Pěšky do Jeruzaléma: student putoval 40 dní, zvládl 1 300 km

  11:29
V červenci si Ladislav Zibura sbalil krosnu a vydal se pěšky do neklidného Izraele. Start jeho pouti byl na severu Turecka, cíl v Jeruzalémě u Zdi nářků. Poznal strach, když musel před palestinskými raketami utíkat do krytu, ale i nekonečnou pohostinnost místních. Letošním putováním završil trojlístek poutí, jak si předsevzal v soutěži Tvůj příběh a od iDNES.cz získává sto tisíc korun.
Výhru 100 tisíc korun v soutěži iDNES.cz Tvůj příběh si převzal poutník...

Výhru 100 tisíc korun v soutěži iDNES.cz Tvůj příběh si převzal poutník Ladislav Zibura na mikulášské oslavě společnosti MAFRA | foto: MAFRA

Na cestu se dvaadvacetiletý student z Českých Budějovic vydal s řízky od maminky 12. července. Zamířil autobusem do Sofie, odtud ještě popojel na turecké území. Pak už šel po svých. 

Hnacím motorem pro něj byla kromě kávy a čaje setkání s místními lidmi. „Každý řidič, který na mě zablikal nebo zatroubil na pozdrav, každé dítě, které mi zamávalo, stovky konverzací s místními lidmi a jejich neskutečná pohostinnost,“ vypočítává Ladislav.

Fotogalerie z cesty

Zkušenost s nejvřelejším přijetím má z muslimských rodin. Je to i díky tomu, že pouť má v islámském světě dlouhou tradici a pohostit poutníka je povinností každého muslima. I když se třeba Turci jeho výpravě podivovali, nikdy mu ji nevymlouvali, jeho záměr byl pro ně zajímavý. 

„Když jsem v Turecku procházel městy, lidé na mě mávali a zvali mě k sobě na čaj a jídlo. Trochu obtížnější to bylo jen v červenci, během ramadánu, kdy většina muslimů přes den nejí ani nepije. To, že jsem ramadán nedržel respektovali a chápali, nicméně k obědu mě nezvali, neb žádný neměli,“ vzpomíná. 

S večeřemi to už bylo lepší, zvali ho do restaurací, ale i k sobě domů nebo na svatbu. Pohostili ho i pracovníci skládky, vojáci, zemědělci na poli, jedl i se slepicemi na dvorku.

Spal zavěšený na billboardu i se zahradními trpaslíky

Noci trávil také u domorodců, v Turecku necelou polovinu z nich, v Izraeli spal až na jednu výjimku v přírodě. „Když to bylo možné, snažil jsem se spát u místních - každá rodina má svůj úžasný příběh, atmosféru, vůni domova - a taky jídlo a sprchu,“ přiznává. 

„Okamžiky, kdy jsem seděl s docela cizími lidmi na terase, pil čaj, kouřil vodní dýmku a intenzivně vnímal, jak jsme si blízcí, i když nás nic nespojuje, pro mě patřily k vrcholům pouti,“ vypráví.

Pěší pouť do Jeruzaléma

  • Během čtyřicetidenního putování urazil Ladislav Zibura asi 1 300 kilometrů (tisíc v Turecku, zbytek v Izraeli). Trasa pouti zůstala stejná, jak si ji přibližně naplánoval (pěšky z Turecka, jen přes Marmanské moře trajektem a z Antalye do Tel Avivu letadlem), jen si v Izraeli zašel ke Galilejskému moři. 
  • Celá cesta ho stála méně, než kdybych si do Izraele nebo Turecka zaplatil poznávací zájezd.
  • Cestou ho potkal jeden zdravotní neduh, který se ho dosud drží: tinnitus - pískání v uchu. Nepříjemnost se objevila po oslavách konce postního měsíce ramadánu, kdy se ocitl uprostřed lidí střílejících do vzduchu. „Byla to prostě situace, ze které není cesty zpět,“ říká.
  • Letní putování zvládl v botách, které ho provázely i na předchozích poutích. Mají tedy za sebou přes 4 tisíce kilometrů. „Podrážka zmizela, a tak už je jen vyčistím a vystavím vedle diplomu z matematické olympiády,“ plánuje Ladislav.
  • Již 14 dní před návratem si vysnil jídlo a pití, které si dá doma jako první - uzené a pivo. Dostal je už na letišti.

Probouzení s prvními paprsky slunce a zpěvem ptáků v hamace ale také nebyla špatná. „Rád si vybírám netradiční místa, tentokrát jsem spal třeba v troskách synagogy, rodině významného vysokoškolského profesora, vojenských kasárnách, zavěšený v hamace na zadní straně billboardu, na střeše rozestavěného domu, v izraelské poušti, pod stromem v univerzitním kampusu nebo venku na gauči u prodejce zahradních trpaslíků,“ vyjmenovává poutník.

Navigaci nahradilo slunce a rady domorodců

Zatímco hamaka v jeho batohu nemohla chybět, mapy nebo GPS navigaci byste tam hledali zbytečně. Z domova vyrazil jen se seznamem měst, kterými by měl projít, pak už se spoléhal jen na slunce a komunikaci s místními. 

„Na cestu dál jsem se ptal v každé vesnici. Občas mi lidé poradili zkratku nebo mě varovali před nebezpečím - a to mapa nenahradí,“ podotýká mladík, který nemá ve zvyku trasu přesně plánovat. „Každá nejistota je motivací k tomu, bavit se s lidmi a prohloubit tak spojení s danou zemí.“

Občas si trochu zašel, protože se nerad vrací. Cesta tak byla v některých úsecích delší, než bylo zapotřebí. Někde se naopak ani zdržovat nechtěl, třeba v cíli cesty, Jeruzalémě. 

Kvůli nepokojům tam zůstal jen jeden den, při odchodu z města ho vyprovázely kameny, které po něm házely děti. „Myslely si, že jsem Američan. Musel jsem je uplatit, aby přestaly,“ vzpomíná na nepříjemné chvíle. „Napětí země, která je ve válce, je nejsilnější dojem, který ve mně z Izraele zůstal,“ dodává. 

Prošel si biblická místa kolem Galilejského moře, kde žil Kristus, podíval se do palestinské oblasti Západního břehu, strávil noc v poušti, prošel si originální křížovou cestu a navštívil hned dva údajné hroby Krista.

Připomínka válečného stavu se vrátila na letišti, kdy musel utíkat do krytu. „Ten pocit, že na vás někdo vystřelil raketu - byly dokonce dvě - s úmyslem vás zabít a vám nezbývá než stát v krytu a doufat, že se izraelské armádě podaří ji sestřelit, je velmi nepříjemný.“

Výhra padne na cestování, pomůže i potřebným

Domů se nakonec vrátil v pořádku, postupně si dává do pořádku tělo. Užívá si běžné věci, jako je sprcha, čisté oblečení nebo hodinky. Také spřádá plány, jak naloží s výhrou sto tisíc, kterou získá od iDNES.cz za splnění svého předsevzetí - podniknout poutě do Říma a Jeruzaléma. 

Tvůj příběh

Soutěž vyhlásil iDNES.cz v roce 2011 pro mladé lidi do 25 let. Z výběru poroty a hlasování čtenářů vzešlo 50 finalistů. Za splnění svého životního snu získají od iDNES.cz odměnu 100 tisíc korun.

Část peněz chce vrátit části světa, kterou teď prošel. „Rozhodl jsem se přispět organizaci Člověk v tísni na konto SOS Sýrie. Na útěku tam je proti své vůli 13 milionů zcela nevinných lidí, kterým sto dolarů třeba na místo v utečeneckém táboře může zachránit život,“ domnívá se. Část peněz mu zpětně pokryje náklady na poutě a zbytek si nechá na další cestování.

To ale nejsou všechny plány studenta žurnalistiky a ekonomie. Na poutích si vedl velmi podrobné deníky, které budou podkladem pro knihu, do které se chce pustit. 

A cestovatelský plán? „Znovu vyrazit do Santiaga de Compostela. Říká se, že tam nikdo nejde jen jednou, každý dřív nebo později zatouží se do Španělska vrátit, a je to úplná pravda,“ uzavírá poutník.

  • Nejčtenější

Za smrt narkomanky žádá rodina přes milion. Je to nemorální, řekl obhájce

18. dubna 2024

Nemorální, ostudné. Takovými slovy označil obhájce ve své závěrečné řeči finanční nároky příbuzných...

U Budějovic boural autobus s lidmi. Řidička byla pod vlivem omamných látek

17. dubna 2024  18:33

U Lišova na Českobudějovicku dnes odpoledne havaroval autobus, když jeho řidička sjela ze zatím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sníh zasypal Šumavu. Na Lipensku uvázla nákladní auta, silnice byla nesjízdná

18. dubna 2024  9:37,  aktualizováno  10:54

Šumavu v noci na čtvrtek zasypal sníh, který komplikoval dopravu. V jihočeské i západočeské části...

Bojuje proti developerům u Lipna a říká, že ho nelze rovnat s jezery v Rakousku

14. dubna 2024  12:05

Pavla Setničková založila spolek Lipno pro život, jehož úlohou je hájit Lipensko před projekty...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jednasedmdesátiletý řidič předjížděl, zabil ho náraz do protijedoucího vozidla

17. dubna 2024  19:38,  aktualizováno  20:14

Při tragické dopravní nehodě na silnici 2/37 ve směru z Tábora na Slapy ve středu po čtvrté hodině...

Za smrt narkomanky dostal muž 7,5 roku. Soud uvěřil, že jí chtěl opiáty pomoci

19. dubna 2024  13:39

Trest 7,5 roku vězení uložil dnes českobudějovický krajský soud muži obžalovanému ze zavinění smrti...

Krabička jako lék na smutek za ztracené dítě. Usnadňuje truchlení, říká lékařka

19. dubna 2024

Premium Vzpomínkové krabičky jako lék na smutek. I tak lékařka Šárka Pfauserová z českobudějovické...

Opilá řidička nabourala v noci do domu, část zdi museli hasiči strhnout

19. dubna 2024  9:39

Opilá řidička narazila ve čtvrtek v noci do domu v Chlumanech na Prachaticku. Byla opilá a nemá...

Hokejová reprezentace se bude vracet na jih Čech další čtyři roky

19. dubna 2024  8:02

Nejen světový šampionát žen, ale minimálně čtyřletá spolupráce Jihočeského kraje s Českým svazem...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG DO VÝROBY (40. - 55.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 55 000 Kč

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...