Staňte se žáky Leonarda da Vinciho, láká písecká galerie Sladovna

  • 1
Vyzkouší si, jak přemýšlel a tvořil Leonardo da Vinci. Do říše vynálezů, umění a vědecké práce tohoto umělce zavede návštěvníky písecké Sladovny nová interaktivní výstava, která zaplnila sál Nízké trámy.

„První část programu stráví v prostoru výstavy Objevárium: Leonardo. Zde si mohou načrtnout Leonardovy kresby, manipulovat s modely vynálezů tohoto umělce, hrát si v jeho válečném tanku, postavit přenosný most, digitálně přetvořit vlastní tvář do podoby Mony Lisy či sestavit anatomické modely,“ popisuje za Sladovnu Petr Brůha.

V druhé části programu čeká na příchozí Leonardium - otevřený prostor pro tvoření a vynalézání vybavený množstvím různých materiálů. Každý si tak může procvičit svou vlastní kreativitu a konstruktérské dovednosti.

Leonardium je prostor inspirovaný da Vincim a vytvořený podle modelu kutilské laboratoře Tinkering Lab světově proslulého muzea Exploratorium v San Franciscu.

Leonardo měl mnoho handicapů

Autorská výstava má ve Sladovně premiéru. Nápad na interaktivní expozici v tomto duchu vznikl před třemi lety v hlavě Karly Hátleové, která provozuje výtvarnou dílnu v Českých Budějovicích.

„Setkala jsem se s dítětem, které má určité dyslektické obtíže. Když zaslechlo informaci, že Leonardo trpěl podobnými problémy, rozzářily se mu oči a řeklo: Takže já nejsem hloupý. V té chvíli jsem pochopila, že se děti potřebují s někým ztotožnit. Leonardo mi připadal jako úžasná osobnost, která ale měla v té době všechny handicapy, co mohla mít. Byl levák, z neúplné rodiny, měl zřejmě homosexuální sklony. Už ve své době byl uznávaný, dnes je pro nás géniem, ale je to o úhlu pohledu,“ vysvětluje Hátleová a dodává, že každý může využít toho, co má, udělat z toho přednost a nežehrat nad tím, co nemá. „Chtěla jsem dostat tuto informaci k dětem i jejich rodičům, kteří si s nimi občas třeba nevědí rady.“

O pomoc požádala tým budějovické společnosti Objevárium. Plány na výstavu začaly už v roce 2012, pak ale skončily na nějakou dobu v šuplíku. „Mezitím jsme pracovali na jiných projektech a potom jsme se k tomuto vrátili. Chtěli jsme najít způsob, jak výstavu realizovat. Přibrali jsme do týmu další lidi a nápady začaly být víc konkrétní,“ vzpomíná ředitelka Objevária Karey Rawitscher.

„Výstava nabízí opravdu bohaté prostředí pro vzdělání, experimentování a zábavu dětí i dospělých. Jsem velmi zvědavá, jak to bude fungovat. Zatím všechny, kteří přišli, výstava hodně bavila a to děti i dospělé,“ podotýká ředitelka Sladovny Tereza Dobiášová.

Leonardovými žáky se mohou stát návštěvníci Sladovny až do 30. dubna příštího roku. Společnost by pak chtěla výstavu přesunout do Budějovic a v případě zájmu i do zahraničí.