Lákalo ho tajemství mozku, který ovlivnily drogy. Teď vede léčebnu

  10:31
Jiří Dvořáček pomáhá lidem zbavovat se závislosti a vrací jim sebeúctu. V devadesátých letech nastoupil jako psychiatr do léčebny Červený Dvůr na Českokrumlovsku a posledních čtrnáct let ji vede.

Jiří Dvořáček. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Mohl by vyprávět tisíce příběhů lidí závislých na alkoholu, drogách, prášcích nebo hracích automatech. Psychiatrickou léčebnou Červený Dvůr jich totiž ročně projde kolem sedmi stovek. A Jiří Dvořáček sem nastoupil jako psychiatr před dvaceti lety. Od roku 1998 je tady primářem a o tři roky později se stal i ředitelem v jedné osobě.

Jiří Dvořáček (45 let)

Už od roku 1998 je primářem a od roku 2001 zároveň ředitelem Psychiatrické léčebny Červený Dvůr na Českokrumlovsku. Vystudoval 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, poté zamířil rovnou jako psychiatr do léčebny. Díky zážitku se svým prvním pacientem, totálně závislým alkoholikem, kterého přijímal, deset let plně abstinoval.
Dnes si příležitostně dá sklenku vína nebo piva. Na koníčky nemá příliš mnoho času, občas si zahraje squash. Rád cestuje do míst, kde je vzdálen od civilizace. Naposledy byl v lednu v amazonském pralese. S přítelkyní má dvě děti.

O konkrétních klientech však mluvit kvůli lékařskému tajemství nesmí. „Každý případ je sice jiný, ale všechny mají jedno společné. Člověka, který se často z nejrůznějších příčin propadne na dno a my se mu snažíme pomoci. Bohužel, nekončí to často happyendem,“ konstatuje muž, kterého už na fakultě lákalo tajemství mozku ovlivňovaného drogami.

Když se ho lidé ptají, proč si vybral jako své působiště právě léčebnu Červený Dvůr, nezná přesnou odpověď. Ale z jeho vyprávění je jasné, že téhle práci se věnuje s maximálním nasazením.

Dokonce vítá, že nemusí jako primář vynakládat energii na dokazování potřebnosti některých věcí řediteli, protože na téhle židli sedí rovněž on.

„Bohužel, na vlastní terapeutickou práci s pacienty mi zbývají tak dvě hodiny denně, zbytek spolkne ředitelská administrativa. Agenda totiž narůstá geometrickou řadou,“ přiznává. Zároveň dodává, že i v něm samotném se často sváří oprávněné primářské požadavky s nutností šetření na pozici manažera.

Teď mají 103 lůžek, na která se čeká přibližně šest týdnů. Léčebna je otevřená všem pacientům nad 18 let, kteří se chtějí léčit. Stačí jim k tomu jen doporučení lékaře, nebo kontaktního centra.

„Bariéry jsme v posledních letech snížili, čímž jsme velmi výjimeční. Bereme dokonce i matky s dětmi nebo lidi s jakýmkoli handicapem,“ vysvětluje. Léčbu hradí pojišťovna. Za nevhodné považuje časté námitky, že by si ji měli závislí platit sami.

„Kdyby se do medicíny dostal aspekt platby za nemoc, kterou si pacient způsobí sám, muselo by se platit třeba za úrazy při lyžování nebo jízdě na kole, interní nemoci vzniklé v důsledku špatné životosprávy a řadu dalších,“ argumentuje. Přidá informace, že tak polovina pacientek byla v dětství sexuálně zneužívána v rodině a sebedestruktivním životním scénářem se dostala k drogám či pití. „Ať jí někdo řekne, že si za to může sama,“ horlí.

Za závislost tak trochu může rozmazlenost

Pokud lidi zajímá, jak se člověk stane závislým, má Jiří Dvořáček jasné vysvětlení. „Může za to náš rozmazlený libostní systém mozku. Kdysi dávno to byl evoluční fígl. Vše k přežití jedince bylo spojováno s libostí. Jídlo, spánek, rozmnožování. Tím se zvyšovala pravděpodobnost, že jedinec bude chtít vše opakovat. Bohužel, v uvedených případech si musíme na libost chvíli počkat,“ vysvětluje s tím, že organizmus má vnitřní signál, který řekne, že libosti je dost.

Drogy, prášky nebo alkohol přivodí onu libost velmi rychle. „A jakmile mozek objeví výhodnější strategii, začne ji hned po první zkušenosti preferovat,“ dodává. Vznik závislosti přirovnává k rozmazlenému dítěti, které si všechno chce rychle vydupat.

„Drogy a alkohol však natolik poškodí mozek, že si člověk přestane sám sebe vážit, ztratí sebedůvěru a je jedno, jestli si píchal heroin, nebo pil velké panáky. My tady vlastně řešíme poruchu libostního systému,“ snaží se stručně objasnit způsob léčby.

Terapeutická sezení, při nichž lidé obnažují svou duši i důvody, proč se stali závislými, mezi ně také patří. Stejně jako neustálý program, konkrétní úkoly, zodpovědnost. „Potřebujeme, aby člověk v sobě našel odhodlání ke změně a chtěl ji také udělat. My máme jen nepřímé nástroje, proto nemluvím o léčení. Vracíme lidem sebeúctu, to je jeden z našich úkolů,“ poznamenává.

Dobře ví, že v léčebně jsou jeho pacienti v ochranné bublině. Pokud se ji nenaučí vytvořit i sami v sobě, většinou za zdmi Červeného Dvora znovu sáhnou po láhvi, prášku, drogách. A znovu se za měsíc, nebo rok vrátí. Pro naději, že tentokrát to zvládnou.

Pacienti musí mít krizový plán

„Učíme naše pacienty vytvořit si krizový plán pro situace, které vedou k selhání. Spolupracujeme s jejich rodinami, mohou třeba na rok do malé terapeutické komunity, kde se učí znovu žít,“ naznačuje některé z cest vedoucích ze závislosti.

Je potenciálním alkoholikem každý, kdo si dá večer dvě, tři piva nebo skleničku vína? Odpovědí je otázka, kterou dával guru léčby závislosti Jaroslav Skála. „A kolik stromů už je les? Málokdo vidí svůj problém jasně. Sám si konzumaci bagatelizuje, což je obranný mechanizmus. Když pak u nás sedí v terapeutické skupině, zjišťuje, že závislost tam byla třeba už dva roky předtím.“

Zahraniční literatura přiznává pouhá tři procenta lidí, kteří se dokážou ze svých závislostí zcela vymanit. Podle Jiřího Dvořáčka je ale efektivita českých zařízení mnohem vyšší.

„Nejsem ale optimista. Přibývá stresu v každodenním životě, a tím narůstá potřeba tlumit jej všemi prostředky. Nejen tím panákem tvrdého alkoholu, ale i drogami. Mám ale pochopení pro pacienta, který selže a vrací se,“ přiznává s tím, že mnozí se nastartovali až po několika pobytech.

Každý druhý rok se na podzim v léčebně mnozí ti, kteří to dokázali, potkávají při happeningu. „Pro nás je to důkaz, že jdeme správnou cestou. Pro někoho je to možná fráze, pro naše pacienty ale obrovská šance,“ míní primář Dvořáček.

  • Nejčtenější

Za smrt narkomanky žádá rodina přes milion. Je to nemorální, řekl obhájce

18. dubna 2024

Nemorální, ostudné. Takovými slovy označil obhájce ve své závěrečné řeči finanční nároky příbuzných...

U Budějovic boural autobus s lidmi. Řidička byla pod vlivem omamných látek

17. dubna 2024  18:33

U Lišova na Českobudějovicku dnes odpoledne havaroval autobus, když jeho řidička sjela ze zatím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sníh zasypal Šumavu. Na Lipensku uvázla nákladní auta, silnice byla nesjízdná

18. dubna 2024  9:37,  aktualizováno  10:54

Šumavu v noci na čtvrtek zasypal sníh, který komplikoval dopravu. V jihočeské i západočeské části...

Bojuje proti developerům u Lipna a říká, že ho nelze rovnat s jezery v Rakousku

14. dubna 2024  12:05

Pavla Setničková založila spolek Lipno pro život, jehož úlohou je hájit Lipensko před projekty...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jednasedmdesátiletý řidič předjížděl, zabil ho náraz do protijedoucího vozidla

17. dubna 2024  19:38,  aktualizováno  20:14

Při tragické dopravní nehodě na silnici 2/37 ve směru z Tábora na Slapy ve středu po čtvrté hodině...

Firma plánuje u Vodňan těžit štěrkopísek, ve kterém mohou být stopy zlata

20. dubna 2024  9:33

K záměru firmy, která chce dvacet let dobývat štěrkopísek u Krašlovic blízko Vodňan, se nyní může...

Za smrt narkomanky dostal muž 7,5 roku. Soud uvěřil, že jí chtěl opiáty pomoci

19. dubna 2024  13:39

Trest 7,5 roku vězení uložil dnes českobudějovický krajský soud muži obžalovanému ze zavinění smrti...

Krabička jako lék na smutek za ztracené dítě. Usnadňuje truchlení, říká lékařka

19. dubna 2024

Premium Vzpomínkové krabičky jako lék na smutek. I tak lékařka Šárka Pfauserová z českobudějovické...

Opilá řidička nabourala v noci do domu, část zdi museli hasiči strhnout

19. dubna 2024  9:39

Opilá řidička narazila ve čtvrtek v noci do domu v Chlumanech na Prachaticku. Byla opilá a nemá...

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...