Plán určuje například formu péče o les či vzhled krajiny a formuje podmínky pro dopravu, turistiku a hospodaření na území parku.

Plán určuje například formu péče o les či vzhled krajiny a formuje podmínky pro dopravu, turistiku a hospodaření na území parku. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Ministerstvo nechce rušit plán péče o Šumavu, brání se stížností k soudu

  • 5
Ministerstvo životního prostředí podalo kasační stížnost proti rozsudku, kterým mu pražský městský soud nařídil zrušit Plán péče Národního parku Šumava na léta 2014 až 2017. Soud tak začátkem prosince vyhověl žalobě několika obcí, které uváděly, že jim plán brání v rozvoji a omezuje obyvatele.

„Ministerstvo životního prostředí respektuje výrok soudu, nicméně s ním nesouhlasí a ohradilo se proti soudnímu rozhodnutí, kterým soud přikázal zrušit protokol o schválení Plánu péče NP Šumava,“ uvedla mluvčí resortu Petra Roubíčková. „Zároveň ministerstvo požádalo o přiznání odkladného účinku daného rozhodnutí pražského městského soudu,“ dodala.

Kasační stížnost podalo k Nejvyššímu správnímu soudu.

Plán péče o šumavský národní park stanovuje úkoly pro ochranu ekosystémů, rostlin a živočichů. Je to dokument, který je ryze odborný, provozní a kterým se řídí správa parku. Není podle ministerstva zásadní ani pro návštěvníky, ani pro obce, tudíž jeho zrušení by se veřejnosti dotknout nemělo.

Určuje například formu péče o les či vzhled krajiny a formuje podmínky pro dopravu, turistiku a hospodaření na území parku. Současný plán péče je dočasný a má platit do roku 2017.

Šumavské obce v žalobě uváděly, že jim tento plán brání v rozvoji a omezuje obyvatele parku. Soud ministerstvu uložil, aby pokračovalo v projednávání verze předchozího Plánu péče o Národní park Šumava na delší období od roku 2014 až do roku 2028, který schválila rada národního parku už 20. června 2013.

Pokud jde o plán na léta 2014 až 2017, městský soud dospěl k závěru, že sepsáním protokolu o jeho schválení ministerstvo nezákonně zasáhlo do práv žalující strany. Nařídil proto, aby protokol ministerstvo zrušilo, informovalo o tom dotčené obce a kraje a následně napadený plán odstranilo z Ústředního seznamu ochrany přírody a krajiny.

Ministerstvo by mělo rovněž obcím, které podaly žalobu, zaplatit náklady na řízení ve výši zhruba 56 tisíc korun.