího Koláře v Egon Schiele 90
7. Výstava Umění ve městě                    89
8. Rusalka před otáčivým hledištěm       33
9. Změny v Jihočeském divadle              28
10. Výstava Alfonse Muchy v AJG          23

Upozorňuje, že lidé jezdí za švejkovskými motivy do Putimi dlouhodobě a vždy nějakou sochu či postavu vojáka hledali.

Bronzová plastika stála 410 tisíc korun a vytvořil ji jihočeský sochař František Svátek. Podle živého představitele Švejka Přemysla Kubišty, který byl v létě jedním z kmotrů díla, prý socha léčí bolavá kolena. „Stačí mu pohladit levou botu,“ naznačuje Kubišta.

Voják měří 180 centimetrů, váží 200 kilogramů, má na sobě uniformu. V obci sochu chtěli postavit už v roce 2008, plány však zhatily povodně. Nakonec ji především díky sbírce Sdružení přátel Putimi odhalili loni u příležitosti 100. výročí od vypuknutí první světové války.

Turisté najdou v Putimi i filmovou policejní stanici. Poznají ji podle cedule připomínající natáčení a repliky historické cedule c.k. policejní stanice. Naproti je kamenný most, přes který Švejk přecházel. Od dob natáčení snímku Poslušně hlásím s Rudolfem Hrušínským se téměř nezměnil.

Vedle Švejka má Putim velkou literární tradici i díky románu Jan Cimbura od Jindřicha Šimona Baara o stejnojmenném slavném místním sedlákovi. „Letošní letní slavnosti chceme spojit právě s Cimburou a zdůraznit selskou tradici Putimi. Chystáme závody v senoseči,“ dodává Matouš.

Filharmonie chystá další speciality

Druhé místo obsadila v anketě na iDNES.cz moderní proměna Jihočeské komorní filharmonie. Soubor pod novým ředitelem Otakarem Svobodou hraje na netradičních místech, spolupracuje s českými i zahraničními hvězdami popu, rocku i jazzu, změnil i celou prezentaci.

„Letos nás čekají výjimečné koncerty, například Porgy a Bess od Gershwina nebo jazzová mše Milana Hniličky. Největší událostí bude v létě provedení autentické verze chorálu Ktož sú boží bojovníci v revizi dirigenta Vojtěcha Spurného, který chceme uvést na oslavách založení Českých Budějovic a u příležitosti výročí upálení Jana Husa,“ nastiňuje Otakar Svoboda.