Martina Boledovičová je majitelkou nakladatelství SmartPress.

Martina Boledovičová je majitelkou nakladatelství SmartPress. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Majitelka nakladatelství Smart Press: Nejhezčí knihy vznikly na mateřské

  • 0
Životní příběh Martiny Boledovičové by mohl být námětem na knihu o tom, že člověk má jít za svým snem. Máma čtyř dětí a majitelka úspěšného nakladatelství Smart Press ji možná sama jednou napíše. Zatím v hlavě nosí námět, v němž hrají hlavní roli tradice a rodinné rituály.

„Byla jsem vždycky workoholička, feministka a tak trochu jsem šla proti konvencím. Měla jsem skvěle rozjetou kariéru, ale pak jsem se rozhodla, že ji opustím,“ líčí 42letá Martina Boledovičová.

Hlavním důvodem byla její touha po dětech. Byla přesvědčená, že jedním důvodů, proč nemohla otěhotnět, byl neustálý pracovní stres. Odjela za sestřenicí na dva měsíce do Ameriky, aby si procvičila angličtinu a ujasnila si další pracovní cestu.

Věděla, že chce sama podnikat v knihách. Uvažovala o zastupování autorů nebo zrodu nakladatelství, které by pomáhalo na trh s knihami každému, kdo by si jejich vydávání sám zainvestoval. Když se vracela letadlem domů, název Smart Press ji napadl nad Atlantikem.

„Chtěla jsem, aby v názvu bylo mezinárodní slovo i kus mého jména. Pak jsem ale viděla reklamu na Smart Wings, Smart Shell, ale naštěstí mě to neodradilo,“ dodává.

První kniha byla o vagíně

Ostatně, slovo smart přece znamená chytrý, vtipný i odvážný. A odvaha Martině Boledovičové rozhodně nechyběla. I díky tomu se jí podařilo dostat do programu pro mladé nakladatele, který sponzoroval frankfurtský knižní veletrh. Stejně tak na měsíční stáž v jednom hamburském nakladatelství. Když se svěřila, že chce založit svou vlastní firmu a vydávat knihy, říkali jí, že musí být buď šílená, nebo bohatá. Ale spousta lidí, hlavně její šéf, jí věřila.

„Ta jeho důvěra byla zároveň hnacím motorem. Chtěla jsem dokázat, že to zvládnu. Jako ekonom jsem ale pořád počítala, bála se dluhů i toho, jestli někdo naše knížky bude kupovat,“ svěřuje se s obavami, které tehdy v roce 2005 měla.

Zájem o první vydanou knihu z pera dcery uznávané americké gynekoložky s názvem Vagína – manuál pro majitelky ji přesvědčil, že svým rozhodnutím vedle nešlápla. Následovala kniha o hubnutí s Ivou Málkovou a pak další dráhu nakladatelství určila Biokuchařka Hanky Zemanové.

„Zajímavá grafická úprava, krásné fotky, to byl směr, který mě bavil. Tehdy takové šmrncovní kuchařky vznikaly jen v cizině. A najednou nás oslovovaly další autorky, nadšené zpracováním Biokuchařky, a my se začali specializovat tímto směrem,“ líčí žena, která si kromě svého podnikatelského záměru rozhodla splnit další sen. Děti.

Manuál pro začínající maminky

„Bohužel, pořídit si je obvyklou cestou se nám nedařilo, proto jsme se rozhodli s manželem pro adopci. Tak k nám jako miminko přišel náš nejstarší syn a poté i dcera. A pak, na stará kolena se nám narodila dvojčata – dva kluci,“ říká.

V nakladatelství tehdy začaly vycházet knihy jako například Manuál pro začínající maminky nebo Tvůj fotodeníček. „Ano, vydáváme knížky, které baví a inspirují i nás osobně,“ přiznává.

Ostatně, tým nakladatelství tvoří sedm žen, výjimkou je její manžel, který vypomáhá s technickými záležitostmi, a jeden vysokoškolák jako brigádník. „Zapojila jsem rovněž rodinu. Manželova maminka s mým tatínkem se starají o distribuci knížek přes internet a velmi je to baví,“ vysvětluje majitelka Smart Pressu.

Oba žijí v Lišově a ze čtvrtého patra panelového bytu nosí balíky na poštu právě její otec. „Jsme vůbec neobyčejná rodina. Manželův tatínek zemřel měsíc po naší svatbě a moje maminka bohužel o tři měsíce později. Tak se naši rodiče dali dohromady a my jsme moc rádi, že se po ztrátě blízkého člověka mají navzájem.“

Jedinou nevýhodou pro vnoučata ovšem je, že si musí vystačit jen s jednou babičkou a dědečkem. Navíc často pomáhají s hlídáním ve chvíli, kdy se Martina Boledovičová musí věnovat svým šéfovským povinnostem. Vyzkoušela si už ale dřív, že tým, který si vytvořila, se dokáže obejít i bez ní.

„Po návratu z porodnice se mi zbortil počítač, takže pár měsíců jsem prakticky existovala bez této komunikace a vystačila si jen s telefonem. A přežila jsem to nejen já, ale i nakladatelství,“ směje se.

Tvrdí, že za dobu její třetí mateřské dovolené vznikly nejkrásnější knížky, protože kolegyním nestála za zády šéfová, která pořád přepočítává náklady. Knihy získaly i mezinárodní uznání v soutěži Gourmand World Cookbook Awards. Kuchařka Jihočecha Martina Škody Škoda nevařit si přivezla ocenění za debut z Paříže a Láska prochází kuchyní Denisy Bartošové zase získala 1. místo za design v Pekingu. Majitelka nakladatelství se už pomalu připravuje na návrat do plného pracovního nasazení.

Za dobu mateřských dovolených ale v sobě objevila vášeň pro zahradu, vytváření domácí pohody a rodinných rituálů. Přemýšlí i o knize na toto téma. „Návrat k původním kořenům, to je fenomén, který zaznamenávám i v reakcích mých známých. A přijde mi to úžasné,“ míní žena, která procestovala pořádný kus světa.

Teď ji nejvíc baví být s rodinou doma. Život je podle ní nejen o objevování nových věcí, ale právě také o návratech. „Znovu jsem díky nejstaršímu synovi začala hrát volejbal, dcera zase objevila mou krabici s pletením a háčkováním. Zatím mám ale v této oblasti pořád rezervy, nestíhám dokončovat,“ přiznává.

Rovněž se nechává inspirovat knihami z vlastního nakladatelství. Zatímco raw stravu podle knihy s posledním pořadovým číslem 96 teprve zkouší, ta o běhu s holemi, tedy nordic running z pera tělocvikáře Milana Kůtka, ji doslova nadchla. Běhání s holemi totiž vyřešilo její problém s koleny.