Bývalý ředitel Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad Jiří Trnka chce ke své obhajobě použít odposlechy, které ho měly usvědčit.

Bývalý ředitel Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad Jiří Trnka chce ke své obhajobě použít odposlechy, které ho měly usvědčit. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Manažer souzený kvůli podvodům se chce hájit policejními odposlechy

  • 3
Bývalý ředitel Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad Jiří Trnka čelí před soudem obžalobě z podvodů při přidělování eurodotací za miliardy. Na svou obhajobu chce předložit nahrávky, které jej podle policie měly naopak usvědčit. Trnkovi a jeho dvěma bývalým kolegům hrozí až 12 let vězení.

"Jsou to telefonáty, které jsem si sám vytáhl z rok a půl trvajících odposlechů a které podle mě policie úmyslně vynechala," uvedl Trnka. Chce mimo jiné dokázat, že odolal všem pokusům politiků, aby upřednostnil některé projekty.

Trnka také odmítá, že by zvýhodňoval projekty Plzeňského kraje na úkor Jihočeského. Argumentuje tím, že po novém přerozdělení peněz z takzvané páté výzvy si Západočeši při čerpání dotací ještě o čtyři sta milionů polepšili. U nového rozdělení, které mělo být spravedlivější, už nebyl.

Z Trnkova vyjádření ovšem zároveň vyplývá, že při rozdělování eurodotací lidé rozhodující o přidělení milionových částek někdy zpětně měnili své názory. "Hodnocení je živý proces. Nelze si ho představovat tak, že to jednou ohodnotím a konec. Probíhalo slaďování pohledu na věc s ostatními kolegy. Když se objevila nějaká nová věc, vraceli se zpátky k projektům, které byly již ohodnocené. Těch momentů, kdy se hodnocení vyvíjelo, byly desítky," poukázal Trnka.

Tzv. pátá výzva byla vyhlášena v březnu 2009 a mělo v ní být rozděleno přes 3,7 miliardy korun. (Více o podezřelém rozdělování dotací čtěte zde.)