Otrávené trojnožky v NP Šumava.

Otrávené trojnožky v NP Šumava. | foto: Hnutí DUHA

Lesníci na Šumavě odstranili lapáky z míst, kde je zakázal ministr

  • 0
V Národním parku Šumava lesníci odstranili 36 lapáků, které se používají jako návnady v boji s kůrovcem. Trojnožky zmizely z míst, v nichž jejich použití zakázal ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Lesníci na Šumavě nainstalovali celkem 1 255 trojnožek podle vedení parku ještě v době, kdy nebylo známo ministrovo stanovisko. Nyní zhruba tři procenta trojnožek z nevhodných lokalit přemístili, řekl náměstek ředitele parku Jiří Mánek.

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) také v parku kontrolovala, zda nebyly otrávené lapáky umístěny do vodou ovlivněných stanovišť, na což upozorňovali ekologové.

Mánek uvedl, že z předběžného stanoviska inspekce vyplývá, že na takových místech nebyly.

Inspektoři ČIŽP kontrolovali, zda správa národního parku plní stanovisko ministra v pěti bodech. Podle předběžného vyjádření inspekce nejsou lapáky ošetřené biocidy umístěny v rozporu s ministrovým nařízením, uvedl Mánek.

Ředitel parku Jan Stráský nechal na Šumavě rozmístit otrávené lapáky bez potřebné výjimky. Už dříve ale uvedl, že lapáky a trojnožky byly instalovány jen do druhých a zásahových zón, v prvních a bezzásahových zónách, tedy v těch nejcennějších, nejsou. Na to, že Stráský používá v lesích pesticidy proti kůrovci, upozornili ekologové na začátku května (podrobnosti čtěte zde).