Repliku českokrumlovského tolaru vyrazila mincovna z jedné unce ryzího stříbra...

Repliku českokrumlovského tolaru vyrazila mincovna z jedné unce ryzího stříbra (31,1 gramu) a doplnila ji textem předního českého numismatika Petra Vorla o historii mincovnictví v Českém Krumlově. | foto: Česká mincovna

Mincovna razí repliku českokrumlovského stříbrného tolaru

  • 0
Česká mincovna v Jablonci nad Nisou vydává další z replik starých mincí. Kopie stříbrného tolaru, který razil v roce 1629 Jan Oldřich z Eggenberga, připomíná historii mincovnictví v Českém Krumlově, po němž se v hradním muzeu dochoval unikátní soubor středověké mincovní techniky.

"Repliku budou moci sběratelé pořídit za 1 450 korun, náklad je omezený na tisíc kusů," řekla tisková mluvčí mincovny Jana Kratochvílová.

Repliky starých platidel vydává Česká mincovna od začátku loňského roku v cyklu Hold historickým mincovnám. Zatím vydala kopie sedmi nejkrásnějších tolarů z českých, moravských a slezských mincoven od Jáchymova až po Kroměříž.

"Zajímavostí je proces výroby, kdy přes otisk originálu mince do speciální hmoty získáme autentický reliéf, který pak vysoustružíme do nových razidel. Pod mikroskopem je tak reliéf mince k nerozeznání od originálu. Repliku samozřejmě prozradí absence dobové patiny," vysvětlil proces výroby Lukáš Jokl z České mincovny.

Repliku českokrumlovského tolaru vyrazila mincovna z jedné unce ryzího stříbra (31,1 gramu) a doplnila ji textem předního českého numismatika Petra Vorla o historii mincovnictví v Českém Krumlově.

"První mince Jana Oldřicha z Eggenberga jako vévody krumlovského patří uměleckým provedením i kvalitní technologií výroby mezi nejkrásnější středoevropské mince z doby třicetileté války a výrazně převyšují v té době běžný standard," napsal Vorel.

Jan Oldřich z Eggenberga přišel do Čech ze Štýrska po bitvě na Bílé hoře. V roce 1622 získal od císaře Ferdinanda II. Habsburského českokrumlovské panství a zámek jako úhradu zapůjčených peněz. Za prokázané služby císaři obdržel knížecí i vévodský titul.

Jako císařův osobní rada se účastnil diplomatických jednání a zastával řadu významných funkcí u císařského dvora jako prezident tajné státní rady. Položil základ rozsáhlého eggenberského panství na jihu Čech.

,