Ošetřovatel Josef Kozák váží jednu z ježur, které budou k vidění v Krokodýlí...

Ošetřovatel Josef Kozák váží jednu z ježur, které budou k vidění v Krokodýlí zoo v Protivíně na Písecku. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Šest ježur v protivínské zoo dostane terária díky penězům z Unie

  • 0
Do Jihočeského a Plzeňského kraje míří 265 milionů z Evropské unie. V Jindřichově Hradci pomohou postavit rozhlednu, v Písku za ně opraví plovárnu, v Protivíně vylepší zoo.

Nejstarší část protivínské Krokodýlí zoo je na hranici životnosti. Potřebuje kompletní rekonstrukci. Pro návštěvníky byla spodní část areálu na čas dokonce i zavřená.

I díky evropské dotaci se vyhledávanou atrakci, kterou minulý rok navštívilo 40 tisíc lidí, podaří opravit. Modernizace má stát 18,5 milionu, z toho dotace činí necelých 14 milionů korun.

"Když jsme první a druhou část zoo budovali, měli jsme málo zkušeností i peněz. Stavěli jsme svépomocí, takže nám prosakuje voda zdí, budeme muset sanovat fasádu. Prostředí je tu velmi tvrdé, všechno koroduje a podléhá zkáze mnohem rychleji," vysvětluje důvod rekonstrukce ředitel zoo Miroslav Procházka.

Teplota v celém objektu je 30 stupňů Celsia a vlhkost dosahuje 90 procent. Podle Procházky je už expozice navíc také vizuálně zastaralá a degraduje dojem návštěvníků z nových moderních prostor, které fungují od června 2012.

Navíc zvířata v teráriích dorostla a jejich "výběhy" jim začaly být těsné. Procházka předpokládá, že opravy začnou na konci sezony a před začátkem příští by mělo být hotovo. Prohlídky by tak rekonstrukce neměla narušit.

V zoo díky dotaci navíc přibude několik nových terárií, kde návštěvníci uvidí zvířata z doprovodné kolekce - ježury, varany nebo jedovaté hady.

Hlavním lákadlem budou bezpochyby ježury. Zvířátka podobná ježkovi s dlouhými bodlinami, drápky a čumákem svou roztomilostí kontrastují s nebezpečnými krokodýly.

"Máme jich šest a je to největší chov v Evropě. Jsou zajímavé tím, že jsou to savci, ale snášejí vejce. Matka své potomky odchovává ve vaku. Je to takový patvor, který přežil z třetihor," představil Procházka zvířátko, které se živí termity.

Oprava písecké plovárny U Svatého Václava bude stát 12,6 milionu korun. Dotace činí 4,8 milionu.

Úřad regionální rady ROP Jihozápad rozdělil mezi jihočeské a plzeňské žadatele v rámci 27. a 29. výzvy přes čtvrt miliardy korun. 265 milionů putuje na projekty cestovního ruchu a také do základních a středních škol.

Úspěšné bylo i město Písek, které získalo dotace na dva projekty. Evropských peněz se dočká plovárna U Svatého Václava, jejíž oprava bude stát 12,6 milionu. Dotace činí 4,8 milionu.

"Říční plovárna U Václava je neodmyslitelnou součástí Písku už od roku 1935 a dodnes je hojně využívána. Plovárna už rekonstrukci nutně potřebuje. Její provoz je dnes na samé hranici hygienických limitů. Projekt zahrnuje kompletní rekonstrukci dětského brouzdaliště, sprch a především nevyhovující technologie vodního hospodářství a úpravny vody," vysvětlil písecký místostarosta Josef Knot (TOP 09).

Skoro 10 milionů z Unie půjde také do Sladovny, kde ve čtvrtém patře vznikne interaktivní herna a expozice pro děti do šesti let. Celkové náklady na přestavbu činí 12,5 milionu.

V Jindřichově Hradci se mohou těšit na novou rozhlednu na Rýdově kopci. Její podobu si v minulém roce místní vybrali v anketě.

"O tom, že jsme byli úspěšní, jsme se dozvěděli teprve v pátek ráno, takže si nyní musíme říct, jaký bude postup. Jedna varianta je, že bychom rozhlednu postavili do poloviny listopadu, druhá, že bychom na podzim udělali jen terénní úpravy a pokračovali na jaře," uvedl místostarosta Hradce Bohumil Komínek (ČSSD). Rozhledna vyjde na 13 milionů bez DPH, dotace pokryje 85 procent nákladů.

Přes 70 milionů korun dostanou školy v jižních a západních Čechách. Hlavní část jde na modernizaci výuky přírodovědných předmětů. Cílem je zatraktivnit žákům chemii, fyziku, biologii, což jsou obory, o které je na trhu zájem a absolventů je nedostatek.

Mezi úspěšnými jihočeskými školami jsou například Gymnázium J. V. Jirsíka, Gymnázium Česká a Olympijských nadějí, SOŠ veterinární, mechanizační a zahradnická, České reálné gymnázium či Střední škola rybářská a vodohospodářská Jakuba Krčína v Třeboni.