V Nových Hradech na Budějovicku díky dotacím opravili náměstí, kovárnu, radnici...

V Nových Hradech na Budějovicku díky dotacím opravili náměstí, kovárnu, radnici i Buquoyskou hrobku. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Nové Hrady jsou dotační štikou mezi jihočeskými městy. Bechyně je na nule

  • 1
Dotačním mistrem v získávání dotací jsou mezi jihočeskými městy Nové Hrady. Tamní radnice dostala z ROP Jihozápad celkově v přepočtu na počet obyvatel nejvíc peněz. Do města s 2 575 lidmi přiteklo 75 milionů korun. Jinde nepřišla ani koruna.

Novým Hradům vyšlo celkem devět projektů, s tím se žádné jihočeské město podobné velikosti nemůže měřit. Na jednoho obyvatele získala radnice 29 187 korun.

Dotace pro města v kraji

České Budějovice 33 projektů
529,1 milionu 5 672 Kč

Tábor 21 projektů
204,6 milionu 5 893 Kč

Písek 9 projektů
94,9 milionu 3 183 Kč

Strakonice 12 projektů
123,1 milionu 5 350 Kč

Jindřichův Hradec 12 projektů
134,7 milionu 6 223 Kč

Český Krumlov 10 projektů
57,8 milionu 4 387 Kč

Prachatice 4 projekty
64,9 milionu 5 829 Kč

Milevsko 4 projekty
43,5 milionu 5 029 Kč

Třeboň 4 projekty
71,6 milionu 8 543 Kč

Týn nad Vltavou 5 projektů
104,8 milionu 13 021 Kč

Dačice 4 projekty
39,2 milionu 5 203 Kč

Vimperk 6 projektů
44,1 milionu 5 856 Kč

Sezimovo Ústí 2 projekty
21 milionů 2 881 Kč

Soběslav 2 projekty
53,3 milionu 7 522 Kč

Kaplice 8 projektů
36,2 milionu 5 126 Kč

Vodňany 7 projektů
8,6 milionu 1 255 Kč

Blatná 2 projekty
80,4 milionu 11 949 Kč

Veselí nad Lužnicí 2 projekty
8,5 milionu 1 327 Kč

Bechyně 0 projektů
0 milionů 0 Kč

Hluboká n. Vltavou 7 projektů
38,4 milionu 7 487 Kč

...

Nová Bystřice 6 projektů
55,6 milionu 16 720 Kč

Nové Hrady 9 projektů
75,1 milionu 29 187 Kč

Pozn.: V boxu je 20 největších měst v kraji a dvě, kterým se daří nejlépe čerpat dotace. Číslo vlevo udává částku proplacenou z dotací k únoru 2016, číslo vpravo přepočet získaných peněz na jednoho obyvatele.

Aktivita a připravenost. To jsou hlavní faktory, proč některá města dokázala na své projekty získat podporu v řádech desítek milionů, zatímco jiná pouhý zlomek. Nebo vůbec nic.

„Snažili jsme se průběžně připravovat. Když pak bylo třeba, věnovali jsme tomu maximum. V drtivé většině jsme projekty psali ve spolupráci s lidmi, kteří měli fantastickou místní znalost. Jsou věci, které vám agentura z Prahy těžko připraví, protože tu nezná prostředí,“ řekl starosta Nových Hradů Vladimír Hokr (Občané pro zdravé město).

V Nových Hradech se tak díky evropským dotacím podařilo opravit řadu památek a infrastruktury.

„Zásadní jsou pro město vždycky komunikace a chodníky. Dále jsme opravovali radnici, Buquoyskou hrobku, opevnění, kovárnu. Rekonstruovali jsme náměstí, dělali jsme také mateřskou školu. Z jednoho objektu jsme vytvořili spolkový dům, který tu chyběl. Dnes máme v přízemí muzeum, nahoře sály a zázemí spolků,“ vypočítal Hokr.

A město si dělá zálusk na další dotace v novém programovacím období, kde již nebude regionální operační program (ROP), ale Integrovaný regionální operační program (IROP).

„Je to o aktivitě. Pro nás slovo projekt a ROP nikdy nebyly nadávky. Byť byly momenty, kdy to nebylo jednoduché, tak jsme rádi za každou korunu, kterou jsme pro město získali. V tom pokračujeme i teď, připravujeme projekty a žádáme v novém programovacím období v IROP,“ konstatoval starosta.

Větřní bez koruny z dotací

Naopak na druhé straně tabulky je Bechyně, Větřní nebo Lišov. Tato města získala z evropských dotací naprosté minimum peněz či jako v případě Větřní vůbec nic.

Bechyně jako žadatel nebyl úspěšný v jediném projektu, ovšem místní Základní škola Františka Křižíka, kterou město zřizuje, získala 1,2 milionu korun.

V Bechyni je od loňského podzimu nový starosta Pavel Houdek (Občané pro Bechyni). Ten věří, že v následujících letech bude město úspěšnější.

„Zjišťoval jsem možnosti dotace na opravu chodníků, ale bohužel byly vypsány tak, že bychom měli málo bodů, a neměli jsme šanci. Nyní žádáme o dotaci pět milionů na velkokapacitní cisternu. Budeme také zpracovávat dokumentaci na rekonstrukci hasičské zbrojnice. Tam je velká šance,“ poukázal.

Velmi úspěšným jihočeským městem je Nová Bystřice. Ta díky evropským dotacím opravila místní silnice a kulturní dům, který se stal společenským centrem města. Největším projektem byla rekonstrukce kulturního domu s evropskou dotací 35 milionů korun.

„Je to úžasná věc, protože je to jediné možné místo k setkávání lidí. Každý měsíc tam pořádáme divadlo pro děti, takže kulturně žijí i ti nejmenší. Rekonstrukcí jsme získali nejen kulturní dům pro plesy, navíc tam vzniklo informační středisko a knihovna města,“ vypočítal starosta Vladimír Bláha (ČSSD).

„Důležité je mít v šuplíku hodně projektů a mít na ně připravená veškerá povolení. Dotační titul se objeví tři měsíce před podáním žádosti a to by jinak nešlo stihnout. A druhou věcí je mít peníze pro dofinancování nebo mít zajištěné úvěry,“ dodal novobystřický starosta.

Týn vsadil na turistický ruch

Z větších měst byl velmi úspěšný také Týn nad Vltavou. Ten uspěl s pěti projekty za více než 100 milionů korun.

„Dotacemi jsme se zabývali hned po nástupu na radnici v roce 2010. Udělali jsme změny v systému přípravy dotací, zapojili jsme i lokální místní akční skupinu. Naše dotační oddělení je jeden a půl člověka, což je na město naší velikosti maximum. Nepodávali jsme pak moc žádostí, soustředili jsme se na to, co mělo smysl,“ poukázal starosta Václav Šnorek (ODS).

Město rekonstruovalo sokolovnu, plovárnu, která byla zničená od povodní 2002, udělalo dvě etapy vltavské cyklostezky a vytvořilo novou interaktivní expozici v místním muzeu. Většina peněz tak šla na turistický ruch.

„Město má potenciál, který by se dal umocnit. Začali jsme cyklostezkou, po které se k nám dostává spousta turistů,“ dodal Šnorek.

Pokud bychom do výčtu zařadili i obce, pak by celkově vyhrál Boršov nad Vltavou. Obec na Budějovicku dokázala uspět s pěti projekty za více než 63 milionů korun. To znamená, že na počet obyvatel by byla výrazně lepší než Nové Hrady.