Lékař Pavel Sadovský opravil Vajerův mechanický a zvukový betlém, který bude k...

Lékař Pavel Sadovský opravil Vajerův mechanický a zvukový betlém, který bude k vidění v ktedrále sv. Mikuláše v Českých Budějovicích. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Ortoped si vzal tři týdny dovolenou, aby opravil mechanický betlém

  • 2
Na všechny příznivce jesliček v českobudějovické katedrále sv. Mikuláše čeká letos příjemné překvapení. Stoletý Vajerův mechanický a zvukový betlém se jim představí ve výborné kondici, protože ho kompletně opravil Pavel Sadovský, který není tesařem ani elektrikářem, ale lékařem v budějovické nemocnici.

Sadovskému se podařilo rozhýbat všechny dříve pohyblivé figurky, rekonstruovat jejich chybějící části a opravit stavby i krajinu. Navíc zbavil betlém nevzhledné průhledné zástěny a nahradil ji novou z dubového dřeva ve stylu vybavení kostela.

„Se správci katedrály jsem domluvený, že do ní betlém přivezu 23. prosince, když budou dělat vánoční výzdobu,“ plánuje Sadovský, špičkový ortoped českobudějovické nemocnice. Trpělivost na téměř hodinářskou práci s oživováním betléma má vycvičenou ze záliby v opravování pendlovek.

„Když jsem jesličky v dílně poprvé otevřel a rozložil, byla to smutná podívaná. Ovečky měly polámané nohy a ulámané uši, figurky měly ulámané ruce, některé je vůbec neměly. Mezi nimi byly popadané domečky a celé se to zhroutilo. Zezadu tam byly obrovské nánosy prachu a blátíčko z kolomaze,“ popisuje lékař.

A protože betlém z katedrály sv. Mikuláše, který zhotovil brněnský kotlář Alois Vajer někdy mezi lety 1920 až 1925, je se svými rozměry 2 krát 1,7 metru docela velký, lékař by ho jen tak při práci a službách v nemocnici nestihl opravit.

Proto vyměnil rodinnou dovolenou za obnovu chrámových jesliček. „V létě jsem si vzal tři týdny dovolené a opravdu jsem ji na tom od rána do večera strávil. Udělal jsem to nejzákladnější, hrubou práci, aby to znovu fungovalo. Začalo to tím, že jsem musel všechno nejdřív umýt, odsát, vyluxovat. Pak jsem vše rozebral a dodělal ty polámané věci,“ připomíná Sadovský.

Celý betlém má 137 figur, z toho je 40 samostatně pohyblivých. To znamená, že vykonávají samostatný pohyb, tedy neběží na řetězech. Trošku se vrtí i Ježíšek v jesličkách.

„Nepočítám, kolik času mi oprava zabrala. Měl jsem výhodu, že v létě manželka chodila do práce. Pro mě to byla zvláštní dovolená. Já byl nejdál u Velkého jezu na Malši, což je od nás kousek. V těch vedrech jsem byl pořád zavřený v garáži. Ale vůbec mi to nevadilo a tak jsem si u toho odpočinul jako na žádné dovolené. A myslím to zcela vážně, protože mě to bavilo,“ libuje si ortoped.

Betlém v katedrále sv. Mikuláše má dvě části. Je k němu víko, celek tvoří plechová bedna. A když je mimo provoz, sklopí se a je to zavřené. U rozložených jesliček je na zvednutém víku nad hlavním motivem biblické město.

O původu betléma, jeho předválečné cestě z Brna do Budějovic i dění v originálním lidovém díle, které se vrátí do katedrály v plném lesku, mluví lékař s nadšením. Připravuje i leporelo, v němž chce zájemcům celé jesličky přiblížit.

„Jednou ze zajímavostí je, že betlém má tři Ježíšky. Kromě centrálního v jesličkách ještě nahoře sedí Panna Maria s Ježíškem na oslu, kterého vede Josef, a má to symbolizovat útěk Svaté rodiny do Egypta před Herodesem. A ve scéně, co je trošku stranou, vyučuje Josef, který je truhlář, Ježíška řemeslu. A Pana Maria tam přede na kolovratu,“ upozorňuje Sadovský.