Nová budova správy městských lesů Písek na okraji města v Píseckých horách v místě zvaném Flekačky. Objekt je postaven ze dřeva a skla a bude v něm byt správce 3+1, kanceláře lesní správy a infocentrum. Výstavba stála 20 milionů korun.

Nová budova správy městských lesů Písek na okraji města v Píseckých horách v místě zvaném Flekačky. Objekt je postaven ze dřeva a skla a bude v něm byt správce 3+1, kanceláře lesní správy a infocentrum. Výstavba stála 20 milionů korun. | foto: Petr Lusk

Lesovna postavená jen ze skla a dřeva vzbudila na Písecku vášnivé debaty

  • 2
Pozoruhodná stavba, která vypadá jako postavená ze sirek, vyrostla na okraji města v Píseckých horách v místě zvaném Flekačky. Nový dům správy městských lesů Písek vzbuzuje mezi lidmi vášnivé debaty. Jedněm se líbí, druzí jsou z něj v rozpacích.

Lesovna - nový dům správy městských lesů Písku, připomínající skládačku ze sirek, je hotova. Objekt otevře radnice v úterý 12, října. .

Stavba rozpoutala mezi lidmi bouřlivé diskuze. Navrhl ji známý pražský architekt Martin Rajniš, který je podepsán i pod novou Poštovnou na Sněžce.

Lesovna stála radnici 20 milionů korun a v budoucnu bude kolem ní i lesopark. V přízemí pak enviromentální informační centrum, byt správce a kanceláře Lesů města Písku, které se přesunou z Velkého náměstí. Kdy se sem ale lesníci nastěhují, zatím není jisté.

"Město musí stavbu nejprve převzít do svého majetku, pak nám ji zřejmě pronajme," vysvětluje jednatel lesů Václav Zámečník.

Stavaři, kteří lesovnu ze dřeva a skla stavěli, sice dům pochvalují po estetické stránce, ale upozorňují, že bude mnohem složitější na údržbu.

"Její životnost bude pravděpodobně kratší než u klasické stavby. Těch několik tisíc šroubů, které drží toto dílo pohromadě, bude muset někdo pravidelně dotahovat," řekl Radek Kočí, ředitel firmy, která dům stavěla.

Lesovna na Flekačkách.

A právě slova o životnosti stavby jsou hlavním argumentem pro jeho odpůrce. Připadá jim to jako zbytečný luxus stavět dům, který bude za třicet let za zenitem své životnosti.

Architekta Rajniše kritika nepřekvapuje. "Jediná cesta, jak lidi přesvědčit, že jdou používat přírodní materiály, je jim to vysvětlovat a hlavně ukázat. U každé podobné stavby je část lidí, kteří mají připomínky. A je to dobře," míní.

Jednoduché nebylo ani tento dům vybudovat. Proti stavebníkům byla příroda. S pracemi začali loni v červnu s tím, že hotovo budou mít letos v červenci. Kvůli deštivému počasí to ale nestihli. Hodně prací se muselo dělat ručně.

Dům tvoří stovky různě velkých dílů a z toho je minimum těch, které se dají jen namontovat.

Stavba z modřínového, jedlového a smrkového dřeva stojí na betonových patkách, aby pod ní proudil vzduch, který bude průduchy vcházet do domu, a tím pádem fungovat jako přirozená ventilace.