Ze šumavské restaurace na Březníku je krásný výhled na Luzný a Luzenské údolí. | foto: ČTK

Opravená restaurace na Březníku zřejmě v zimě neotevře. Kvůli malé jímce

  • 56
Do opravené restaurace na Březníku se měli turisté jen hrnout. Bývalé vedení správy šumavského národního parku ji zrekonstruovalo za 5,5 milionu korun a chtělo z ní udělat jeden z nových turistických cílů. Jenže je možné, že letos přes zimní sezonu bude zavřená. Za problémy může malá jímka

Fekální vůz ji musí vyvážet zhruba jednou za deset dní. Jenže v zimě bývá na Březníku ve výšce přes tisíc metrů nad mořem i přes metr sněhu a po příjezdové cestě vede běžkařská stopa.

Správa parku tvrdí, že hledá řešení, jak restauraci v zimě provozovat alespoň v omezeném režimu, aby se v ní mohli běžkaři ohřát a koupit si malé občerstvení. Možnosti, jak její provoz přes zimu zajistit, jsou ale podle nového vedení rezervace drahé a ne příliš ekologické.

„Odpady jsou asi největší Achillovou patou celého Březníku, o které jsme byli přesvědčeni, že po nové kolaudaci v prosinci 2013 neexistuje,“ uvedl ředitel šumavského národního parku Pavel Hubený.

Na stěnách restaurace jsou odkazy na umělce, kteří na Šumavě žili a tvořili. Nesmí chybět spisovatel Karel Klostermann.

Opravená restaurace na Březníku měla podle bývalého vedení rezervace sloužit jako vzorová restaurace šumavského národního parku.

Kvůli malé kapacitě jímky a jejímu přetékání už Česká inspekce životního prostředí vypočítává národnímu parku pokutu. Restaurace je nyní mimo sezonu uzavřena.

Hájenku se stylovou restaurací nyní provozuje obec Modrava. Její starosta Antonín Schubert je přesvědčený, že přes zimu bude kvůli problémům s malou jímkou uzavřená. Navíc se nyní obec ještě dohaduje s národním parkem, jak to s provozováním bude dále.

Ačkoliv podle dlouhodobé smlouvy platí obecní úřad nájemné jen osm tisíc korun měsíčně, podle Schuberta obec velmi prodělává. Zaměstnala čtyři lidi, kteří na Březníku pracují, avšak výdělky restaurace nestačí ani na pokrytí jejich mezd. Za letošek tak Modrava na nákladech tratí přes sto tisíc korun a parku má doplatit ještě přes 270 tisíc za energie.

Provoz stojí desítky tisíc měsíčně

Provoz hájenky stojí podle ekonomického náměstka ředitele parku Martina Roučky měsíčně desetitisíce. Elektřinu vyrábí dieselagregát, který za měsíc spálí naftu za 23 tisíc, plyn na topení a vaření vychází bezmála na 17 tisíc. Kromě toho bude potřeba agregát za dva roky zrenovovat. „Většinu těchto nákladů přitom hradila správa parku,“ uvedl Roučka.

Hubený od svého nástupu do funkce v polovině letošního roku opravu březnické hájenky kritizoval. Byla podle něj předražená, pronájem pro park nevýhodný a dlouhodobě problematický. (více čtěte zde) „Udělala se krásná restaurace s kuchyní se špičkovým vybavením. To vše za 5,5 milionu korun, ale pozapomnělo se na energetické vstupy a na vyřešení odpadních vod,“ uvedl Hubený.

Naopak bývalý šéf Jiří Mánek je přesvědčen, že oprava byla kvalitní a cena naprosto odpovídající. Březník měl sloužit jako vzorová restaurace šumavského národního parku a jako místo, kde se budou potkávat Češi a Němci z obou sousedních národních parků.

.