Lidé se těšili, že okolo vodní nádrže na Horkách udělá Tábor odpočinkovou zónu.

Lidé se těšili, že okolo vodní nádrže na Horkách udělá Tábor odpočinkovou zónu. Projekt však zastupitelé neschválili. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Místostarosta Tábora chtěl vykoupit pozemky dráž, sám ale návrh odmítl

  • 3
Na posledním jednání zastupitelů v Táboře bylo živo. O vzrušení se postaral místostarosta Emil Nývlt z ČSSD. Podal návrh, aby radnice vykoupila parcely okolo požární nádrže na Horkách. Vlastníkům chtěl nabídnout o téměř 30 procent vyšší cenu než je v místě obvyklé. Hned ale svůj návrh odmítl.

"Předpokládal bych, že když něco předkládám, tak s tím souhlasím. Ale dobře, i na to si musíme zvyknout," komentoval Nývltovu aktivitu František Dědič z ODS.

Táborští zastupitelé se v pondělí dohadovali, zda mají od soukromých majitelů odkoupit pozemky okolo požární nádrže na Horkách a vybudovat zde odpočinkovou zónu, na kterou se místní těší už od roku 2009. Viděli dokonce už i vizualizaci.

Radnice si nechala udělat znalecký posudek, jakou hodnotu pozemky mají. Znalec Jan Pešek ji stanovil na 176 korun za metr čtvereční a právě tolik radnice před rokem majitelům nabídla. Někteří však odmítli.

Proto nyní místostarosta Nývlt předložil nový návrh - zaplatit 225 korun za metr čtvereční. "Kupovat pozemek za cenu o téměř 30 procent vyšší, než je cena v čase a místě obvyklá, je chybou," torpédoval návrh opoziční zastupitel Dědič.

Dech pak všem vyrazil sám předkladatel návrhu z ČSSD. "Náš klub si myslí, že není až tak zapotřebí v této lokalitě budovat odpočinkovou zónu, když většina objektů má zahrady," překvapil přítomné Nývlt.

Zastupitelské kluby, které většinou hlasují jednotně, se tentokrát zcela rozdrobily.

Pro výkup pozemků dohromady za více jak 1,1 milionu korun okolo hasičské nádrže byli jen všichni členové uskupení Tábor 2020. Ostatní se v názorech neshodli. Sedm hlasů tak ke schválení koupě nestačilo.

Tři roky vyjednávání a teď nic

Lidé v Horkách u Tábora jsou rozhodnutím zastupitelů zklamaní. Úprava okolí nádrže, která byla postavena v 60. letech minulého století, pro ně byla prioritou.

"Strávili jsme hodně času a energie, abychom vyjednali s majiteli pozemků jejich odprodej. Vyjednávání trvala tři roky, proto nám toto rozhodnutí připadá absurdní. Byli bychom ochotni oželet i část peněz, kterou město každoročně do jednotlivých příměstských částí investuje na výkup těchto ploch," komentoval předseda samosprávního výboru druhé největší příměstské části Horky Pavel Doucha.

V Horkách žije zhruba tisícovka obyvatel. Zda se dostane výkup pozemků na stůl zastupitelů znovu, zatím není jisté.