Majitel pohostinství přinesl na městský úřad k proplacení papírové příspěvky na...

Majitel pohostinství přinesl na městský úřad k proplacení papírové příspěvky na stravu za 50 korun. Celkem jich bylo 208. Nebylo na nich razítko úřadu. Byla to jen kopie z inkoustové tiskárny. | foto: Policie ČR

Podvodníci v kraji padělají i lístky na popelnici a příspěvky na jídlo

  • 0
Ušetřit několik desítek nebo stovek korun je pro některé lidi tak lákavé, že jsou ochotni padělat i lístky na odvoz odpadu z popelnic. I takovými případy se loni zabývali specialisté na padělky z odboru jihočeské cizinecké policie. Na území kraje zajistili celkem 283 pozměněných či kompletně padělaných dokladů.

„I nadále jsou určitým fenoménem falešné občanské a řidičské průkazy či pasy Rumunska, které je členským státem Evropské unie. Prokazují se jimi u nás většinou Ukrajinci nebo občané Moldavska. Důvod je jednoduchý. S rumunským dokladem nepotřebují další dokumenty opravňující je k pobytu v České republice,“ vysvětlil Jiří Stuchlý, vedoucí jihočeské cizinecké policie.

Padělaných občanek odhalili dvacet, k tomu tři pasy a tři řidičské průkazy. Jejich kvalita se lepší.

„Některé prvky se jim daří napodobit velmi dobře. Dokážou už například udělat i zdařilou ražbu do dokladu,“ upozornil Zdeněk Neubauer, komisař odboru dokladů a specializovaných činností (ODSČ). Naopak se v mnoha případech podařilo odhalit falešný dokument pomocí UV záření či špatného tisku.

V Jihočeském kraji se tak loni podařilo zadržet například dvojici Ukrajinců. Bratři, na které byl vydán evropský zatýkací rozkaz, u sebe měli celé sady padělaných dokladů.

Podobné to bylo i v případě cizince, kterého před časem zastavila hlídka na dálnici D3 kvůli vysoké rychlosti. Nakonec u něj našli velké množství marihuany a také několik falešných dokumentů. Měl si je údajně pořídit v Rakousku za tisíc eur, tedy zhruba 27 tisíc korun. Méně kvalitní falzifikát však lze pořídit v přepočtu i za jeden až dva tisíce korun.

„V takových případech se však může jednat o takzvané pseudodoklady. Ty nemají žádný reálný vzor a jsou vymyšlené. Dostal se k nám třeba americký řidičský průkaz, doklad ze španělského Katalánska či průkaz jachetního kapitána pobřežní plavby,“ vyjmenoval Neubauer.

Policisté ovšem řešili i poměrně kuriózní případy, například falešných lístků na odvoz popelnic, kdy zajistili celkem tři kusy.

„Na další případ upozornil zaměstnanec městského úřadu, když jim majitel pohostinství přinesl k proplacení papírové příspěvky na stravu v hodnotě 50 korun,“ zmínil Jan Vrátný, vedoucí ODSČ. Dohromady to bylo 208 falešných stravenek.

Při zkoumání se podařilo zjistit, že na nich není razítko úřadu. Byla to pouze kopie z inkoustové tiskárny. Padělanými lístky se policie ještě zabývá, a tak odmítla sdělit další podrobnosti.

Zajímavá byla i událost, kdy policie zastavila řidiče, který měl zakázané řízení kvůli alkoholu za volantem. Po zabavení průkazu se navíc ukázalo, že ho má padělaný.

Neubauer upozornil, že už se na českém trhu objevily i falzifikáty dálničních známek pro rok 2016. Těch loňských zajistili 19 kusů.

Celkově se meziroční statistiky padělků příliš nemění a vliv na to nemá ani migrace uprchlíků. „Většina z nich totiž buď vůbec žádné doklady nemá, a nebo mají pravé,“ doplnil Jiří Stuchlý.