Zaplněné otáčivé hlediště v zahradě českokrumlovského zámku

Zaplněné otáčivé hlediště v zahradě českokrumlovského zámku | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Místostarostka Krumlova pojede kvůli točně za úředníky UNESCO

  • 6
Kvůli osudu unikátního otáčivého hlediště v Českém Krumlově pojede českokrumlovská místostarostka Jitka Zikmundová na zasedání UNESCO do Paříže. Chce zjistit, co si úřad o hledišti myslí. Až pak se začnou připravovat studie o jeho další budoucnosti.

Chceme znát názor představitelů UNESCO na otáčivé hlediště. S tímto výsledkem ve čtvrtek skončilo jednání jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly, českokrumlovského starosty Dalibora Cardy a budějovického primátora Juraje Thomy.

"Na zasedání UNESCO do Paříže proto na konci června pojede naše místostarostka Jitka Zikmundová. Chceme zjistit, co si o hledišti opravdu myslí. Pro tato jednání budeme hledat podporu i na ministerstvu kultury," shrnul Carda.

Stále přitom platí dohoda, že zástupci obou měst a kraje jsou pro ponechání točny na současném místě v krumlovském zámeckém parku.

"Stanovisko UNESCO chceme zjistit, protože máme pocit, že informace, které k nám z Paříže občas doléhají, nejsou správně interpretovány. Možná je někdo zneužívá jako určitý bič na otáčivé hlediště i Krumlov," poznamenal Zimola.

Hlediště se může provozovat jen do konce roku 2015

Podle Zimoly Krumlovu vyškrtnutí ze seznamu UNESCO nehrozí. Naopak uvedl, že otáčivé hlediště se stalo vyhledávaným cílem nejen milovníků kultury, ale i turistů a je povinností Jihočechů za jeho zachování bojovat.

Příliš času už nezbývá. "Minulý rok byla podepsaná smlouva mezi Národním památkovým ústavem a Budějovicemi o prodloužení provozu otáčivého hlediště do 31. prosince 2015. Pak musí být na náklady města odstraněno," připomněl ředitel Jihočeského divadla a budějovický radní Jiří Šesták.

Na základě červnového stanoviska UNESCO proto vznikne další studie o budoucnosti točny. Její vypracování už před dvěma týdny posvětili budějovičtí radní. "Chceme získat kompletní informace, abychom mohli objektivně posoudit, jaká varianta by byla z hlediska provozních, majetkových i společenských podmínek pro hlediště nejlepší," vysvětlil Šesták.

Připomněl, že ani současná situace není zdaleka bez problémů. "Novou smlouvou s památkáři se o sto procent zvýšilo nájemné. Navíc Krumlovu dáváme poplatky ze vstupného, což bylo za poslední tři roky zhruba 9,5 milionu korun. Celkově tak odvádíme téměř dvacet procent našich výnosů," podotkl.