Mariánská kasárna v Českých Budějovicích.

Mariánská kasárna v Českých Budějovicích. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Mariánská kasárna v Budějovicích jsou na prodej, prázdná chátrají

  • 1
Mariánská kasárna jsou opět na prodej. Památka v centru Českých Budějovic, kde sloužili u pěšího pluku i spisovatel Jaroslav Hašek a později Václav Havel, je k mání za 49 milionů korun.

"Vzhledem k poloze jde o jedinečnou obchodní nabídku, vážným zájemcům se budeme rádi věnovat osobně," uvedl Pavel Calta z pražské společnosti Fond realit. Ta se zabývá správou nemovitostí vlastněných firmou London Finance and Investment Corporation.

Historie

Mariánská kasárna jsou nejstarším vojenským objektem ve městě. První pěší pluk se do nich nastěhoval před 166 lety a vojenské povely zněly areálem bezmála jedno a půl století. V 90. letech převedla armáda nevyužitá kasárna na město a budova začala sloužit jako sídlo různých úřadů a firem. V roce 2005 magistrát kasárna prodal za 20 milionů korun společnosti Českobudějovické pozemní stavby. Měl z nich být luxusní hotel s velkým parkovištěm. Nástupce pozemních staveb - firma CBPS, však skončil v úpadku. Odborníci je řadí mezi nejvýznamnější památky Pražského předměstí. Empírovou stavbu navrhl místní stavitel Josef Sandner.

Tato firma si bývalá Švermova kasárna na Mariánském náměstí koupila v polovině prosince 2010 ve čtvrté dražbě České spořitelny za 35 milionů korun. Ve vnitřním dvoře provozuje parkoviště, rozlehlá budova je však stále opuštěná.

"Mrzí nás, jak kasárna chátrají. Všichni majitelé s námi jednali, ten předchozí už měl i námi schválený projekt na komerční využití. Jenže na něj nebyly peníze. I s posledním majitelem jsem mluvil, jak by šla památka přestavět, ale zřejmě to dál nerozvíjel," řekl ředitel jihočeských památkářů Petr Pavelec.

Kvůli památkové ochraně nemůže vlastník budovu s vysokými stropy zbourat, může však její vnitřní prostory upravovat a stavbu rozšiřovat. "Předchozí projekt navrhoval dostavbu dalšího křídla a částečně i dvora," upřesnil Pavelec.

Poslední vlastník kasáren sondoval možnosti také u budějovického primátora Juraje Thomy. Město bylo prvním vlastníkem budovy po armádě, prodalo ji však za pouhých 20 milionů korun Českobudějovickým pozemním stavbám.

Firma ale skončila v úpadku a její věřitel Česká spořitelna poslala Mariánská kasárna do dražby. Původně je nabídla za 80 milionů, tedy za čtyřnásobně vyšší cenu.

"Umím si představit, že by se kasárna dala využít pro město. Mohli bychom tam sestěhovat celý úřad kromě historické radnice, tedy odbory z Kněžské, Jeronýmovy i archiv na Vltavě. Jenže nakonec jsme se nedomluvili, vlastník chtěl za kasárna minimálně částku, za kterou je koupil," popsal Thoma.

Podle realitních specialistů však památka najde kupce těžko. "Stavba by se vyplatila za téměř 50 milionů koupit a další miliardu do ní vložit, pokud by investor mohl využít celý prostor. Jenže pořád tam jsou problémy s památkovou ochranou," naznačil Josef Cepák z budějovické realitní kanceláře Spektrum.

Šéf památkářů se však proti hledání viníka v památkové péči brání. "Jeden projekt na komerční využití kasáren jsme už povolili, není to problém. Dům však měl zůstat městu, je to nevyužitá šance," shrnul Pavelec.