Obyvatelé pěti panelových domů ve Veselí nad Lužnicí řeší vleklé problémy s majiteli.

Obyvatelé pěti panelových domů ve Veselí nad Lužnicí řeší vleklé problémy s majiteli. | foto: Slavomír Kubeš , MF DNES

Lidé ve Veselí jsou kvůli majiteli domu v pasti, mohou přijít o byty

  • 1
Desítky nájemníků v pěti panelových domech ve Veselí nad Lužnicí se dostaly do pasti. I když platí nájemné, hrozí, že se ocitnou bez vody a nakonec i bez bytu. Majitel objektu, firma Amra, peníze nájemníků neposílá dále dodavatelům tepla či vody. Ti hrozí, že jim uzavřou kohouty. MF DNES navíc zjistila, že na jednotlivé byty v domech je uvalena exekuce.

Osmapadesátiletý Miroslav Pršala bydlí v přízemním třípokojovém bytě v ulici Pod Markem na okraji Veselí nad Lužnicí už 32 let. Nikdy neuvažoval, že by se odsud odstěhoval. Až nyní. "Naposledy jsme byli bez vody v polovině května, kdy pak firma narychlo zaplatila," popisuje trápení Pršala, který je jedním z nejaktivnějších bojovníků se společností Amra, která domy vlastní.

Firmu Amra dříve vlastnil strakonický podnikatel Jiří Limpouch, který původně služební byty ze 70. let koupil v privatizaci. Firmu i s jejím majetkem ale v roce 2008 prodal dvěma společnostem z daňových rájů - firmě Amleton Investments Limited z Kypru a firmě Jamoka finance LTD z Britských Panenských ostrovů. Kdo za těmito firmami stojí, se nedá v obchodním rejstříku dopátrat - uvedený je pouze jednatel Maurice Seddon, kterého dosud nikdo z nájemníků neviděl.

Právě proto je s firmou těžká domluva, komunikuje za ni jen pražská advokátní kancelář Seddons. "Firma dlužila peníze za leden až duben, které poslala, až když jsme ohlásili odpojení od teplé vody. Nyní opět čekáme na zálohy za květen," říká Jaroslav Benda, jednatel Veselských služeb dodávajících do domů teplo a teplou vodu.

Advokáti vymýšlí, co bude s firmou Amra dál

Advokátní kancelář Seddons přiznává, že Amra zvažuje, co s domy dále. Třetina bytů je už dnes prázdná, do volných se stěhují sociálně slabí a Romové. "Snažíme se situaci řešit, firma má i jiné závazky a občas mívá problém s tokem peněz. Ve hře jsou nyní všechny možnosti včetně prodeje nemovitostí," tvrdí advokát Jan Kodádek.

Ačkoliv obyvatelé mají na byty předkupní právo, nebude vůbec jednoduché je prodat. MF DNES zjistila v katastru nemovitostí, že na jednotlivé byty je uvalena exekuce. Tudíž je nelze v současné době prodat, ale mohou "propadnout" firmě, která o exekuci požádala a jíž Amra dluží peníze. K čemu se exekuce váže, nechtěl Kodádek komentovat. "I pokud by v exekuci byty získal někdo další, lidé mají uzavřené nájemní smlouvy a ty přecházejí spolu s vlastnictvím na nového majitele," říká.

Předkupní právo na byty je však nájemníkům víceméně k ničemu. I kdyby je Amra mohla prodat přímo lidem, velmi pravděpodobně by o ně obyvatelé neměli zájem. Už při privatizaci si je mohli koupit za zajímavé ceny, později jim je Amra nabídla znovu, ale už za ceny mnohem vyšší. Například za třípokojový byt chtěla 700 tisíc korun. "Dům není zateplen, má stará okna, praskají panely a vybavení je staré 40 let. Je potřeba obrovská investice a nabízené ceny byly vysoké," vysvětluje Pršala.