Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: freeimages

Novela děsí starosty menších měst. Nemají dost míst pro předškoláky

  • 2
Od školního roku 2017/2018 má být povinný rok předškolního vzdělávání, od roku 2020 budou mít na umístění ve školce nárok i dvouleté děti. Novela školského zákona přidělává problémy starostům menších měst v Jihočeském kraji. Nemají možnosti, jak navýšit kapacitu školek.

Lucie Velková z Písku je matkou dnes pětileté Zuzany. Před třemi lety řešila problém. Chtěla nastoupit do práce, jenže neměla hlídání pro dceru. „Jesle tehdy byly plné, soukromá zařízení, kde by se mi o dceru postarali, zase drahá. A tak jsem musela zapojit babičky, tety, kamarádky. Hlídal, kdo právě mohl,“ vzpomíná Velková.

Právě tyto problémy by měla vyřešit novela školského zákona, podle které by od roku 2020 měla města a obce zajistit nárokové předškolní vzdělávání pro dvouleté děti. „Pomůže to jistě spoustě maminek, které chtějí brzy pracovat jako já,“ podotkla Velková.

Nadšení rodičů nesdílí menší města. Kromě nároku na přijetí dvouletých dětí od roku 2020 do předškolních zařízení má být totiž podle novely školského zákona už od školního roku 2017/2018 povinný pro pětileté děti rok předškolního vzdělávání před nástupem do školy. A to pro mnohá menší města znamená navýšení kapacity mateřských škol.

„Nevím, co s tím budeme dělat. Provozujeme jen jednu školku, i když ve dvou budovách, ale kapacita 198 dětí je naplněná. Vytvořili jsme třídu v suterénu a po stavební stránce už nevím, kam bychom dali další. Musela by se udělat přístavba,“ uvažuje například starosta Bechyně Pavel Houdek s tím, že město nemá ve vlastnictví ani jiný objekt, ve kterém by mohla vzniknout další mateřská škola.

Novela školského zákona netrápí větší města

Ve Volyni, kde je teď kapacita školky mírně překročená, na nic nečekají a už teď žádají o dotaci na rekonstrukci prázdného městského objektu, kde by mohlo vzniknout zařízení pro děti ve věku dvou až tří let.

„I v současné mateřské škole máme vytipovaný půdní prostor, kde by šla udělat třída pro dalších 20 dětí, ale jsou to náklady, které v rozpočtu města vyčleněné nemáme,“ informoval starosta Volyně Václav Valhoda.

Novela školského zákona netrápí větší města. Podle Hany Šímové, vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy krajského úřadu, mají Budějovice míst pro děti dost. „Bude se otevírat navíc další mateřská škola, která bude součástí ZŠ Emy Destinnové,“ řekla Šímová.

Podobné to je v Prachaticích. „Aniž bychom tušili, že přijde tento zákon, jsme navyšovali kapacitu o jedno odloučené pracoviště pro 28 dětí. Máme rezervy, že i bez toho můžeme přijímat děti od dvou let. Dosud to bylo výběrem, od nového školního roku to bude ještě lepší,“ uvedl starosta Prachatic Martin Malý.

Podle ředitelů škol už teď většina dětí ve věku pěti let do školky stejně chodí. Novinka by tak dopadla spíše na některé děti ze sociálně slabších rodin, které rodiče do posledního ročníku mateřských škol nedávají.

„Obecně je pro děti lepší, když si na školu a kolektiv zvykají dřív než v první třídě. Máme zkušenost, že dětem ze sociálně slabších rodin nástup do školky před první třídou pomáhá,“ míní ředitel budějovické ZŠ a MŠ J. Š. Baara Vladimír Čunát, který problém vidí spíše v personálním obsazení zařízení pro dvouleté děti.

„Dřív spadaly pod jesle a tam se o ně staraly zdravotní sestry. Je to o celkové péči, děti jsou hodně malé. V mateřské škole učí učitelky děti od tří let. V tom vidím trochu zádrhel a zdá se mi tato věc nedořešená,“ zamyslel se Čunát.

Novelu, která měla platit od příštího roku, vetoval prezident na základě upozornění Svazu měst a obcí ČR. Právní předpis se proto vrací zpět do Poslanecké sněmovny. Zákon vstoupí v platnost v případě, že prezidentské veto Sněmovna přehlasuje nadpoloviční většinou hlasů všech poslanců. Rozhodnout by se mělo při další schůzi poslanců na konci května.

„Povinnost zajistit předškolní docházku pro dvouleté děti v novele školského zákona původně nebyla. Jednalo se o poslanecký pozměňovací návrh schválený ve třetím čtení. Ten s námi však nikdo nekonzultoval, přestože obce a města zřizují mateřské školy a musí zajistit naplňování zákona. Ministerstvo školství jsme upozorňovali, že povinnost zajistit předškolní vzdělávání pro dvouleté děti už od roku 2020 není v silách mnohých měst a obcí. Starostové se také ptají, co bude s nově vybudovanými kapacitami školek po roce 2020, když je zřejmé, že demografická křivka klesá,“ shrnul předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl.