Před lety Jakuba Štarka kvůli jeho tvorbě honili policisté, dnes se malováním živí.

Před lety Jakuba Štarka kvůli jeho tvorbě honili policisté, dnes se malováním živí. | foto: Slavomír KubešMF DNES

Kvůli graffiti skoro umřel a utíkal před policií, teď kreslí pro děti

  • 1
Jakuba Štarka z Českých Budějovic provází malování celý život. Kdysi s kapucou na hlavě utíkal před policisty. Pak se ale graffiti a street art staly jeho živobytím. Naposledy vyzdobil Základní školu v Boršově nad Vltavou. Jeho dílo najdete ale i na Berlínské zdi, v Maďarsku nebo v Nizozemí.

Nadání zdědil Jakub po rodičích, kteří se věnují keramice. "Do 12 let jsem hodně kreslil, ale pak už mě to neuspokojovalo, tak jsem přešel na graffiti. Přišlo mi to jako nová forma umění spojená s kulturou," popisuje své začátky třicetiletý Štark.

Ke graffiti ho přivedl kamarád. "Dal mi zbytkové spreje a ukázal mi techniku. Pohltilo mě to, mohl  jsem sprejovat velké plochy a projevil jsem tím a otiskl kus sebe," vysvětluje s tím, že neměl žádný idol, ale za vzory vždy považoval umělce z New Yorku.

Touhu po kreslení rozvíjel na střední uměleckoprůmyslové škole sv. Anežky České v Českém Krumlově. Díky tomu, že už měl odmalička naučený grif, nebavilo ho kreslit podle šablon a zadání. A tak odešel studovat do Prahy.

V 21 letech pak přišel životní zlom, když si chtěl pro inspiraci vyfotit graffiti na vlaku. "Vylezl jsem na českobudějovickém nádraží na hranu vagonu, odkud jsem chtěl fotit, ale probilo mě vysoké elektrické napětí," popisuje úraz, po němž byl půl roku v nemocnici v umělém spánku.

Hlavou se mu tehdy  honily černé myšlenky. "Přišlo mi, že nesu tíhu celého světa. Myslel jsem si, že nepřežiju. Dával jsem si dohromady životní hodnoty, nevěděl jsem, jestli jsem živý, nebo mrtvý," vzpomíná a následky úrazu si nese dodnes. Nikdy už nevydrží pracovat třeba osm hodin v továrně.

Životní ránu ale překonal a šel opět svojí cestou. Od roku 2000 se začal graffiti a street artem živit. Na zakázku maluje interiéry bytů či podniků. Věnuje se i malbě obrazů na plátno a dřevo. Používá různé techniky - olej, akryl, sprej, airbrush.

Jeho tvorbu můžete vidět třeba v českobudějovickém hudebním klubu Street Beat v Besedě nebo v tanečním studiu Kredance. Jeho práce však najdete i na Berlínské zdi, v Nizozemsku, Maďarsku či v kadeřnickém salonu v Irsku. Jeho podpis je ROBOT. X 8203 nebo značka Silent.