Opuštěné Lázně sv. Markéty dál chátrají. Provoz tam skončil v roce 1935, pak...

Opuštěné Lázně sv. Markéty dál chátrají. Provoz tam skončil v roce 1935, pak sloužily například jako rekreační středisko. | foto: Marek PodhoraMAFRA

Lázně sv. Markéty nemají po 13 letech investora, areál pustne

  • 16
Mělo to být velkolepé léčebné centrum. Ve své době největší projekt svého druhu v Česku. Místo toho pozemky zarůstají bodláčím a investor se ani po třinácti letech nenašel. A akcionáři proto pozvolna připouštějí, že jednou z dalších cest je, že celý projekt lázní pod kopcem Libín v Prachaticích odpískají.

V roce 2001 založilo město spolu se soukromou firmou Prach-Stav akciovou společnost, která postaví Lázně svaté Markéty. Každý z partnerů měl polovinu akcií. Postupně se ale projekt komplikoval, společníci soukromé firmy rozhádali, podali na sebe navzájem žaloby a přišli noví akcionáři.

A navyšovali základní jmění tak, až má dnes město už jen patnáct procent akcií, tedy je bez rozhodovacího slova, co s obnovou kdysi slavného lázeňství bude.

Přitom právě radnice vložila tehdy do projektu pozemky za 8,1 milionu korun a snila, že na nich vyrostou lázně za tři čtvrtě miliardy korun.

"I já jsem se snažil hledat investora. Stejně jako se to nepovedlo těm, kteří mají ve firmě vložený majetek, se to nepodařilo ani mně. Pozemky jsou dnes společnosti, a jestliže si firma řekne, že projekt ukončí, tak by muselo dojít k likvidaci společnosti," připouští místostarosta města Robert Zeman z uskupení Pro Prachatice, který je za město členem představenstva firmy Resort sv. Markéty.

Akcionáři celé roky hovořili o tom, jak už mají připravené financování projektu od zahraničních i tuzemských investorů. Kromě toho, že v prosinci 2008 spolu s prachatickými politiky klepali na základní kámen, se však nic jiného nestalo.

"Už jsme vyzkoušeli x variant, oslovili instituce, privátní investory i fondy. Rozhodnutí o budoucnosti firmy je v kompetenci akcionářů a valné hromady. Až bude schůzka akcionářů, kterou předpokládám nyní na jaře, tak vyhodnotíme projekt a tam může být nějaké rozhodnutí, jak dál. Rozhodně bude nějaký další směr a další milník projektu," říká jeden z akcionářů a předseda představenstva firmy Richard Rusňák.

"Jsou tam jen rozvaliny"

Opoziční zastupitelé z ČSSD už v době, kdy tehdejší starosta Prachatic Jan Bauer z ODS firmu spolu s podnikateli zakládal, příliš nedůvěřovali. Nejprve tomu, že by byl zájem jet do lázní, kde by léčil šumavský vzduch, později tomu, že se sežene na takovou akci investor.

"Je potřeba vyřešit, co s tím, protože dnes jsou tam jen rozvaliny. O pozemky jsme přišli už v době, kdy jsme je vložili do projektu, teď je ale načase začít mluvit o tom, co dál," komentuje dnes opoziční zastupitelka Jana Krejsová z ČSSD.

To však nejsou veškeré problémy, které projekt provázejí. Poté, co se společníci firmy Prach-Stav, která byla úplně prvním partnerem města v projektu obnovy lázeňství, rozhádali a podali řadu žalob, stále jejich spory nejsou ukončeny. Rozporují, že jejich firma se dostala oprávněně do konkurzu, a navzájem se obviňují i z toho, kdo ji připravil o akcie právě léčebného centra.

"Projekt jsme měli připravený. Byla domluvena firma, která by na základě dodavatelského úvěru začala stavět, a hrubé stavby by se pak zastavily u banky, která by to zafinancovala. I to jsme měli domluvené," říká dnes jeden z bývalých jednatelů Erik Foltýn.