Zážitková výstava Les pramenů potrvá na loveckém zámečku u Hluboké do konce...

Zážitková výstava Les pramenů potrvá na loveckém zámečku u Hluboké do konce října. | foto: Petr Kubát, MF DNES

Hravý Les pramenů zavede za lesníky, voraři i k českému Stonehenge

  • 1
Zatočíte výřezem stromu a ocitnete se v historii. Tunelem, který připomíná starý kmen, projdete do obory, pod vrch Baba i za voraři. Národní zemědělské muzeum Ohrada připravilo spolu s Lesy ČR zážitkovou výstavu Les pramenů. Týmové výtvarné a scénografické dílo odráží konkrétní krajinu Hlubocka.

Objekty z papíru vytvořili američtí umělci Wade Kavanaugh a Stephen B. Nguyen, kteří už mají za sebou například výstavu Les ve Sladovně. Na hlubocké interaktivní expozici se podílel i geolog a spisovatel Václav Cílek, lesník Václav Kinský nebo muzikant Vladimír Václavek.

„Je to mix zážitků, vyprávění a vzdělání. Naším cílem je, aby se návštěvníci potom dívali jinýma očima na les i práci lesníků,“ říká Václav Kinský, který pravidelně návštěvníky každou celou hodinu výstavou provádí a zapojuje do děje.

Bez vypravěče se do expozice nedostanou. Hned ve vstupním kmeni z pokrouceného a vrstveného papíru zaujme patnáct osvětlených kukátek. V nich jsou různé scénky - například Bedřich Smetana skládající Vltavu, kůň tahající dřevo nebo školáci v lesnické učebně.

V další části se příchozí dostanou do chytadla, což je součást obory. „Děti si mohou vzít zvířecí masky, jít po mapách Hlubocka, které jsou všude na podlaze, a hledat hranice obory. Vše doplňují sbírkové předměty jako třeba pytlácké pušky,“ líčí Kinský.

Přes kancelář lesníka se návštěvníci dostanou k místnosti se studánkou. Zde si mohou vyzkoušet, jak těžké jsou klády, jak vypadá dřevo opracované vodou, podle hmatu poznat, jaký materiál je ukrytý v budkách. Chodba symbolizuje Vltavu, která dělí i náš kraj. Z minulosti se tak dostanou do současnosti.

„Jedna místnost je věnovaná vrchu Baba, o kterém Václav Cílek tvrdí, že je to české Stonehenge. Před dvěma tisíci lety před naším letopočtem bylo toto místo obydlené a konaly se zde obřady. Díky tomu, že je v oboře, si uchovalo původní podobu i tajemství,“ dodává Kinský.

Rodiny s dětmi zhlédnou také krátký film o vorařství, zjistí, jak se dělá houžev a proč se o někom říká, že je houževnatý.

„Les pramenů zabírá jednu část prvního patra zámku, takzvané piano nobile. Plánujeme zde novou expozici lesnictví, a než vznikne, tak jsme připravili tuto dočasnou hravou výstavu,“ dodává Martin Slaba, ředitel Národního zemědělského muzea Ohrada.

Les pramenů je součástí prohlídkové trasy. Do Ohrady i sousední Zoo Hluboká si mohou zájemci koupit společnou vstupenku. Pro dospělé stojí 110 korun, pro děti pak 70 korun. Zámeček Ohrada má otevřeno do konce srpna denně od 9 do 18.30 hodin. V září a říjnu se pak čas prohlídek zkracuje do 17.30 a 16.30 hodin.