Ředitel prachatického hospice Robert Huneš.

Ředitel prachatického hospice Robert Huneš. | foto: Marek Podhora, MAFRA

V Budějovicích vzniká mobilní hospic i s psychologem a duchovním

  • 0
Mobilní domácí hospic připravuje v Budějovicích tým pracovníků jediného podobného lůžkového zařízení v kraji, které funguje v Prachaticích. Služba s názvem Domácí hospic sv. Veroniky zahájí činnost v druhé polovině roku. Základnu bude mít v soukromém objektu na Husově třídě v lokalitě U Kapličky.

„Bude působit v dojezdovém okolí do 25 kilometrů. Péči zaměří na nemocné, u kterých medicína vyčerpala všechny možnosti vedoucí k uzdravení,“ naznačil ředitel Hospice sv. Jana N. Neumanna v Prachaticích Robert Huneš.

Jeho personál mají tvořit nejen zdravotníci včetně tří lékařů, ale i sociální pracovnice, psycholog, duchovní a dobrovolníci. K tomu hospic nabídne půjčování speciálních přístrojů domů, jako jsou koncentrátory kyslíku, automatické dávkovače analgetik, infuzní pumpy nebo odsávačky.

Zařízení bude klientům garantovat, že nebudou trpět nesnesitelnou bolestí a v posledních chvílích života nezůstanou osamoceni. Součástí péče je starost i o pacientovu rodinu v období zármutku.

Prachatický Hospic sv. Jana N. Neumanna s kapacitou 30 lůžek přitom zajišťuje tuto péči pro celý kraj. To připadá některým organizacím, které se zabývají péčí o staré lidi a nemocné, nedostatečné.

V Budějovicích už léta prosazuje stavbu hospice místní Červený kříž. Huneš ale tuto myšlenku odmítá. „Jako prezident Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče sděluji, že nové zařízení není třeba. Byla by to nadbytečná investice,“ tvrdí Huneš.

Pojišťovny provoz nefinancují

Podle něj doporučuje světová zdravotnická organizace pět hospicových lůžek na 100 tisíc obyvatel, čili prachatické zařízení zcela stačí. Navíc řada hospiců není permanentně plná. Česko má systém jeden hospic na jeden kraj.

„Nejde tu o počet hospiců na počet obyvatel. Jihočeský kraj je rozsáhlý a vzdálenost z Budějovic do Prachatic pro rodiny klientů velká,“ namítá ředitelka oblastního Červeného kříže Hana Vacovská.

Z Prachatic do Budějovic je to 46 kilometrů. Na druhý konec kraje, třeba do Dačic, dokonce 128 kilometrů.

Oblastní Červený kříž už patnáct let usiluje o stavbu lůžkového zařízení na k tomu účelu zablokovaném pozemku u Arpidy. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který pozemek drží, mu ale sdělil, že ho chce letos nabídnout do prodeje. „Pokud ho získají developeři, žádný hospic už tady nevznikne,“ obává se Vacovská.

Organizace už má na stavbu projekt a zpočátku měla i stavební povolení. Do přípravných prací dokonce investovala tři miliony korun. Úřadu pro zastupování státu proto poslala výzvu, aby pozemek ještě neprodával, protože blízká budoucnost potvrdí, že hospic s lůžky bude pro krajské město nutný.

Upozorňuje, že podobně jako v celé zemi zde populace stárne. Výzvu doplnila peticí s jedním a půl tisícem podpisů. Stejné varování poslala i politikům na kraji a na budějovické radnici.

Ti tvrdí, že projekt chápou, a z morálního pohledu s ním souhlasí. „Věřím tomu, že by se i našly peníze. Problémem jsou ale pojišťovny, které odmítají provoz hospice financovat. Není stále jasné, zda patří víc pod zdravotní, nebo sociální oblast. Bez úhrady pojišťoven by byla pro jednotlivce lůžka nepřiměřeně drahá,“ vysvětlila náměstkyně budějovického primátora pro ekonomiku a sociální oblast Lucie Kozlová.

Téma úhrady od zdravotních pojišťoven zatím nemá vyřešený ani mobilní Domácí hospic sv. Veroniky. Pokud smlouvy s ním neuzavřou, bude jeho fungování dražší.

„Přesto bude výše poplatků taková, aby byla naše péče pro každého dostupná. Také spoléhám na dobré srdce dárců a sponzorů,“ podotkl Huneš.
Náměstek primátora Petr Podhola připomněl, že zatím supluje péči hospice městská charita, která na ni dostává ročně od města půl milionu korun.