Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: HZS Olomouckého kraje

Miliony z Unie vylepší podmínky záchranářů. Hasiči chtějí i dron

  • 1
Nové vozy pro dobrovolné hasiče, speciální technika pro profesionální jednotky, terénní sanitky pro záchranku. To vše by mohly jihočeské záchranné složky koupit díky dotacím z EU.

„Naším cílem je získat pro jihočeské profesionální hasiče podporu pro nákup velkoobjemové cisterny, vyprošťovacího automobilu s jeřábem nad 20 tun, automobilové plošiny a dalšího technického vybavení, například soupravy nouzového zastřešení budov. Z další techniky zmíním například bezpilotní dron, který by sloužil nejen pro hasiče, ale i složky Integrovaného záchranného systému a orgány krizového řízení,“ vyjmenoval ředitel krajských hasičů Lubomír Bureš.

Jedná se o specializovanou techniku, kterou hasiči neměli dosud vůbec k dispozici, nebo jí měli málo.

Právě hasiči žádají o nejvíc peněz. Jimi požadovaná technika má vyjít na 40 milionů, dalších 70 milionů chtějí na budovy. Postavit chtějí garáže na stanici v Českých Budějovicích, opravit budovu ve Strakonicích a koupit náhradní dieselagregáty pro všechny stanice hasičského sboru kraje.

Nyní mohou žádat i sbory dobrovolných hasičů, což dříve nebylo možné. Díky tomu mohou vyměnit svou často velmi zastaralou techniku. Některé vozy jsou staré i 40 let.

„Když někam jedeme, je to jako s lokomotivou“

V Protivíně mají například Tatru 148 z roku 1977. O něco mladší je ta v Ledenicích.

„Máme cisternu na podvozku Tatry 815 z roku 1988. Musí se hodně investovat do oprav, nesplňuje žádné emisní normy. Když někam jedeme, je to jako s lokomotivou. Nová cisterna mnohem lépe zvládne jízdu v terénu a má i lepší hasební možnosti a také větší nádrž - celkem na devět kubíků,“ popsal jednatel sboru Vladislav Šesták.

Stará „stříkačka“ ale nepůjde do šrotu. Pokud ledeničtí hasiči dostanou novou, předají tu současnou jinému sboru hasičů. „Krajské vedení nám doporučí, kde by naši starou cisternu využili,“ dodal Šesták.

Krajští hasiči musí dobrovolníkům dát dobrozdání, že žádanou techniku skutečně potřebují. Vzhledem k tomu, že se jedná o průběžnou výzvu - kde nerozhoduje kvalita projektu, ale pořadí, v jakém jsou žádosti podané, bude důležitá rychlost. Platí, kdo dřív přijde, ten má větší šanci na úspěch.

„Stanoviska jsme připraveni vydávat téměř obratem, tedy eliminujeme možné zdržení, které by se negativně projevilo na termínu podání žádosti. Předpokládáme, že bude přicházet celá řada žádostí od obcí, ale přijali jsme taková organizační opatření, abychom vše zvládali v reálném čase,“ zdůraznil šéf krajských hasičů Bureš.

V celém Česku se rozdělí jedna a tři čtvrtě miliardy

Získat miliony na novou techniku chce i záchranka. Ta bude žádost podávat v nejbližších dnech. „Chtěli bychom nakoupit v období čtyř let 10 terénních ambulancí v hodnotě zhruba 30 milionů korun. Veškeré nutné náležitosti jsou již schváleny radou kraje, je vyvěšeno předběžné oznámení o veřejné zakázce a žádost bude brzy podána,“ potvrdil ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Marek Slabý.

I jihočeští policisté plánují nákup specializované techniky. Jaké stroje to přesně budou, však policie nyní uvést nemůže. „Zatím nebylo rozhodnuto, na co konkrétně budeme žádat,“ řekl policejní mluvčí Jiří Matzner.

O peníze z 19. výzvy IROP, která je určena pro nákup techniky pro integrovaný záchranný systém (IZS), mohou žádat profesionální hasiči, sbory dobrovolných hasičů přes obce, krajská ředitelství policie a zdravotnická záchranná služba.

Celkem si složky IZS v Česku mají rozdělit jednu a tři čtvrtě miliardy korun. Nejméně lze žádat o milion korun, maximální výše výdajů stanovena nebyla. Výzva je vypsána do 20. prosince 2017. Je však velmi pravděpodobné, že peníze budou vyčerpané mnohem dříve.