Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Markéta Šubrtová, iDNES.cz

Policisté hledají nové tváře. Ministr Chovanec chce posily do příhraničí

  • 0
České příhraničí má být připravené na migrační vlnu, až začnou uprchlíky vytlačovat z Rakouska a Německa. Ministr vnitra bude s Jihočeským krajem jednat o posílení obvodních oddělení policie podél hranic.

Tři jihočeská města s takřka stejným počtem obyvatel, ale pokaždé úplně jiný stav, co se týká policejního dohledu. Netolice na Prachaticku mají vlastní obvodní oddělení, Vyšší Brod na Krumlovsku má jen služebnu s obvodem v Lipně nad Vltavou a Nové Hrady na Budějovicku se nemohou pochlubit ani tím, a policisté tam musejí dojíždět.

Situace by se nejen pro Novohradské mohla zlepšit. Ministr vnitra Milan Chovanec na nedávné návštěvě ve Strážném na Prachaticku oznámil, že chce jednat o posílení policie právě v oblastech blízko hranic s Německem a Rakouskem.

Důvodem je pokračující migrační krize. „Počet policistů je nyní dostatečný. Záchyty migrantů jsou v podstatě nulové. Pokud by však z Německa a z Rakouska přicházela takzvaná druhotná migrace, situace se může otočit,“ konstatoval Chovanec.

Obává se, že Rakousko i Německo se začnou snažit vracet migranty do zemí jejich původu, nebo odkud přišli, tedy do Maďarska a dalších zemí. „Část těch lidí to nemusí unést a budou se pokoušet dostat kamkoli po Evropě. Signály už takové máme. Jsou to jednotky lidí, ale my se musíme připravit na to, kdyby jich bylo víc,“ předeslal ministr.

Do konce roku hodlá s novými vedeními krajů zahájit jednání. „Nejde mi o to, vracet policisty na hranice, ale spíš na obvodní oddělení. Některá by se tak v příhraničních oblastech mohla znovu obnovit,“ domnívá se Chovanec.

Například ve zmíněných Nových Hradech by to uvítali. „Určitě bychom to vnímali velmi pozitivně. Od některých politiků jsem slyšel, že je to zbytečné, ale já si to určitě nemyslím. Permanentní přítomnost policie by už na samém začátku působila dobře jako prevence. Obyvatelé by to jistě ocenili, a to nejen z důvodu současné bezpečnostní situace v Evropě,“ reagoval starosta Nových Hradů Vladimír Hokr.

Dnes musí do města policie dojíždět, což je podle něj komplikovanější řešení. V Nových Hradech by podle Hokra ani nebyl takový problém najít vhodné prostory, k dispozici je tam stále obvodní vyšetřovna a také by se dalo uvažovat o rotě bývalé pohraniční stráže.

Od začátku roku do 1. října přijali 83 nových policistů

Plnohodnotný obvod by uvítali i na dalších místech. Navíc i tam, kde dnes je, nemusí být situace úplně ideální. Policisté totiž mají často velkou spádovou oblast, kterou musí obsloužit. Třeba z Netolic zajíždějí až do Ktiše, která už je hodně z ruky i kvůli horší cestě.

Jihočeská policie se snaží ve větší míře posilovat své řady už od začátku roku. Rozjela proto také náborovou kampaň, kdy chtěla pro letošek přijmout stovku nových členů. „Od začátku roku do 1. října jsme přijali 83 nových policistů a zahájili celkem 320 výběrových řízení,“ spočítala jihočeská policejní mluvčí Lenka Kozoňová.

Dále upřesnila, že má Krajské ředitelství policie Jihočeského kraje k 1. říjnu 2 266 zaměstnanců, do plného stavu chybí 28 lidí. Kampaň bude podle Kozoňové dál pokračovat i v následujících letech.

Některé obce pak řeší situaci po svém, mají městskou policii, najímají si také bezpečnostní agentury, které vytlačují prostitutky z ulic a od silnic. Tak to udělali třeba v Dolním Dvořišti a Českých Velenicích.

V Českém Krumlově zase letos v létě radnice najala službu, která měla na starost řešit problémy s lidmi, kteří turisty obtěžovali při placení u parkovacích automatů.

„Myslím, že lepší cesta je zřizovat městskou policii. Lze také spolupracovat s jiným městem, kde ji mají. Dávat to soukromým subjektům je podle mě riskantní,“ dodal Chovanec. Jenže třeba ve Dvořišti se agentura velmi osvědčila a zastupitelé jí tam vloni prodloužili smlouvu na další rok.