Letáky s nápisem SOS na jednom a bílými otazníky na druhém břehu označil stromy podél Jordánu neznámý aktivista. Chce tak zřejmě upozornit na to, že některé z nich kvůli odbahnění nádrže nepřežijí.

Letáky s nápisem SOS na jednom a bílými otazníky na druhém břehu označil stromy podél Jordánu neznámý aktivista. Chce tak zřejmě upozornit na to, že některé z nich kvůli odbahnění nádrže nepřežijí. | foto: Archiv, MF DNES

Letáky u Jordánu vyvolaly rozruch. Varují před kácením vrb

  • 14
Na vrbách u rybníku Jordán se objevily letáky, varující, že tyto stromy nepřežijí jeho odbahnění. Lidé se pak pozastavují nad tím, že jsou vrby bez jediné větve. Hlavní manažer odbahnění tuto možnost připouští. Slibuje ale, že by po případném kácení nahradily odstraněné stromy nové.

Lidé se pak pozastavují nad tím, že jsou vrby bez jediné větve. Radnice ale tvrdí, že tu žádné dřeviny kácet nechce, že jde jen o nutnou prořezávku. „Nápisy jsem viděla, ale spíše mě překvapuje, jak jsou stromy ořezané. Prakticky z nich zbyly jen holé kmeny,“ uvedla obyvatelka Tábora Stanislava Kraizelová.

Radnice považuje čin neznámého aktivisty za zbytečný. A pokud jde o holé kmeny, vzkazuje lidem: Jde o zdravotní prořezávku a nikoliv kácení. „Kdybychom měli v rozpočtu dostatek peněz, dělá se taková prořezávka každý rok. Tím, že je peněz málo, tak k tomu máme příležitost jen jednou za několik let a lidi to pak překvapí. Nemáme v plánu stromy porážet. Ty mají celý život kořeny až  v Jordánu, který se bude vypouštět, a proto se může stát, že některý z nich uhyne,“ připouští vedoucí odboru investic a hlavní manažer odbahnění nádrže Karel Hotový.

Projekt na vyčištění nádrže za 466 milionů korun říká, jak budou práce postupovat a co vše se musí udělat. Zároveň počítá i s případnou náhradní výsadbou nových stromů za ty, které to nepřežijí.

„Tím, že jsme ořezali koruny stromů, jsme omezili riziko jejich trvalého poškození kvůli sníženému množství dostupné vláhy. Navíc to doporučují i odborníci,“ vysvětlil vedoucí odboru životního prostředí táborské radnice Jan Fišer, který věří, že drtivá většina vrb odbahnění údolní nádrže přežije. Prořezávku stromů doporučil radnici i soudní znalec z oboru dendrologie, který zpracovával posudek jejich zdravotního stavu.

Kvůli odbahnění je třeba vodu z Jordánu vypustit.  Hladina Jordánu klesá denně zhruba o čtyři centimetry. Ze spodní výpusti, kterou se v budoucnu bude Jordán vypouštět, už dělníci mají hotových 90 metrů štoly z celkových 150. V nejbližších dnech se také na břehy vrátí ochranáři a budou tu sbírat škeble, které voda odkryje. Dorazí sem i pyrotechnici. Ti zase prozkoumají břehy, zda v nich není nevybuchlá válečná munice. Zároveň se chystá i stavba provizorní hráze, která rozdělí Jordán na dvě poloviny, a stavebníci začínají na sokolskou plovárnu navážet materiál.