Unikátní operaci rohovky provedl v Českých Budějovicích na oční klinice Gemini

Unikátní operaci rohovky provedl v Českých Budějovicích na oční klinice Gemini přednosta Pavel Stodůlka. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Lékaři v Budějovicích použili unikátní přístroj při operaci očí

  • 0
Lékaři českobudějovické kliniky Gemini použili jako první v republice nový přístroj k léčbě onemocnění oční rohovky. Pracovali metodou CXL, která zkrátí dříve půlhodinový zákrok na tři minuty. Podstupují jej pacienti, kteří trpí dědičným onemocněním zvaným keratokonus.

"Nový přístroj je nejdokonalejší v tom, že umožňuje zkrátit celý výkon z půl hodiny na tři minuty. Významné zkrácení je důležité i pro pacienta, protože zákrok je tím pádem šetrnější a operovaný člověk ho lépe snáší," objasnil uznávaný oční operatér a přednosta očního centra Pavel Stodůlka.

Keratokonus

Onemocnění rohovky zvané keratokonus je dědičné a někdy přeskakuje generace. Začíná obvykle v pubertě a má spojitost s alergií. V začátcích onemocnění stačí obvykle použití brýlí, s jeho vývojem se však rohovka zeslabuje a vyklenuje. Pak nastupují kontaktní čočky, ale brýle ani čočky nezastaví onemocnění. Léčba dosud spočívala ve složité, rizikové a nákladné transplantaci rohovky.

Může se chlubit tím, že klinika Gemini má tento přístroj jako jediná v České republice a centrum patří mezi prvních deset v Evropě, které s tímto přístrojem začaly pracovat.

Nový přístroj funguje na principu fotochemického zpevnění rohovky, který vymyslel německý profesor Theo Seiler z Curychu. Oční specialista Stodůlka se od něho tento postup naučil před pěti lety a jako první v republice ho ještě zkombinoval s úpravou tvaru rohovky laserem.

Jako první v republice podstoupil tento týden unikátní operaci obchodní zástupce Karel Spomalil z Havlíčkova Brodu.

"Zákrok mě vůbec nebolel. Spíš jsem měl před ním strach. A ten strach má velké oči, takže to byl hlavní problém, s nímž jsem uléhal na lůžko. Bylo to ale naprosto v pohodě. Měl jsem rozkapané pravé oko, nějakým rozvěračem otevřené a něco mi do něj svítilo. A za chvíli mi lékař řekl, že je to hotové," řekl pacient krátce po operaci.

Ačkoli zákrok nebolí, první dva dny po operaci může být oko mírně citlivé až bolestivé. První týden po operaci člověk nevidí úplně precizně, poté se vidění zlepšuje. Operovaní docházejí na pravidelné kontroly - první bývá většinou za týden, další za měsíc, pak za tři měsíce a za půl roku po výkonu.

Zákrok novým přístrojem se provádí ambulantně, ale nehradí jej pojišťovny. Pacient letos zaplatí za jedno oko šestnáct tisíc korun.