Fotbalový funkcionář Milan Haškovec.

Fotbalový funkcionář Milan Haškovec. | foto: archiv MF DNES

Letošní jaro mají fotbalisté v Jihočeském kraji připravené

  • 0
Soutěže fotbalistů v kraji jsou pro jarní část připravené. Ve středu to oznámili předsedové jednotlivých komisí výkonného výboru pro fotbal v jižních Čechách a zároveň sdělili něco o své činnosti. Předseda Milan Haškovec uvedl, že do krajského fotbalu šlo v minulém roce 1 050 328 korun. V kraji se hraje 23 soutěží a to je třetí nejvyšší počet mezi kraji v Česku včetně Prahy.

Týdně se v plné sezoně hraje 140 až 170 zápasů, a také se proto prohlíží stejný počet zápisů. Pracuje na tom pět lidí v STK. Komise rozhodčích řeší, jak zajistit co nejvíce arbitrů. Poohlíží se po mladých, pro které zřídil svaz školu rozhodčích. Vstoupilo do ní naposledy 22 zájemců, ale 10 jich předčasně skončilo.

Do okresů se vracejí starší rozhodčí, kteří už nemají takovou výkonnost. Těm, co byli ve škole, není často ani 18 let. Ne každý zvládá náročnou profesi.

V přeboru mužů se využívá video. Komise rozhodčích připravuje pro potřebu dalšího projednávání sporné situace, vyloučení, penalty. "A námitky," doplnil sekretář svazu Vladimír Eibl.

V klubech už se naučili točit záznamy ze zápasů. Kraj zvažuje i nižší soutěže, ale ne pokaždé se setkává s pochopením. Jednou je technika drahá, podruhé není nikdo, kdo by to dělal.

Problém je i se zajištěním delegátů. Náročná profese předpokládá perfektní znalosti pravidel i dalších řádů. Když komise připravila školení zájemců, začalo jich pět, ale čtyři neuspěli.

Větší podporu proti minulosti má mládež. V kraji se připravuje řada akcí a krajský svaz se na nich podílí. Má na to i svého činovníka Františka Samce.

Na mládež jde téměř milion korun, ale všechny prostředky nesehnal svaz. Podstatnou část připravila společnost, kterou zastupoval Jiří Smrž ze Spartaku MAS Sezimovo Ústí. "V roce 2010 jsme zajistili 735 tisíc korun," uvedl Smrž. Spolupracuje s marketingovou komisí svazu.

Společnost měla podle smlouvy v loňském roce obstarat 400 tisíc a plnění téměř zdvojnásobila. Letos má přinést 440 tisíc korun. "Peníze jsme smluvně zajistili. Věřím, že to bude i více," doufá Smrž.

Z částky 735 tisíc korun bylo 455 tisíc ze sázkové společnosti Fortuna a prostředky odtud šly rovnou z jejího účtu do klubů, kde hrají krajský přebor dorostu.

Slovo si vzal i předseda ORK Tomáš Hajdušek. Řekl, že ORK se podílela na připomínkování nových stanov ČMFS v osmi bodech. "Snažíme se, aby orgány hájily zájmy fotbalových klubů a hráčů. Krajský svaz je servisní organizací," připomněl Hajdušek.

Upozornil také na fakt, že by si hráči měli dávat pozor. Pokud budou hrát za hranicí pravidel a někoho vážně zraní, může se stát, že jejich případ neskončí disciplinárním trestem příslušné komise, ale dojde až k soudu.

Zranění se mohou dovolávat náhrady za újmu. Přijdou o výdělky a je ohrožena jejich pracovní kariéra. "Apelujte na hráče, aby se k sobě chovali ohleduplně. Fotbal je zábava," dodal předseda ORK.