Radek Doško je autorem loga, které bude provázet oslavy 750 let od založení...

Radek Doško je autorem loga, které bude provázet oslavy 750 let od založení Českých Budějovic. Doško vyučuje grafiku na Střední uměleckoprůmyslové škole sv. Anežky České v Českém Krumlově. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Město zaspalo s oslavami 750 let od založení Českých Budějovic

  • 7
Koncerty, divadlo, kostýmovaný průvod, možná ohňostroj. Českým Budějovicím je 750 let a hodlají slavit. V únoru upozorní na kulaté výročí billboardy, v březnu vydají pamětní minci. Co bude dál? Město zaspalo a zatím není poznat, že se na oslavy chystá.

Taková šance se opakuje jen jednou za 50 let. Je to možnost, jak přilákat do města tisíce turistů a být vidět a slyšet po celé republice i za jejími hranicemi.

V Českých Budějovicích letos oslaví 750 let od založení města. Zatím to však není vůbec nikde vidět. Mnoho obyvatel přitom očekává velkolepé oslavy. Na radnici kvůli nim začalo s přípravami bývalé vedení už loni v lednu. Jenže po roce se ukazuje, že je hodně podcenilo. Až na logo oslav, mimochodem odborníky i veřejností kritizované, není připravené skoro nic.

Ještě na podzim přitom bývalá rada schválila vypsání soutěže na organizátora oslav, které měly stát přibližně 15 milionů korun. Záměr však vůbec nedotáhla do konce. „Výběrové řízení nakonec nebylo vypsáno. Jeho podmínky byly takové, že ho ani v takovém rozsahu vypsat nemohli,“ potvrdil současný primátor Jiří Svoboda, který si vzal přípravy oslav na starost.

K dispozici má například dva vítězné koncepty podoby oslav, které vzešly z jiné veřejné soutěže. Ani podle nich však nové vedení zřejmě nebude postupovat a začalo plánovat znovu od nuly.

Oslavy vypuknou 10. března

„V únoru se objeví první billboardy, které na významné výročí upozorní. V té době také zveřejníme další podrobnosti k programu,“ slíbil Svoboda. Minulý týden sestavil pracovní skupinu, která bude mít vše na starosti. Obavy z propadáku nemá, oslavy podle jeho slov nemohou být jiné než úspěšné.

A kdy skutečně vypuknou? Bude to 10. března, tedy přesně v den založení Českých Budějovic v roce 1265. „Termín mohu potvrdit. Už o den dříve bude pravděpodobně vernisáž výstavy pamětihodností zapůjčených z Pražského hradu,“ potvrdila zastupitelka Vladimíra Hrušková, která vede zmíněnou pracovní skupinu.

Do města se pravděpodobně dostanou kopie korunovačních klenotů a pohřební královské insignie zakladatele Budějovic, krále Přemysla Otakara II. Klenoty byly v 1. polovině 17. století několik let uložené v budějovickém kostele svatého Mikuláše.

Už 4. března pak vydá k výročí založení města Česká národní banka (ČNB) pamětní minci. Její nominální hodnota bude 200 korun, její skutečná cena se bude mimo jiné odvíjet od ceny stříbra či nákladů na výrobu. Počet ražených mincí ČNB oznámí až den před vydáním.

„Mince je ražena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém, které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. Její hmotnost je 13 gramů,“ sdělila Kateřina Bartůšková, mluvčí ČNB.

Co se bude dít po březnových akcích, zatím není jasné. „Určitě se zapojí dopravní podnik i Jihočeské divadlo. Dále už jsem mluvil se zástupci výstaviště, Budějovického Budvaru či společnosti Koh-i-noor, která také oslaví výročí založení,“ vyjmenoval primátor Svoboda. Vše by podle něj mělo vrcholit v září.

„Už je pět minut po dvanácté. Ale stále je čas, aby se vše podařilo. Pokud bude to hlavní na podzim, tak je půl roku na přípravy dostatečná doba. Není nutné lákat do města nějakou zahraniční hvězdu. Je třeba program spojit s historií města, představit jeho nejslavnější období. To by mělo být ústředním tématem. Je to přímo magické výročí,“ domnívá se Lenka Střítecká, jednatelka agentury Art4promotion, která pořádá třeba festival Vltava žije.

Zdůraznila, že oslavy skrývají obrovský potenciál, jak přilákat do města turisty. „Není nutné slavit celý rok. Stačí jeden nebo dva velké multižánrové projekty pro všechny věkové skupiny,“ dodala.

Původně plánovaný rozpočet 15 milionů bude chtít město snížit. Pro srovnání, loňská Táborská setkání stála pět milionů, Slavnosti pětilisté růže v Českém Krumlově necelé 4 miliony, hudební festival Mighty Sounds v Táboře více než 10 milionů a Mezinárodní hudební festival v Krumlově 43,7 milionu korun.