Po úpravách koryta změnila Vltava v Českém Krumlově významě svou podobu. Na snímku je pohled na město od divadla.

Po úpravách koryta změnila Vltava v Českém Krumlově významě svou podobu. Na snímku je pohled na město od divadla. | foto: Slavomír Kubeš, MF DNES

Lidé z Českého Krumlova podepisují petici proti úpravám koryta Vltavy

  • 10
Lidé z oblasti českokrumlovského Parkánu i známé osobnosti města se bouří kvůli protipovodňovým opatřením. Podepisují už druhou petici, ve které chtějí, aby práce skončily. Poté, co se na některých domech u Vltavy objevily trhliny, se obávají statických změn. Projektant tvrdí, že za praskliny může letošní zima.

"Žádáme představitele našeho města, aby upustili od dalších protipovodňových úprav na řece a přilehlých březích."

Petici, která začíná touto větou, podepsaly během jediného týdne stovky českokrumlovských obyvatel. Petice, která koluje mezi Krumlováky, je už druhá za období dvou měsíců. Stejně jako v první, kterou už má na stole starosta Dalibor Carda, i v této vadí lidem čtvrtá fáze prací. Ta počítá s budováním mobilních hliníkových zábran a štětovnicových stěn.

V současném petičním výboru je několik krumlovských osobností - například kastelán Pavel Slavko, lékař Jan Vorel nebo výtvarník Jiří Havlík. Iniciátorem je architekt Petr Pešek, který upozorňuje na nebezpečí změn proudění spodních vod. To by mohlo podle něj vést až ke vzniku statických poruch v historických domech.

Obyvatele Krumlova vylekaly trhliny na domech

Na Parkánu už se před časem objevily trhliny. Místní obyvatelé tvrdí, že za to může pokles vody po vybagrování koryta v první fázi protipovodňových opatření. To ale popírá hlavní projektant Daniel Vaclík. Tvrdí, že hlavním důvodem jsou silné letošní mrazy.

Trhliny se objevily také v Egon Schiele Art Centru v Široké ulici. "Necháme to prověřit odborníkem. Navíc nám začaly usychat stromy na dvorku. To znamená, že voda opravdu hodně poklesla. Tyto staré domy jsou staletí zvyklé na jiné základy," podotýká ředitelka galerie Hana Jirmusová Lazarowitz, která je také v petičním výboru.

Na katastrofický scénář po čtvrté fázi prací upozorňuje architekt Petr Pešek. Míní, že když začne klesat vlhkost základových půd, může dojít k rozsáhlým statickým poruchám na domech v Široké, Dlouhé, Kájovské, Soukenické nebo Hradební ulici, ale i na levém břehu.

Starosta se sejde se zástupci Povodí Vltavy

Krumlov buduje protipovodňová opatření od roku 2009. Investorem úprav, které zatím stály přes 100 milionů korun, je Povodí Vltavy. Starosta Dalibor Carda se chce příští týden sejít s ředitelem Povodí a hlavním projektantem Danielem Vaclíkem.

"S odborníky teď budeme diskutovat, zda je možné čtvrtou fázi změnit, nebo ji úplně zastavit. Až budu vědět více, tak všechny zúčastněné obyvatele obešlu oficiálním dopisem a požádám je o konkrétní vyjádření. Nemám rád nátlakové akce ve formě petic," vysvětluje Carda.

Na celé kauze je zajímavé, že většina lidí, kteří podepisují současnou petici, bojovala před 10 lety po velkých povodních za úpravy na řece. Na tehdejší petici jsou úplně totožné podpisy.