Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Lidem s mozkovým infarktem se na jihu Čech zvýší šance na vyléčení

  • 1
V písecké nemocnici funguje od začátku roku centrum, které poskytuje pacientům s mozkovým infarktem specializovanou péči. Sloužit bude i obyvatelům ze Strakonicka a Prachaticka. Ročně se tu postarají o zhruba sedm stovek lidí s cévní mozkovou příhodou.

"Jen v naší nemocnici je ročně kolem 300 až 350 pacientů s cévní mozkovou příhodou. Podobná je to i v okolních nemocnicích a naše Iktové centrum by mělo sloužit také pro pacienty ze Strakonicka a Prachaticka," uvedl primář písecké neurologie Ivo Schenk.

S léčbou mozkového infarktu je to podobné jako u srdečního infarktu - nejúčinnější je u pacientů, kteří se dostanou do rukou odborníků včas. Cévní mozková příhoda se dá nejlépe ovlivnit do 90 minut od jejího vzniku a účinnou léčbu pomocí látky, která rozpouští krevní sraženiny v ucpaných cévách nebo tepnách, mohou použít lékaři pouze do několika hodin.

"Protože pacienti k nám budou přiváženi z terénu, domluvíme se se záchrankou na tom, o jaké nemocné se bude jednat," objasnil primář Schenk.

Otázkou je zda budou na specializované centrum peníze

Otázkou však zůstává, zda bude mít nemocnice na nákladné fungování specializovaného centra peníze. Ačkoli jeho provoz schválilo ministerstvo zdravotnictví, zdravotní pojišťovny se zatím k úhradám péče nemají.

V podobné situaci je i druhé akreditované pracoviště na jihu Čech: Komplexní cerebrovaskulární centrum v budějovické nemocnici.

"Pokud bychom měli léčit moderními nákladnými metodami i pacienty z dalších okresů, potřebujeme vybudovat nový tým a nové pracoviště. To by nás stálo nejméně 35 milionů a bez nasmlouvané úhrady péče od pojišťoven si to nemůžeme dovolit," uvedl zástupce ředitele budějovické nemocnice Jaroslav Novák.