Turisté si procházejí zříceninu hradu Landštejn.

Turisté si procházejí zříceninu hradu Landštejn. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Landštejn patří legendám i netopýrům, nabízí výhledy na Českou Kanadu

  • 0
Tyčí se nad lesy České Kanady. Přestože je to zřícenina, z dálky ukazuje svou majestátnost. Landštejn na Jindřichohradecku se, stejně jako většina dalších historických památek po republice, v sobotu otevřel poprvé v letošní sezoně návštěvníkům.

Slunečný víkend přilákal na Landštejn rodiny s dětmi, zamilované dvojice i starší turisty.

„Jsme tu poprvé, loni tu byli kamarádi, a když jsme viděli fotky, řekli jsme si, že se sem musíme podívat taky. Jsem nadšená. Hlavně vyhlídka je nádherná,“ říká Klára Vacková z Jihlavy.

O to, aby byla návštěva hradu nezapomenutelným zážitkem, se stará kastelánka Eliška Niederová. A daří se jí. Důkazem je fakt, že loni na unikátní středověký hrad, který má jako jediný v Evropě ve svém jádru zachovanou tribunovou románskou kapli, zavítalo 50 tisíc turistů.

Novinky plánuje i pro letošní rok. „Chci udělat novou expozici ve sklepě donjonu, kde by mělo být lapidárium. Zatím jsou tam kamenné prvky, které jsme na hradě našli. Nově tam přibudou panely s obrázky a informacemi o ostění, k čemu se používala a kde byla umístěna. Současně se návštěvníci dozvědí, k čemu sloužila obytná věž a podobně. Celý prostor by měl být ozvučen originální hudbou. Komponuje nám ji skladatel speciálně pro tento sklep. Hudba by měla znít i v románské kapli,“ popisuje Niederová.

O další zajímavost se postarali netopýři. „Měli jsme tu odborníky, kteří zjistili, že tu zimují tři druhy. Proto jsem se rozhodla, že nebudeme hrad prezentovat jen jako architektonický a historický objekt, ale také jako stavbu zasazenou do přírody. Během roku se objeví ještě panely s informacemi nejen o netopýrech, ale i poštolkách, které tu hnízdí. Kolem hradu bychom chtěli vybudovat naučnou stezku. Bude přírodní a současně se bude týkat opevnění. Z vnější strany je na něj úplně jiný pohled než zevnitř,“ naznačuje kastelánka.

Landštejn je opředen legendami. Příběh nešťastné lásky a pověst o bílé paní je dalším magnetem pro návštěvníky.

„Vilém z Landštejna měl dceru Markétu. Slíbil jí za ženicha Jindřicha z Hradce. Ale Jindřich udělal hloupost, přesunul stezku, Vilém přišel o peníze a zakázal Markétě, aby si Jindřicha vzala. Jenže Markéta se do něj zamilovala a chtěla za ním utéct. Vilém na to přišel a někde na hradě ji zaživa zazdil. Od těch dob chodí Markéta za jasných nocí po hradě a Vilém za bouřlivých, deštivých nocí hledá odpuštění,“ vypráví dcera kastelánky, osmiletá Josefa.

Hrad zkoumal před několika lety i Paranormal tým

A straší na Landštejně? „Prý ano, já se ale s ničím nadpřirozeným nepotkala. Podle mě se to děje jen lidem, kteří to chtějí zažít. Já na duchy nevěřím,“ usmívá se Niederová.

Hrad zkoumal před několika lety i Paranormal tým. „Přijeli s technikou a strávili tu noc. Údajně zaznamenali hlas, který říká: Já jsem Vilém. Tvrdili, že ho slyšeli nad ránem všichni. Když ale přijeli domů a chtěli ho analyzovat, na pásce nic nebylo,“ podotýká Niederová.

Jisté je, že Vilém z Landštejna měl šest synů a dvě dcery. „Jedna se jmenovala Anežka, od té se zachovala i pečeť, jméno druhé neznáme. Stoprocentně ale víme, že obě dcery zemřely přirozenou smrtí v náručí své rodiny. Příběh o Markétě je tak zřejmě opravdu legenda,“ vysvětluje kastelánka.

Další její část se ale zakládá na skutečných událostech.

„Pod Landštejnem vedla významná obchodní stezka už snad v období pravěku. Hrad z ní měl obrovské příjmy z mýta. Jindřich z Hradce, Vilémův vzdálený příbuzný, ji skutečně v roce 1354 přesunul. Muži se pak kvůli tomu utkali v souboji a Jindřich Viléma smrtelně zranil. Vilém žil ještě dva roky, ale pak na následky zranění zemřel na konci dubna roku 1356, snad na Landštejně,“ zmiňuje Eliška Niederová.

Legendy si budou moci milovníci tajemných příběhů poslechnout na Landštejně 19. července a 9. srpna od 20 hodin, kdy bude o nich na hradě hudebně-dramatické pásmo.